Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Üretiminde Kullanılan Kaynaklar Doğada hiçbir kaynak yoktan varolmaz. , varolan enerjide yok olmaz. Ancak bu enerjiler birbirine önüştürülür. Buna enerjinin korunumu kanunu denir. Birbirine

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Enerji Üretiminde Kullanılan Kaynaklar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Enerji Üretiminde Kullanılan Kaynaklar

  Doğada hiçbir kaynak yoktan varolmaz., varolan enerjide yok olmaz. Ancak bu enerjiler birbirine önüştürülür. Buna enerjinin korunumu kanunu denir. Birbirine dönüştürülen bu enerjiler özellikle elektrik enerjisine dönüştürülür.

  Enerji elde etmek için kullanılan belli başlı kaynaklar şunlardır.
  1. Termik kaynaklar
  2. Hidrolik kaynaklar
  3. Nükleer kaynaklar
  4. Diğer kaynaklar (Güneş, rüzgar, jeotermal vb.)

  1.1Termik Kaynaklar
  Termik kaynaklar, gerekli koşullar sağlandığında ısı enerjisi meydana getirebilen katı, sıvı ve gaz şeklindeki yakıtlardır.

  Bunların başlıcaları;
  Kömür : Türkiye’de en çok linyit kömürü kullanılmaktadır. Ülkemizde üretilen linyitlerin alt ısı değerleri çok düşüktür.

  Petrol : Ülkemizde Batmanda petrol üretimi devam etmektedir fakat yıllık kullanılan petrol miktarının %90’ı ithal edilmektedir.

  Doğal Gaz : Kalorisi yüksek ve çevre dostu olduğundan son zamanlarda termik santrallerde doğal gaz tercih edilmeye başlanmıştır fakat ülkemizin doğal gaz konusunda yurt dışına bağımlı oluşu doğal gaz termik santrallerinin sayısının artmasına engel olmaktadır.

  Biyogas : Biyogas kaynakları odun, hayvan ve bitki artıklarıdır. Bu artıkların kapalı bir ortamda kimyasal tepkimeye girmesi ile biyogaz üretimi yapılmaktadır. Ayrıca büyük şehirlerin çöp artıklarından elde çöp gazı da %60 oranında metan içeren önemli bir enerji kaynağıdır.

  Asfaltit : Ülkemizde bulunan kalorisi yüksek ve işlendiğinde gaz elde edilen bu kıymetli madenin ileride elektrik enerjisi üretimi amacıyla kullanılması planlanmaktadır.

  Bitümlü Şistler : Isıl işlemeyle petrole benzer bir yağ veren organik madde bakımından zengin, ince taneli, kristal yapılı bir tür katı yakıttır. Ülkemizde bulunmasına rağmen bir takım zorluklardan dolayı henuz enerji üretiminde kullanılamamaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kimyasal Gübre Üretiminde En Çok Kullanılan Asitler Nelerdir
 3. Ülkemizde Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Kayaç Çeşitleri
 4. Kişisel bakım yaparken kullanılan kaynaklar
 5. Ülkemizde Bulunan Enerji Kaynakları Nelerdir, Türkiyede bulunan enerji kaynakları, Yurdumu
 6. Elektrik Enerji Üretiminde Kullanılan Kaynaklar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş