Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Teşvik ve sakındırma İnsan fıtratı gereği teşvik edilen şeylere karşı rağbet , sakındırılan şeylerden de uzak durma eğilimindedir. İnsanın bu özelliğinden dolayı eğitimci , çocuğu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Teşvik ve sakındırma

  Sponsorlu Bağlantılar
  Teşvik ve sakındırma


  İnsan fıtratı gereği teşvik edilen şeylere karşı rağbet, sakındırılan şeylerden de uzak durma eğilimindedir. İnsanın bu özelliğinden dolayı eğitimci, çocuğu arzu edilen davranışlara teşvik etmeli, arzu edilmeyen davranışlardan da uzak durması için sakındırmalıdır.

  Bir eğitim ve öğretim metodu olarak kabul edilen teşvik ve sakındırmadan yararlanılırken, çeşitli maddi ve manevi mükâfat ve ceza argümanlarından faydalanılabilir. Mükâfat ve cezalar çocukların seviyelerine uygun bir şekilde olmalıdır.

  Bununla birlikte özellikle küçük yaşta olan ve eğitilmek durumunda olan çocukların ibadetlere alıştırılması için aile bir takım mükâfat ve cezalarla, çocuğu ibadetlere teşvik edip, ibadetsizlikten sakındırabilir. Böylece onların ibadetlere alışmaları ve onları benimseyerek yerine getirmeleri sağlanabilir. Yapılan araştırmalarda bunun çok önemli etkisi olduğu tespit edilmiştir

  Mükâfat ve ceza, çocuğun hedef davranışa karşı motivasyonunu artırıcı olmalıdır. Çocukta iç denetim meydana getirmelidir. Bununla beraber çocuk iyi davranış ile kötü davranış sergilediğinde ailesinden farklı tepki alacağını bilmelidir. Bunun için de kabul edilebilir bir davranış sergilediğinde,aile bunu fark ettiğini çocuğa hissettirerek,davranışın pekişmesi için,takdir,tebrik,sevgi vb duygularla dolu olduğunu ortaya koymalıdır.Tam tersine çocuk kabul edilemez bir davranış ortaya koyduğunda aile hoşnut kalmadığını söz ve davranışlarıyla ortaya koymalıdır.Ailenin tutumu çocukta,iyi-kötü,güzel-çirkin,doğru-yanlış,gibi ikili muhakeme gücünün doğup gelişmesine katkı sağlayabilir.Eğitimde mükafat ve cezayı bu şekilde anlamak gerekir.

  Çocukları ibadetlere alıştırmada planlı, programlı davranmanın, yumuşak bir tarzda ve sevdirerek onları ibadetlere teşvik etmenin çok olumlu sonuçlar verdiğini;bunun tam tersine,zorlayıcı,baskıcı,sert tutum ve davranışların da olumsuz sonuçlar doğurduğunu şahit olduğumuz bir çok örnekten görmekteyiz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz. Muhammed Hangi Sözüyle Akraba Ziyaretini Teşvik Etmiştir
 3. Hangi Sektörün Gelişmesi İçin Teşvik Uygulardınız
 4. Ülkemizin Nerelerine Teşvik Politikası Uygulardınız? Niçin?
 5. Teşvik politikalarının olumlu ve olumsuz yönleri
 6. Hz. Muhammed'in akraba ziyaretini teşvik ettiği hadisleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş