Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

G özlem leme ve g özlem yaptırma G özlem metodu eğitim alanında eskiden beri kullanılan bir metottur. Bu metot da ibadetlerin öğretilmesi açısından çok önemli

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gözlemleme ve gözlem yaptırma

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gözlemleme ve gözlem yaptırma


  Gözlem metodu eğitim alanında eskiden beri kullanılan bir metottur. Bu metot da ibadetlerin öğretilmesi açısından çok önemli ve etkilidir.

  Çocukların ibadetleri öğrenmesi için özellikle umreye götürülmesi, tez sonuç aldırıyor. Mescid-i Haram’da Ve Mescid-i Nebi’de binlerce kişiyle ibadet edilmesi, özellikle de kendisi gibi birçok çocuğun o mecliste bulunması ciddi sonuç alınmasına vesile oluyor. İbadet edenlerin ve ibadet edilen yerlerin gösterilmesi, kandil gecelerinde ailece camilere gidilmesi müspet sonuç aldırıyor.

  Özellikle Kur’an’ı Kerim’de dış gözlem denilen kâinatı ve içerisinde bulunanları gözlemleme ve iç gözlem denilen insanın kendi iç âlemine yönelerek gözlem yapması hususunda birçok ayeti görmekteyiz. Bunlardan bir kaçı şöyledir:

  (İnsanlar) o devenin nasıl yaratıldığına, göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yerin nasıl yayılıp döşendiğine (ibretle) bakmazlar mı? Gaşiye:17–20

  Kesin inananlar için yeryüzünde nice deliller vardır. Kendi (yaratılışı) nızda da(ibretler vardır).Hiç görmüyor musunuz? Zariyat:20–21

  Meallerini verdiğimiz ayetlerden de anlaşılacağı gibi, insanın hem kendisini, hem de etrafında olup biten olayları ve varlıkları gözlemleyip, Allah’ın gücü ve kuvveti üzerinde düşünmesi istenmektedir. Bu da eğitim açısından bir hedefe varmada gözlemin önemli bir metot olduğunu göstermektedir.

  Öyle ise çocukları ibadetlere alıştırabilmek için her şeyden önce, onların ibadetle meşgul olan insanları küçük yaşlardan itibaren gözlemleyebilmeleri ve ibadet mekânlarıyla iç içe olmaları gerekmektedir.

  Yoğun bir şekilde ibadet hayatı yaşanan bir evde, ezan sesleri duyulan bir çevrede, cami ve cemaat kültürü olan bir ortamda yetişen çocuk, ibadet eğitimi ve öğretimi açısından zengin bir gözlemleme sahip demektir. Bununla birlikte anne-baba, hayata ve tabiata bakıp ilahi sırları anlama ve kavrama yönünden yardımcı olup, tabii çevreyi bu açıdan gözlemlemesini sağlayabilirse, yaratılanlardan hareketle Yaratıcıya ulaşma konusunda çocuğa en büyük fırsatı vermiş olur. Böyle bir gözlem çocuğun Allah’ı bilip tanımasına, sevmesine ve ibadet etmesine sebep olabilir.

  Sonuç olarak diyebiliriz ki, çocukların anne-babalarını ibadet ederken görmelerine, ibadet yerlerine gitmelerine, ibadet eden bir çevre ile irtibatlarının kurulmasına özen gösterilmeli. Böylece çocukların gözlemleme yaparak ibadetlerine alışmaları sağlanabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İmplant Yaptırma Yaşı, İmplant Kaç Yaşından Sonra Yapılır
 3. Gözlem Nedir?
 4. internetten okul kaydı yaptırma
 5. dövme yaptırma günah mı
 6. Medine'ye hicret ettiğinde Peygamberimiz neden bir mescit yaptırma gereği duydu?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş