Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Halı Nasıl Seçilir? Halının Kaliteli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Örneğin halıyı çok yoğun olarak kullanacağınız yerlerde broşürde 5-4 olarak değerlendirilmiştir.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Halı Nasıl Seçilir?
  Halının Kaliteli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
  Örneğin halıyı çok yoğun olarak kullanacağınız yerlerde broşürde 5-4 olarak değerlendirilmiştir. Daha az kullanacağınız yerler için 3-2 arası değerler kullanılmıştır. Halının kalitesini belirleyen diğer unsurlar halının yumuşaklığı, aşınma direnci, kırışma derecesi ve keçesidir.  Halının dokusu kullanılan alanın tarzını belirler.

  Polypropylen: Halıda aranılan en önemli özelliklerden biri leke tutmaması ya da kolay çıkabilir olmasıdır. Bu özellik olefinadlı halıelyafında bulunmaktadır. Leke, küf, nem ve statik elektriğe karşı dayanıklı olan bu elyaf türü bu özelliği sayesinde iç ve dış mekanlarda sıkça tercih edilir. Elyaf sonradan boyanmaz. Lif üretim aşamasındayken boyanır. Bu elyafın bir dezavantajı naylona göre daha çabuk yatarlar.

  Naylon: Bu elyafın özelliği dayanıklılığı oldukça güçlüdür fakat leke tutma özelliği vardır.

  Polyester: Bu elyaf polypropylen ve naylonda kullanılan hammmadeye yakın plastikten üretilir. Geri dönüşüm kutularına atılan plastiklerden üretilir. Yatma özelliği bu elyafta da vardır ayrıca lekeye karşı dayanıklı değildir. Fakat fiyatı diğer iki elyafa göre daha uygundur.

  Yün: En pahalı elyaflardır. Lüks ve parça halılarda daha çok kullanılır. Yoğun halılarda yumuşaklık hissi kattığı için tercih edilir.

  Pamuk: Nemi içine hapsettiğinden temizlemesi oldukça güçtür. Yumuşaktır fakat yatmaya ve lekelere karşı dayanıklı değildir.

  Akrilik: Daha çok banyo paspaslarında kullanılır. Sebebi neme ve küfe karşı dayanıklıdır.

  Hav ağırlığı halının m2′ye düşen elyaf ağırlığını gösterir. Bir halının hav ağırlığı ne kadar fazlaysa o kadar kaliteli ve dayanıklı demektir.

  Halının büküm sayısı oldukça önemlidir. Halının büküm sayısının çok oluşu o halının kaliteli olduğunu ezilme ve yatmaya karşıda dayanıklı olduğu anlamına gelmektedir.

  Halının yoğunluğu ilmek sayısının fazlalığıyla doğru orantılıdır. Halının yoğunluğu halının kalitesini, aşınma ve düzleşmeye karşı dayanıklılığını gösterir. Ayrıca görünüşünün daha güzel olmasına ve üzerinde daha rahat yürünür olmasını sağlar.

  Halı altlığı halı keçesi, üretan, Hint keneviri, sentetik elyaf ve kauçuktan yapılır. Halı altlığı halının ömrünün uzamasını sağlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Marketten Süt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
 3. Bir Ürün Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
 4. Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 5. Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeliyiz
 6. CD televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş