Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

vücut ölçüleri nasıl olmalıdır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İdeal Vücut Ölçüleri Nasıl Olmalı Vücut Ölçüleri Nasıl Alınır Vücut Ölçüleri Nasıl Hesaplanır Kadın Vücut
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Vücut Ölçüleri Nasıl Olmalıdır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Vücut Ölçüleri Nasýl Olmalýdýr-vucut-olculeri-kac-olmali.jpg

  Ege Üniversitesi'nce yapılan bir araştırmayla, Türk genç kızlarının standart beden ölçüleri belirlendi. Araştırma, Türkiye'de son 10 yıl içinde genç kızların daha erken yaşlarda geliştiğini de ortaya koydu.


  Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tekstil Mühendisliği Anabilimdalı Araştırma Görevlisi Ender Yazan Bulgan,Türkiye'nin 7 farklı coğrafik bölgesinde 18 ilden seçilen 2 bin 652 genç kız üzerinde, ‘‘Türkiye'de 12-17 Yaş Grubu Genç Kızların Beden Ölçüleri Standardizasyonu’’ adlı toplam 140 sayfa tutan bir araştırma yaptı.


  Bulgun,
  araştırmanın, konfeksiyon işletmeleri için önem taşıyan standart beden ölçü tablolarını oluşturmak amacıyla yapıldığını belirtti. Araştırma sonucunda, farklı giysi türleri için tüm boy, göğüs çevresi ve bel çevresine göre 3 farklı standardizasyon modeli önerildi. Buna göre, Türk kızlarının göğüs çevresi ortalaması 81.83 cm, boy 154.55 cm, bel çevresi ise 66 cm. oldu.


  Bir genç kızın üzerinden, aralarında şu ilginç ölçülerin de bulunduğu 49 farklı ölçü alındı:

  Ağırlık, tüm boy, ense kökü yüksekliği, omuz başı yüksekliği, iç bacak uzunluğu, bel yüksekliği, kalça yüksekliği, kol oyuntu çapı, kalça derinliği, göğüs genişliği, iki meme ucu mesafesi, pazu çevresi, bilek çevresi, göğüs üstü çevresi, kalça çevresi, uyluk çevresi.

  İNGİLİZLERLE KIYASLAMA


  Araştırmada, Türk kızlarının ölçüleri İngiliz kızlarınkiyle karşılaştırıldı. Saptanan sonuçlar ise şöyle sıralandı:

  Türk kızlarının bel çevresi ortalaması İngilizlere göre 2-3.5 cm. daha fazla. Türk kızları İngilizlere oranla daha kısa ve tıknaz, ayrıca İngilizlere göre 4 kg. daha ağır.

  Araştırma kapsamında ölçüm yapılan genç kızların bulunduğu iller Gaziantep, Adana, Ankara, Aksaray, Amasya, Bitlis, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Denizli, Erzincan, Elazığ, Isparta, İstanbul, İzmir, Sinop, Samsun ve Zonguldak olarak sıralandı.

  Trakyalı kızlar daha gelişkin


  Araştırmada Türk kızları ile ilgili varılan sonuçlardan en çarpıcıları şöyle: İç Anadolu Bölgesi'ndeki genç kızlar, diğer bölgelerdeki genç kızlara oranla daha zayıf, Trakya Bölgesi'ndeki kızlar ise daha şişman.

  Trakya Bölgesi'ndeki genç kızlar diğer bölgelerdekilere göre daha uzun, Batı Anadolu Bölgesi'ndekiler ise daha kısa.

  Kızların göğüs çevresi açısından, Trakya Bölgesi'ndekiler daha büyük, İç Anadolu Bölgesi'ndekiler ise daha küçük göğüs çevresine sahip.


  En küçük ile en büyük göğüs çevresi arasındaki fark ise 3 cm.

  Trakya Bölgesi'ndeki genç kızlar, diğer bölgelerdekilere göre boy, ağırlık ve göğüs çevresi açısından daha gelişmiş bir yapıya sahip.

  Türk kızlarının gelişme süreci 14 yaşına kadar devam ediyor, 16 yaş civarında yavaşlıyor.

  Türkiye'de son 10 yıl içinde genç kızlar daha erken yaşlarda gelişti.


  Kilolu hanımların tercihi

  Zayıf gösteren çorap kapışılıyor


  BAYANLARIN vücut ölçüleri ve ince görünmek için ellerinden geldiğini yaptıkları herkes tarafından biliniyor. Bunun farkında olan Alman çorap firması, ürettiği çoraplarla bayanları iki beden daha zayıf gösteriyor.


  Korsemsi özellik


  Firma, üç çeşit olarak piyasaya çıkarttığı çorapların korsemsi bir özelliğe sahip olduğu için vücudu daha sıkı tuttuğunu açıkladı. Aden İGS tarafından satılan çoraplar kilolu bayanlar tarafından büyük ilgi görüyor.


  Çekicilik denklemi Hacim bölü uzunluğun karesi


  Bazı insanlar uzun bacakları, bazıları da yukarıdaki bölümleri dikkate aldığını söyler. Ancak Hong Kong’da yapılan bir çalışmaya göre, bir kadının çekiciliğini ölçmenin en iyi yolu hacmini uzunluğunun karesine bölmektir.

  Buna hacim-ağırlık indeksi denir. Araştırmacılar 50’den çok kişiye, dönen kadın silüetlerinden oluşan üç boyutlu filmler seyrettirdi. Kadınların çekiciliği, en çok bu denkleme uydu.

  Düşünce, daha kolay bir indeks olan ve kilonun boyun karesine oranını veren beden ağırlığı indeksinden (BMI) kayaklandı. Çekicilikten çok sağlık tanımı için kullanılsa da, Piers Cornelissen (Newcastle University) en hoş bulunan kadınların 18-19 arasında bir orana sahip olduğunu gösterdi. Bu, bugüne kadar normal sayılan beden kütlesi oranının sonunu getirebilir.

  Beden ağırlık indeksi tek başına kullanılsaydı, silindir biçimindeki bir kadın en çekici olacaktı. Araştırmacılar, bedenin diğer ölçülerinin de çekicilik açısından önemli olduğunu düşünüyor. Uzun bacak veya göğüs-kalça ölçüleri etkili olabiliyor.

  Ancak bu, insanların gözleriyle çekicilik hesabı yaptıkları anlamına gelmiyor. İnsanlar uzun olanların daha mütenasip ölçülere sahip olduğu konusunda içgüdüsel eğilimlere sahip. Bu indeksler, sağlıklı veya doğurgan kadınların evrimsel olarak tercih edilmesini yansıtıyor olabilir.


  Boy-ağırlık indeksi Asya nüfuslarına uymuyor

  Doktorlar
  hastaları sağlıklı ya da sağlıksız olarak nitelemek için, kilo olarak ağırlığın santimetre olarak boyun karesine bölündüğü bir indeks kullanır. Dünya Sağlık Örgütü, 18,5’u zayıf, 20,0-24,9’u normal, 25,0-29,9’u çok kilolu, 30 ve yukarısını ise şişman (obez) olarak niteler. Bu aralık, Avrupa ve Amerika nufüsları için tasarlanmıştı. Shiriki Kumanyika başkanlığındaki bir panelde sunulan rapora göre buna uymayan veriler var. Göreli düşük indeks oranlarındaki Asya nüfuslarında tip-2 şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıkları riski var. Bu gruplar için 26-31 yüksek risk demek.

  Panelde halk sağlığı ölçüsü olarak 23,0 , 27,5 , 32,5 ve 37,5 olarak kullanılması önerildi. DSÖ beslenme uzmanı Chizuru Nishida daha çok veri toplamak için bir çalışma grubu oluşturulduğunu belirtti.

  Uzmanlar bu indeksin sağlığı ölçmede mükemmel olmadığını daha önce de belirtmişti. Bazı araştırmalar yaşlı nüfus için uyumsuzluğun daha çok olacağını gösteriyor. Doktorlar ve hastalar indeksin, sadece kan basıncı ve kan şekerinin yanısıra kullanılabilecek bir veri olduğu yönünde tavsiye alıyor.

  Kumanyika indeksin hangi hastaların izleme testine yollanacağı konusunda hala iyi bir ölçüt olduğunu ve karar için bir zemin oluşturduğunu belirtiyor. Uzmanlar yağ oranını gösterdiği için bel ölçüsünün yakında sağlık ölçütü olarak kullanılacağını belirtiyor.


  İdeal kilom ne olmalı

  Boy ile ideal vücut ağırlığı dengesi, ince ya da kalın kemikli olmaya göre değişir. Sizin gibi 153 cm. boyundaki bir bayanın, eğer ince kemikli ise 45, kalın kemikli ise 50 kg. ağırlığında olması gerekir. Eğer kilonuz bundan fazla ise, düşük kalorili ama bol proteinli bir rejim uygulayarak kiloverebilirsiniz.


  Ancak uygulayacağınız rejimin bir doktor ya da beslenme uzmanı denetiminde olması şartıyla.


  Büyük göbek tehlikesi

  Büyük göbeğin sağlığı tehdit ettiği, göbek ne kadar büyükse, genel sağlığın da o kadar risk altında olduğu belirtildi. Bel kalınlığı 102 santrimetreyi aşan erkeklerin, daha ince erkeklere oranla yaşlılıkta şeker hastalığına yakalanma olasılığının dört katından fazla olduğu belirlendi.

  Alman Büyükelçiliği'nce yayınlanan haber bültenine göre, bel kalınlığı 102 santimetreyi aşan erkeklerin bel kalınlığı 94 santimetrenin altındaki erkeklere göre, yaşlılıkta şeker hastalığına yakalanma riskinin dört katından fazla olduğu kaydedildi. Kadınlarda da şeker hastalığına yakalanma riskinin bel kalınlığı 88 santimetrenin üzerinde olanlarda, bel ölçüsünü 80 santrimetrenin altında tutabilenlere oranla dört kat fazla olduğu saptandı. Bilim adamlarınca yapılan araştırmalar, sırt ağrıları, nefes darlığı ve kalp dolaşım sistemi hastalıklarının da kiloya bağlı olarak arttığını ortaya koydu.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş