Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rüya nasıl yorumlanır incelikleri Hz Yusuf " , sans-serif"> “Rabbim! Gerçekten bana mülk ver din ve bana sözler in yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rüya nasıl yorumlanır incelikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüya nasıl yorumlanır incelikleri

  Hz Yusuf " , sans-serif">“Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat.” YUSUF Suresi 101

  Allah, Resûlünün gördüğü rüyayı hak ile tasdik etti” (Fetih, 48:27)

  “Eğer rüya tabirini biliyorsanız, benim bu rüyamı tabir edin” (Yûsuf, 12:43)
  Efendimiz(a.s.m.) de, “Biriniz sevdiği bir rüyayı görürse, onu sevdiği birisinden başkasına anlatmasın” (Müslim, Rü’ya: 5) ve “Rüya yorumlanmadıkça bir kuşun ayağı üzerindedir. Yorumlanınca çıkar. Rüyayı gören onu sevdiği kimseden, bilgi ve dirayet sahibi olandan başkasına anlatmasın” (İbn Mâce, Tabirü’r-rü’yâ: 7)

  “Ey insanlar! Peygamberliğin belirtilerinden yalnız güzel rüya kaldı.” (İbn Mâce, Tabirü’r-rü’yâ: 1)

  Ubade bin Samit, Resûlullah’a, “Dünya hayatında da, ahirette de onlar için müjde vardır” (Yunus, 64) âyetindeki ‘müjde’yi sorunca Resûlullah(a.s.m.) âyeti şöyle tefsir eder:
  ”O güzel rüyadır. Onu Müslüman kişi görür veya onun için görülür.” (İbn Mâce, Tabirü’r-rü’yâ: 1)
  “Salih rüya Allah’tandır. Biriniz sevdiği bir rüyayı görürse onu sevdiği bir kimseden başkasına anlatmasın.” (Müslim, Rü’yâ: 5)
  “Salih bir kişi (veya salih bir kadın) tarafından görülen güzel rüya nübüvvetin kırkaltı parçasından bir parçadır” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 12:272).

  Mümin rüyayı, ya kendi görür veya başkaları onun için görür.) [Müslim].

  Salih rüya, Peygamberliğin 46’da biridir. [Beyhaki]


  Efendimiz a.s dan Örnek Rüya :

  “Ben vallahi bir rüya gördüm, hayra yordum. Kendimi sağlam bir zırh içinde gördüm. Kılıcım Zülfikar’ın ağzında bir gedik açıldığını gördüm. Boğazlanmış bir sığır gördüm. Arkasından da bir koç gördüm.”

  Rüyasını bu şekilde anlatan Efendimiz, tabiri de yine kendileri yaparlar:

  “Sağlam zırh giymek, Medine’de kalmaya işarettir, orada kalınız. Kılıcımın ağzından bir gedik açıldığını görmem, bir zarara uğrayacağıma işarettir. Boğazlanmış sığır, sahabilerimin şehid olacağına işarettir. Arkasından bir koç görmem ise, askerî bir birliğe işarettir ki, inşaallah onları Allah öldürecektir.” (A. Köksal. Hz. Muhammed ve İslâmiyet, 3:62-63.)


  Sahabilerin hayatında bu tarzda uygulamayı görüyoruz.

  Bir zât Hz. Ömer’e gelir, rüyasında ay ile güneşin birbiriyle savaştıklarını görür. Hz. Ömer, “Sen hangisiyle beraberdin?” diye sorar. Adam, “Ay ile” diye cevap verir. Hz. Ömer, “Sen mahvedilmiş âyetle (ışığı kendinden olmayan bir gökcismi ile) beraberdin; asla bir iş üstlenemezsin” der ve rüyayı gören adamın karakter yapısını dile getirir


  Hz. Yusuf a.s a zindanda iken iki adam rüyasını anlattı

  Birinci adam :
  - Rüyamda şaraplık üzüm sıkıyor, sonra onu Krala takdim ediyordum.
  İkincisi de:
  - Ben de rüyamda başımın üstünde ekmek taşıyordum. Sonra kuşlar gelip başımdaki ekmekleri yemeğe başlayınca korku ile uyandım.. Nasıl yorumlarsın bunları?
  Hz.Yusuf rüyaları şöyle tabir etti:
  - Sen, hapisten kurtulacak ve Krala şarap sunacaksın.. O zaman benim durumum ve suçsuz olduğumu Krala söyle. Sen de ne yazık ki idam edileceksin, başına kuşlar konacak ve etinden yiyecekler.
  Kısa birzaman sonra her şey Yusuf’un dediği gibi çıktı.


  Bir gece Mısır Hükümdarı bir rüya gördü, rüyasında; Dinlenmek için Nil Nehri kenarına oturmuş duruyordu. Ansızın sudan semiz yedi tane inek çıktı. Hemen ardından da yedi zayıf ve cılız inek çıktı. Zayıf ve cılız inekler besili ineklere saldırarak bir çırpı da yediler. Hükümdar dehşetle uyandı, tekrar uykuya daldı, bu sefer yedi kuru başağın yedi yeşil başağı yediğini gördü. Sıçrayıp kalktı yatağından. Kralın bu acaip rüyasına bir yorum getiremedi. Tam bu sırada Yusuf’un zindan arkadaşı olan hizmetçi ortaya atıldı:

  - Efendim, beni Yusuf’un yanına gönderiniz. Rüyanızı en iyi O’nun tabir edeceğini sanıyorum.

  Hükümdar teklifi kabul etti ve Hz. Yusuf rüyayı şöyle yorumladı;

  - Tam yedi yıl büyük bir bolluk içinde yaşayacaksınız, tedbir olarak ürünün bir kısmını saklayın. Çünkü bolluk senelerinden sonra korkunç kıtlık yılları takip edecektir, tam bu durum yedi sene sürecek ve böylece bu kıtlık yıllarında sakladığınız buğdayları yiyerek perişan olmazsınız. İşte rüyanın yorumu budur.


  Rüya da neler önemlidir ? Nelere dikkat edilir uzun uzun anlatılabilir, zira rüya çok ciheti ihtiva eden geniş bir meseledir. Ancak biz ön tekniği verelim siz kesin olmamak kaydı ile yorumlarınızı yaparsınız

  1- Aynı Rüya size birden fazla kez gözükmüşse ; O zaman mutlaka şin ehli birine danışın ( Size geçmiş yaptığınızdan, gelecekte yapacağınızdan dolayı bir ihtar var )

  2- Rüya yaşadıklarınızla ilgili olaylardan oluşuyorsa ; Rüyadaki isimler, mekanlar, semboller, olaylar ile yaşadıklarınız arasında bağlantı kurmaya çalışın

  3- Rüyayı siz görümüşsünüz veya birisi sizi görmüş ve size anlatmış ise ; Rüyada 2. maddedekileri birleştirebiliyorsanız rüya size bişeyler söylüyor olabilir

  4- Rüyada olaylar karmaşık ve anlaşılmaz ise , hatta hatırlayamaz durumda bişeyse ; Haşa ( Allah'a durum isnat etmek anlamında demiyorum ) Madem rüya size bişey anlatacak ve buda lütf-i ilahi olarak olacak, o zaman sizin hiç hatırlayamayacağınız ve aklınızda kalmayacak rüya size neden gösterilsin ? Demekki Alimlerin Rahmani veya şeytani dediği grup olarak, şeytani bir rüya görmüşsünüz ve üzerinde durmayınız.

  Not : Rahmani dediğimiz size ifadesi olan bir tür sizinle iletişimde olan rüyalarda mutlaka sizin anlayacağınız bir dili vardır, hayatınızdaki kavramları iyi birleştirmek de size kalıyor, İşin erbabı olmayan ve sizi çok iyi tanımayan birine de rüyanızı söylemeyin.

  ALINTI =>Raskolnikov  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rüyada Pasta Görmek Nasıl Yorumlanır
 3. Rüyada Buzdağı Görmek Nasıl Yorumlanır
 4. Rüyada Bisiklet Görmek Nasıl Yorumlanır
 5. Rüya şiirleri, rüya ile ilgili şiirler
 6. Rüya yorumları gerçekmidir,rüya tabirleri doğrumudur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş