Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nişan Bohçasına Neler Konulur? Evlilik kurumunun önemli adımlarından biridir nişan.Evlliğin tüm aşamalarında olduğu Nişan Bohçasına Neler Konulur?gibi nişan aşamasında da belli hazırlıklar yapılması gerekiyor.Öncelikle ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgi Nişan Bohçasına Neler Konulur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nişan Bohçasına Neler Konulur?

  Evlilik kurumunun önemli adımlarından biridir nişan.Evlliğin tüm aşamalarında olduğu Nişan Bohçasına Neler Konulur?gibi nişan aşamasında da belli hazırlıklar yapılması gerekiyor.Öncelikle,nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir.Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

  Erkek tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:
  Sabahlık,gecelik takımı, iç çamaşırları, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik.Nişan bohçasına kıyafet koymak çok yaygın değil, genellikle ev içinde kullanılabilecek eşyalara ağırlık veriliyor. Sabunluk, örtüler, nevresim takımı, hamam tası vb alternative olabilir. Gümüş ayna ve taraklar genç kızlar tarafından beğenildiği için çok tercih edilebiliyor.

  Kız tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:
  Robdöşambr,pijama, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm…Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.Nişan töreninde geline takı takılması adettendir.


  Söz Bohçası
  Kız istemek için oğlanın ailesinden, akrabalarından,arkadaşlarından çevrede saygınlığıyla tanınan kişilerden oluşan bir gruplakızı istemek üzere kız evine giderler.Gelinlik kız her birinin elini öperek “hoş geldiniz” der. Kadınlar birdaha da erkek misafirlerin yanına çıkmazlar. Yalnız kız arada bir şeker kolonya, çay, kahve vb. ikram etmek üzere odaya girip çıkar. Gelinlik kızınüzerinde en güzel elbisesi vardır. Erkekler selamlaşıp , hatır sorduktan sonratanışırlar, sohbet ederler. Bir süre sonra sedirde oturan erkek evinden bir kişi ayağa kalkarak “Haydin başlayalım” diyerek odanın ortasına gelir. Bununüzerine kız evinden bir kişi kalkarak karşısına geçer. Bunlar kız ve erkekevinin en yakın akrabalarıdır. Önceden seçilirler. Bunlar nişan, takı, karşılıklı hediyeler, eşyalar ve baba hakkı (başlık parası) konusunda konuşupanlaşırlar.Baba hakkı son yıllarda çok azalmıştır. Baba hakkının temelindeekonomi ve evlilik kurumuna saygı yatmaktadır. Baba hakkıyla kızın ailesine düğün masraflarında katkı, evlenme yoluyla evden ayrılan iş gücünüve ekonomik güçlüğü karşılamak amaçlanmaktadır.


  Kızın verilmesi kesinleşince söz kesilir. Kız evi söz bohçası verir.Düğün için kız tarafına terlik, çorap, ayakkabı, tuvalet takımı, nişan elbisesive çeyiz eksiklerini tamamlamak için patiska vb. verilir. Oğlan tarafı daevlerindeki kişi sayısı kadar, yakın akrabalar dahil bohça ister.Söz kesiminde erkek tarafı kıza grep, çorap, elbiselik kumaş, terlik vb. olan bohça verir. Kız tarafı da söz bohçasına mendil, gömlek, kravat,çorap vb. söz kesti alameti olarak koyar. ‘Bohçalar karşılıklı verilince sözkesilmiş olur. Odada bulunanlar kız ve oğlan babasına “Hayırlı uğurlu olsun” vb.şeklinde iyi dilek ve temennilerde bulunurlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Damat Bohçasında Neler Olur, Damat Bohçasına Neler Koyulur
 3. 2018 Nişan Yastıkları, Nişan Yastık Modelleri, Çok Şık Modern Nişan Yastıkları, Düğün Yast
 4. Nişan Elbiseleri, Nişan Abiyeleri, Nişan Kıyafetleri
 5. Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır,Nişan Bohçası hazırlama,Kız Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır,
 6. En Guzel Nisan kiyafetleri, Nişan Elbise Modelleri, Şık Nşanlıklar, Nişan Abiye Modelleri,
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş