Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Büyüklere saygı küçüklere merhamet göstermek KÜÇÜKLERE MERHAMET VE SEVGİ BÜYÜKLERE SAYGI GÖSTERMEK ASLOLAN İCRAAT İnsanın doğumla başlayan hayat yolculuğu çocuk luk , genç lik ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Büyüklere saygı küçüklere merhamet göstermek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyüklere saygı küçüklere merhamet göstermek


  KÜÇÜKLERE MERHAMET VE SEVGİ BÜYÜKLERE SAYGI GÖSTERMEK

  ASLOLAN İCRAAT

  İnsanın doğumla başlayan hayat yolculuğu çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık basamaklarından çıkıp ölümle sona erer. Hayatın akışı içerisinde her dönem zaman içerisinde yerini bir sonraki döneme bırakıverir.
  Yüce Rabbim bizi önce topraktan, sonra az bir sudan, daha sonra da anne-babamızın birlikteliğinden yarattı. Bizi küçücük bir bebek olarak dünyaya getiren Yüce Allah, çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve olgunluk dönemlerinin ardından ihtiyarlamamız için bizi yaşattı. İçimizden önce ölenler de oldu. İşte Allah bunları, belli bir zamana erişmemiz ve düşünüp fikir yürütmemiz için yapmıştır.
  Doğum ve ölüm gibi yaşlılık hadisesi de ilahi kanunun bir gereğidir. Dolayısıyla ömrü vefa eden, dünyada içecek suyu olan her insan kendini ihtiyarlık potasında buluverir.
  İnsan anatomisiyle ilgilenen her bilim adamı ve doktor, yaşlılığı ortadan kaldırmak veya en azından yaşlılığı asgari düzeye indirmek için çok uğraşmış, ancak bunu kimse başaramamıştır. Bugünkü teknoloji yöntemleriyle bir takım estetik ameliyat ve tedavi yöntemleri uygulansa da vücutta yüzeysel değişikliklerin temini sağlanmış, ancak bedendeki çöküşün ve ömür ağacının kurumasının önüne geçilememiştir. Bu bağlamda; her derdin bir devası vardır, ancak ihtiyarlık müstesna diyebiliriz. Tüm canlılar için her halükarda yaşlılık kaçınılmazdır ve gerçektir.
  Bir başka deyişle yaşlılık yaşamın kaçınılmaz bir gerçeği ve her canlıyı sabırsızlıkla bekleyen bir süreçtir. Bir günlük zaman diliminde; sabahın erken saatleriyle bir doğuş, kuşlukla bir gençlik, öğle ile bir olgunluk ve durulma, ikindi ile bir tezgâh kapatma hazırlığı, akşamla yuvaya dönüş hazırlığı ve nihayet gece ile bu sürecin kapatılması ve istirahata çekilme vardır.
  Belki de farkında değiliz ama biz bu süreci ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış oluşumlarıyla da yaşamaktayız. İnsan için önce çocukluk, gençlik, olgunluk ve nihayet yaşlılık halleri gelir.
  Teamüller ve bilimsel veriler gereği yaşlılığı durdurmak mümkün değildir. Öyle ise asıl olan onu kabullenmek ve yaşlılık günlerine kendimizi şimdiden hazırlamaktır. Ömrü olan herkes yaşlılığı tadacağına ve yaşayacağına göre ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin, kıymetini bilmek durumundayız. Öyleyse kendimizi, bize verilen hayat sermayesini ve yaşam kredisini en güzel bir şekilde değerlendirmek mecburiyetinde hissetmeliyiz
  Takvim yapraklarının koparılması ve batan güneşle birlikte gençliğin de elden uçup gittiğine vurgu yapan Ömer Hayyam’ın dizelerine bir göz atalım:
  “Gençlik dediğin kitap okunmuş artık;
  Eyyâmı bahar uzaklaşmış kış artık,
  Bir neşeli kuştu gençlik fakat heyhat,
  Gelmiş, kanmış, ötüp de uçmuş artık.”
  Yaşlılık hayatın son dönemleridir. Gençliğin toz pembe çağları geride kalmış ve ömrün sonbaharına gelinmiştir. Yaşlılık, yaratılışın tersine çevrilmiş yani ikinci bir çocukluk dönemidir.
  Yaşlılık, insana ne kadar aciz ve zayıf bir varlık olduğumuzu hatırlatan ve ne kadar yaşarsak yaşayalım bir gün mutlaka bu hayatın sona ereceğini anımsatan bir dönemdir. Yaşamlarının en aciz döneminde olan ve pek çok şeyini yıllarla birlikte yitirmiş olan yaşlılara saygı ve hürmet göstermemiz gerekmektedir.
  “Küçüklerine acımayan, büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir.” hadis-i şerifiyle anlatılmak istenen husus, yaşlı insanların masum çocuklarla eşdeğer olduğudur. Belki de içimizde masum çocuklar ve beli bükük yaşlılar olmasaydı başımızdan türlü musibetler eksik olmayacaktı. Öyleyse yaşlılara saygıda kusur etmememiz gerekir. “Zayıf ve düşkünlerinize dikkat ediniz. Zira siz onlar sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız.” hadis-i hepimize rehber olmalıdır.
  Yaşlılık çağında ilgi ve hizmet beklemek noktasında aslolan; yaşlılarımıza hizmet ve hürmette hata yapmamaktır. Küçüklerini sevip, büyüklerine saygı göstermeyenler yaşlılık döneminde bu nimetlerden yararlanamayacaktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Büyüklere Saygı Ve Küçüklere Sevgi İle İlgili Ayet Ve Hadis
 3. büyüklere saygı küçüklere sevgi ile ilgili ayetler
 4. büyüklere saygı küçüklere sevgi ile ilgili hadisler
 5. Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi Nedir
 6. büyüklere saygı küçüklere sevgi göstermek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş