Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

bir kaynaktan çıkan ses nasıl yayılır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bir Kaynaktan Çıkan Sesin Belli Bir Uzaklıktan Sonra Duyulmamasının Sebebi Ne Olabilir Bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 45      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bir Kaynaktan Çıkan Ses Nasıl Yayılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bir Kaynaktan Çıkan Ses Nasıl Yayılır

  Ses bir enerji türüdür ve dalgalar halinde yayılır. Ses dalgalarının yayılabilmesi için ses dalgalarının kaynağından çıktığı ortamda taneciklerin olması gerekir. Bu nedenle ses dalgaları katı, sıvı ve gaz gibi maddelerde yani maddesel ortamlarda yayılabilir. Boşlukta, maddesel ortam yani tanecikler olmadığı için ses kaynağının titreşim sonucu yaydığı titreşim enerjisi taşınamaz ve ses boşlukta yayılmaz.

  Ses dalgaları su dalgalarına benzer fakat su dalgaları gibi görünen dairesel dalgalar şeklinde değil, görünmeyen küresel dalgalar şeklinde yayılır.

  Ses dalgaları, ortamdaki taneciklerin kendilerinin değil, taneciklerin titreşim enerjilerinin taşınması sonucu oluşur. Ses kaynağından çıkan ses dalgaları, yayıldığı ortamdaki maddenin taneciklerini titreştirir. Titreşen tanecik etrafındaki diğer tanecikleri titreştirir ve bu nedenle ses bir tanecikten diğerine yayılır.
  Cisimlerin titreşmesi ile meydana gelen sesin kulağımıza kadar gelebilmesi için ses kaynağı ile kulağımız arasında katı – sıvı – gaz gibi esnek bir ortamın bulunması gerekir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  güzel bir yazı işime çok yaradı teşekkür ederim..


 5. :) :)

  Çok Güzel Olmuş Fen Ve Teknoloji Dersine Çok Yararınız Oluyor Teşekkür Ederiz .


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş