Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Büyüklenmek Hadis leri , Büyüklenmekle ilgili Hadis ler , Büyüklenmek hakkında Hadis ler Peygamber imiz (S.A.S.) buyuruyor ki: «Kiyamet Günü iki isitir kulagi , iki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 33      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Büyüklenmek ile ilgili Hadisler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyüklenmek Hadisleri,
  Büyüklenmekle ilgili Hadisler,
  Büyüklenmek hakkında Hadisler


  Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:


  «Kiyamet Günü iki isitir kulagi, iki görür gözü ve konusur dili olan bir boyun cehennemden disariya uzanir ve «su üç kimseyi yakalamakla görevliyim:

  1 — Inatçi zorbalar,

  2 — Allah (C.C)\'a ortak kosanlar (müsrikler)

  3 — Resim ve put yapanlar.»

  Peygamber\'imîz (S.A.S.) buyuruyor ki:  «Pintiler, zorbalar ve kötü huylular cennete giremezler. »


  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  «— Cennet ile cehennem birbirleri ile üstünlük iddiasina giristiler. Cehennem «kendini begenmisler ve zorbalar beni tercih etti» dedi. Cennet de «bana sadece zayiflar, düskünler ve zavallilar girer» dedi.

  Bunun üzerine Allah (C.C) cennete dedi ki, «sen benim rahmetimsin, diledigim kullarima senin vasitan ile merhamet ederim.» Cehenneme de dedi ki, «sen de benim azabinsin, diledigime senin araciligin ile azap çektiririm. Her ikiniz de dolarsiniz.»
  Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:  «— Ulu Cebbâr\'i (Allah (C.C)\'i) unutarak zorbaliga girisen ve saldirganligi huy edinen kul, ne fena bir kuldur!

  Ulu Büyügü (Allah (C.C)\'i) unutarak zorbaliga girisen ve büyüklük taslayan kul, ne fena bir kuldur!

  Kabîrleri ve bedenlerin çürüyecegini unutan, bilmezlikten gelen ve hesaba katmayan kul, ne fena bir kuldur!

  Hayatinin baslangicini ve akibetini düsünmeyerek küstahlasan, azginlasan kul, ne fena bir kuldur!»

  Sabit\'ten rivayet edildigine göre söyle demistir: «Duyduk ki Peygamber (S.A.V)\'imize biri hakkinda «ya Rasûlallah, falan adam amma da kibirli!» dediler.

  Peygamber (S.A.V)´imiz de: «bu kibrin sonu ölüm olmayacak mi?, diye buyurmustur.  Abdullah ibni Amr (R.A.) der ki. «Peygamber (S.A.V)\'imiz söyle buyuruyor:


  \"Hz. Nûh (A.S.) ölmek üzere iken iki ogulunu yanina cegirarak onlara dedi ki:

  \"Size iki seyi emrediyor ve iki seyi yasakliyorum. Size Allah (C.C)\'a ortak kosmayi ve kendinizi büyük görmeyi yasakliyorum.

  Size emrettigim iki seye gelince önce \"lâ ilâhe illellah\" (Allah (C.C)\'dan baska ilâh yoktur) demeyi emrediyorum. Çünki yerler, gökler ve yerler ile göklerdeki her sey terazinin bir kefesine, \"lâ ilâhe illallah\" cümlesi de öbür kefesine konsa \"lâ ilâhe illallah\" cümlesinin bulundugu kefe agir basar.

  Yine gökler, yerler ve gökler ile yerlerde bulunan her sey bir çember olsa ve bu çembere \"lâ ilâhe illallah\" cümlesi yüklense çember parçalanir.

  Size emrettigim ikinci sey: \"Sübhanellahi velhamdü lillâhi\" (Allah (C.C)\'i noksan sifatlardan tenzih eder ve O\'na hamdederim) demenizdir:

  Cünki bu iki cümle canli - cansiz bütün varliklann duasidir. Bu iki cümle sayesinde butun canlilar riziklanmaktadir.\"

  Hz. Isâ (A.S.) der ki:

  «Allah (C.C)\'in kendisine kitabini ögrettigi ve zorba olarak ölmeyen kimseye müjdeler olsun!»  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  «— Cehennemlikler, bütün kötü huylular, caka satanlar, kendini büyük görenler», hep mal biriktirme pesinde kosanlar ve pintilerdir. Buna karsilik cennetlikler de alcak gönüllüler ve az mali olanlardir.»  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:  \"Tarafimizdan en cok sevilenleriniz ve ahîrette bize en yakin olacak olanlariniz, en iyi huylularinizdir. Buna karsilik nefretimize en layik olanlariniz ve âhirette bizden en uzak kalacak olanlanniz da bütün gevezeler, alaycilar ve kendini begenmislerdir.\"  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:  «— Kendini büyük görenler, Kiyamet Günü» zerreler seklinde adamlar halinde mahsere gelirler. Kalabaligin ayaklari altinda çignenirler, öyiesine cüce kalirlar ki, her sey onlardan yüksek kalir. Sonra da cehennemin, adi «Bules» olan bir mahzenine atilirlar, orada atesin közü içinde kalirlar, içecekleri cehennemliklerin vücudundan buharlasan bir bulasik sivisidir.»  Ebu Hureyre\'nin (R.A.) rivayet ettigine göre Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  \"Zorbalar ve kendini begenmisler. Kiyamet Günü Allah (C.C) nazarinda hor görüldükleri için herkesin ayaklan altinda çignenecek tanecik iriliginde Mahser toplantisina gelirler.\"

  Muhammed ibni Vasi (R.A.) der ki; «Bilâl Ibni Ebû Bürde\'yi ziyaret ederek ona dedim ki: Ya Biiâl, baban bana, dedenden naklederek söyledigine göre Peygcmber\'imiz (S.A.S.)

  \"Cehennemde adi «Heb heb» olan bir vadi var. Allah (C.C) her zorbayi oraya yerlestirmeye kesin kararlidir» buyurmus. Ya Bilâl! Sakin o vadinin sakinlerinden olma.\"  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:  \"Cehennemde içine bütün kendini büyük görenlerin doldurularak kapinin yüzlerine kapatilacagi ayri bir kösk vardir.\"  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:  «— Allah (C.C)\'im! Kendini büyük görenlerin cakasindan sana siginirim. Su üc sey ile ilgisiz olarak ruhu bedeninden ayrilan kimse cennete girer:

  1) Kendini büyük görmek. 2) Borç. 3} Dolandiricilik.»


  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:


  «— Büyüklük taslayarak elbisesini sürükteyen kulun, Allah (C.C) yüzüne bakmaz.»


  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:  \"Adamin biri abasinin içinde caka satiyordu, kendini begenmisti. Bu yüzden Allah (C.C) onu yerin altina geçirdi, simdi Kiyamet Gününe kadar orada debelenip duruyor.\"  Zeyd Ibni Eslem (R.A.) der ki, «Bir gün Ibni Ömer\'in yanimda iken içeriye Abdullah Ibni Vakid girdi, üzerinde yeni bir elbise vardi. Ibni Ömer\'in ona söyle dedigini duydum: «Yavrum! Elbiseni yerde sürükleme. Çünki ben Peygamber (S.A.V)´imizin

  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  «Büyüktük duygusu ile elbisesini yerlerde sürükleyenin, Allah (C.C) yüzüne bakmaz» buyurdugunu duymustum.

  Rivayet edildigine göre bir gün Peygamber\'imiz (S.A.S.) avucuna tükürerek öbür elinin parmagini tükürügü üzerine koyar ve söyle buyurur:

  \"Allah (C.C) buyuruyor ki. «ey Ademoglu, sen mi benim ile boy ölçüseceksin? Ben seni böyle bir seyden (meniden) yaratarak seni gelistirdim, dolgunlastirdim da iki uyku hali (yokluk ve ölüm) arasinda yürüyebildin. Simdi adimlarinin sesi yerden geliyor. Mal biriktirdin, kimseye bir sey vermedin. Fakat mühletin dolunca sadaka vereyim.» dedin, sadaka verecek zamanlarda neredeydin

  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:


  «— Ümmetim caka satarak salina salina yürüdügü ve Bizanslilari, iranlilari kendilerine hizmetçi tuttugu zaman Allah (C.C) onlari birbirine düsürür.»

  Peygamber\'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki:

  «— Kendini büyük gören ve yürürken calim satanlar Allah (C.C) ile karsi karsiya geldiklerinde O\'nu kendilerine karsi gazabli bulurlar.»  (Kalplerin keşfi-İmam gazali)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Büyüklenmek ile ilgili Ayetler
 3. Büyüklenmek ile ilgili Deyimler
 4. Büyüklenmek ile ilgili Yazı
 5. Büyüklenmek ile ilgili Şiir
 6. Büyüklenmek ile ilgili Sözler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Allah razı olsun çok saol 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş