Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Vazektomi nedir , Vazektomi Ameliyatı Vazektomi neye denir Vazektomi avantajları Vazektomi dejavantajları Vazektomi tedavisi nedir Vazektomi nedir , Vazektomi Ameliyatı Vazektomi; Erkeğe uygulanan cerrahi sterilizasyon.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Vazektomi nedir,Vazektomi Ameliyatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Vazektomi nedir,Vazektomi Ameliyatı

  Vazektomi neye denir
  Vazektomi avantajları
  Vazektomi dejavantajları
  Vazektomi tedavisi nedir


  Vazektomi nedir,Vazektomi Ameliyatı


  Vazektomi; Erkeğe uygulanan cerrahi sterilizasyon.

  Erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesi işlemidir.

  Bu işlem sonrasında ejekülasyon (boşalma) esnasında boşalan sıvının miktarında, renginde, volumünde hiç bir değişiklik olmaz. Ancak mikroskopla görülebilecek küçüklükteki sperm hücrelerinin geçişi engellendiği için boşalan sıvıda sperm hücresi yoktur. Bu yüzden de hamilelik oluşmaz. Sperm hücreleri üretildikleri yerde vücut tarafında absorbe (emilim) edilir.

  Vazektomi uygulanan erkeğin cinsel yaşamında hiç bir problem olmaz.Cinsel hayatı eskisi gibidir.Hiç bir sertleşme problemi olmaz.Boşalma esnasında boşalan sıvı aynıdır.içerisinde sadece sperm hücrecikleri yoktur.Bu da kesinlikle normalde fark edilecek bir durum değildir.

  İyi bir aile planlaması yöntemidir. Ancak bu yöntem kanallarda önemli hasar oluşturduğu için tüplerin eski haline döndürülmesi çok zordur.

  KİMLERE UYGULANMALIDIR?

  * İlerde çocuk sahibi olmak istemediğinden emin olan orta yaştaki bekâr veya dul erkekler

  * İstenmeyen gebeliklerden korunmada sorumluluk almak isteyen erkekler

  * Ailesini tamamlamış, diğer doğum kontrol yöntemlerini gözden geçirmiş ve daha uygun bir yönteme karar verememiş çiftler

  *Düzenli ve stabil bir ilişkisi olan ve kadın yaşının doğurganlığının sonlarına yaklaştığı çiftler,

  vazektomi yöntemini tercih edebilirler.

  VAZEKTOMİ NASIL YAPILIR

  Lokal anestezi altında ve muayenehane şartlarında üroloji uzmanları tarafından yapılır. Oldukça kolay ve güvenli bir işlemdir.Testisler erkek vücudu dışında skrotum adı verilen torbaların içinde bulunur. Lokal anestezi yapıldıktan sonra o bölge tamamen hissiz bir hale gelince ,skrotum derisi üzerinde küçük bir kesi yapılarak vasdeferenslar (sperm kanalı)cilt dışına alınır, bağlandıktan sonra kısa bir parça kesilir ve kalan uçlar koter ile yakılarak tahrip edilir.İşlem yaklaşık 30 dakika sürer.

  Hastanede yatmayı ve istirahatı gerektirmez.Takip eden dönemlerde şiddetli ağrılar olabilir.Hekiminizin size uygun gördüğü bir ağrı kesici alabilirsiniz.

  İŞLEM SONRASINDA OLABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

  AĞRI: İlk 24 saatten sonra ağrı kesici pek gerekmez. Nadir de olsa bazı kişilerde ilerleyen dönemde ağrı kesici gerekebilir.

  ENFEKSİYON: Çok nadir olarak antibiyotik gerektirecek enfeksiyonlar gelişebilir.

  KANAMA:Vazektomi işlemi sonrasında, bazen ödem ve kanama olabilir.

  ORŞİALJİ: (kronik ağrı) Nadirende olsa işlemden sonra biriken sperm ve sıvıya bağlı olarak testislerde ağrı olabilir.Bu durum 6 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.

  CİNSEL İSTEKSİZLİK VE GÜÇLÜK: Nadir olarak görülen bu durum fiziksel olmayıp, sadece psikolojiktir.

  ALLERJİK REAKSİYONLAR: Vazektomi işleminden önce uygulanan anestezi ilaçlarına karşı alerji ve bunun sonucunda geçici bir kaşıntı olabilir.

  HEMATOM: Skrotum içine kanama olur ve durmaz ise kan içeride pıhtılaşarak bir kitle oluşabilir.Nadir olarak görülen bu durum, yeniden cerrahi bir yöntemle hematomon boşaltılmasını gerektirebilir.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

  Eşinizin onayını mutlaka alın. İşlem sonrasında koruyuculuk hemen başlamaz bu yüzden bir süre için ek bir korunma yöntemi kullanın .Sperm incelemesinde azospermi (meni içerisinde hiç sperm olmaması) oluşana kadar hamile bırakma riskiniz olabilir.

  Bu arada sık sık sperm tahlinizi yaptırarak kontrol ediniz.

  Vazektomi yaptırmış olmanız sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz bu durumu asla unutmayınız.

  Vazektomiden sonra yeniden çocuk sahibi olma arzusunun ortaya çıkması durumunda geri dönüş çok zor ve zahmetli bir süreç gerektirebilir.Ancak çok çocuk arzusu olur ise testislerden aspirasyon yöntemi ile sperm toplanır,tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabilir.

  netten alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tüp Mide Ameliyatı Nedir - Tüp Mide Ameliyatı Hakkında - Tüp Mide Tedavisi
 3. Anjiyo Yöntemiyle Kalp Ameliyatı
 4. Bademcikler ve Bademcik Ameliyatı
 5. Vazektomi nedir?
 6. Meni Kanalı Operasyonu - Vazektomi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş