Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Şafi Mezhebine Göre İtikaftaki Kişinin Yapabileceği Şeylerle Yapmaması Gereken Şeyler Vacip olan itikafta bulunan kişinin , itikâfın rüknünün tahakkuk etmesi için mescidde kalması , meşru

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Şafi Mezhebine Göre İtikaftaki Kişinin Yapabileceği Şeylerle Yapmaması Gereken Şeyler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Şafi Mezhebine Göre İtikaftaki Kişinin Yapabileceği Şeylerle Yapmaması Gereken Şeyler
  Vacip olan itikafta bulunan kişinin, itikâfın rüknünün tahakkuk etmesi için mescidde kalması, meşru bir mazeret, zaruret veya ihtiyaç olmadıkça oradan ayrılmaması gerekir.

  • İtikaftaki kişinin başını veya ayağını mescidin kapısından veya pence-resinden dışarı çıkarması ya da tabii bir ihtiyacını gidermesi için mescidden dışarı çıkması caizdir. Ama mazeretsiz olarak dışarı çıkması durumunda iti-kâfi bozulur. Çünkü bu davranışı, mescidde kalmak anlamını ifade eden itikâ-fa aykırıdır.

  • İtikattaki kişi ezan okumak için mescidin minaresine çıkabilir. Yemek yemek için evine gidebilir. Zira mescidde yemek yemek hoş karşılanmamak-tadır.

  • Mescidin içinde su yoksa, susadığında su içmek için mescidin dışına çıkabilir.

  • Nafile itikâfında bulunan kişi, cenaze namazı kılmak veya hasta ziyare-tine gitmek için mescid dışına çıkabilir. Ama vacip olan itikafta bu iki durum için de dışarı çıkamaz. Çıktığı takdirde itikâfı bozulur.

  • Cuma namazı kılınmayan bir mescidde itikâf niyetiyle bulunuyor ve kendisi de cuma namazı kılmakla yükümlü ise, cuma namazı kılınan yere git-mek için kendi bulunduğu mescidden dışarı çıkıp cuma namazını kılmaya git-mesi gerekir.( Nevevî, el-Mecmû; 6/541; Zühaylî, el-Fıkhü’l-İslâmî, 3/1766.)

  • İtikafta bulunan kişinin, yapması gereken bir şahitlik için mescidden çı-kıp davanın görüleceği yere gitmesi gerekir. Şahitlik yapmak üzere mescid-den çıkıp gitmesi durumunda kuvvetli görüşe göre itikâfı bozulmaz. Çünkü bu durumda o gitmek mecburiyetindedir.

  • Mescidde kalmasına imkân vermeyecek bir hastalığa yakalanan itikaf-taki kişi, bu hastalığı sebebiyle mescidden çıkıp gidebilir. Âdet dönemi başla-yan kadın, itikafta bulunduğu mescidden çıkıp evine gider. İtikaftaki bir kişi unutarak veya başkası tarafından tehdit edilerek korktuğu için mescidden dı-şarı çıkarsa itikâfı bozulmaz.

  • Bir mazeret dolayısıyla itikâf mahallinden çıkan kişi, mazereti ortadan kalktıktan sonra itikâf mahalline geri dönüp ibadetine kaldığı yerden devam eder.

  • İtikaftaki kişi her zaman giydiği elbiselerini giyebilir. Koku sürünüp süs-lenebilir. İlmî dersler alıp verebilir. Etrafı kirletmemek kaydıyla mescidde ye-mek yiyebilir. Mal ve mülkünün idaresi hususunda ilgililere birtakım direktifler verebilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Şafi Mezhebine Göre İtikâfın Şartları
 3. hanefi mezhebine göre abdesti bozan şeyler
 4. hanefi mezhebine göre orucu bozan şeyler
 5. Şafi Mezhebine Göre İle İlgili Hükümler
 6. Şafi Mezhebine Göre İtikâfı Bozan Şeyler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş