Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğun din i hayatı tecrübe etmesine imkân tanınması Eğitim biliminde çocuğa bir davranış kazandırmanın önemli yollarından biri olarak da , yaparak-yaşayarak öğretme metodu yer almaktadır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuğun dini hayatı tecrübe etmesine imkân tanınması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğun dini hayatı tecrübe etmesine imkân tanınması


  Eğitim biliminde çocuğa bir davranış kazandırmanın önemli yollarından biri olarak da, yaparak-yaşayarak öğretme metodu yer almaktadır. Özellikle uygulamaya dayalı konuların öğretilmesinde ve benimsetilmesinde bu metodun çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

  Meseleye ibadet eğitimi ve öğretimi açısından bakınca, çocukların ibadet davranışı kazanmaları için, onların dini hayatı tecrübe etmelerine imkân tanınması ve dini hayatı yaşamaları için motive edilmeleri gerektiği söylenebilir. Nasıl ki kitaplardan okuyarak cerrah olunmuyorsa, bizzat hocayla birlikte tatbikat gerekiyorsa dini hayatın tecrübe edilmeden yaşanması da mümkün olmaz. Dolayısıyla çocuğun birey olarak veya cemaat içerisinde bizzat ibadetleri tecrübe etmesi, yaşaması önemlidir. Mesela çocuğun bizzat işin içerisine girerek, cemaat içerisinde bir fert olarak coşku içerisinde namaz kılmasının kendisine kazandıracağı tecrübeyi ona başka bir yolla kazandırmak mümkün değildir.

  Bu konuda Ömer Seyfettin annesiyle beraber ilk sabah namazını kılışını şöyle anlatır:

  Küçücük ben, onunla bir seccadede, bir yavru samimiyet ve saadetiyle o muazzez, o hassas anne vücudunun yanında durdum. İşte küçük yaşında yaşadığı bu tecrübeyi daha sonraki yıllarda övgüyle anlatır.

  İbadetlerine devam eden çocukların büyük çoğunluğu ailede tecrübe etme imkânı bulan ve ailesi tarafından teşvik edilen çocuklar olduğu görülür.

  Daha küçük yaşlarından itibaren çocukların namaza özendirilmeleri, onlara ait birer seccadelerinin olması ve namazlarını kıldıklarında takdir edilmeleri, ayrıca zaman zaman bu güzel davranışlarından dolayı ödüllendirilmeleri, onlara ciddi bir motivasyon sağlayacaktır.

  Sonuç olarak diyebiliriz ki, örnek bir dini yaşantı ortaya koyan aileler, çocuklarının dini hayatı tecrübe etmelerini sağlama konusunda ve onlara ibadet alışkanlığını kazandırmada daha başarılı olacaklardır.

  Çocuklara ibadete alıştırmada en etkili teşvik olarak, kendileri ibadet ederken çocuklarına da ibadet etmelerini hatırlatmaları görülür. Burada sözlü teşvikle beraber fiili teşvikin daha önemli olduğunu ifade edebiliriz. Nitekim:

  Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz? Ayeti de, sözden ziyade davranışın ortaya koyulması gerektiğini belirtmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Her İki Çocuğun Oyunları Arasındaki Benzerlik Ve Farklılıklar Nelerdir Siz Hangi Çocuğun Y
 3. Maddenin Değişimi Ve Tanınması Konu Anlatımı
 4. Dini ayıraçlar,Dini Ayıraç Gifleri, islami gifler, dini ayraçlar, dini resimler
 5. Türklerin İslamiyeti Kabul Etmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir
 6. Peygamberim efendim, dini şiirler, dini müzikler, dini resimler, sesli duygusal dini şiir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş