Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Elektriklenme Nedir? -Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir? Elektriklenme Nedir -Elektriklenme Çeşitleri Elektriklenme , bir sistem in elektrik kullanarak çalışması için yapılan modifikasyondur. Etki ile elektriklenme Nötr (yüksüz)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Elektriklenme Nedir? -Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektriklenme Nedir? -Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir?

  Elektriklenme Nedir -Elektriklenme Çeşitleri


  Elektriklenme, bir sistemin elektrik kullanarak çalışması için yapılan modifikasyondur.

  Etki ile elektriklenme

  Nötr (yüksüz) bir cisme (-) veya (+) yüklü bir cisim yaklaştırıldığında, nötr cismin yük düzeni bozularak söz gelimi yaklaştırılan cisim (-) yükle yüklü ise nötr cismin yaklaştırılan cisme yakın olan kısmı (+) uzak olan kısmı (-) yüklenir. Bu elektriklenme şekli geçicidir; zira elektriklenmeye sebep olan yüklü cisim uzaklaştırıldığında nötr cisim eski durumuna geri döner.

  Dokunma ile elektriklenme

  Elektrikle yüklü bir cisim yüksüz bir cisme dokundurulduğu zaman, o cismi kendi cinsinden elektirkle yükler. Örneğin, nötr bir cisme (+) yüklü bir cisim dokundurulursa son yük durumunda her ikiside (+) yüklenir. Eğer (+) ve (-) yüklü cisimler birbirine dokundurulursa bakılır; eğer yük miktarları eşitse son durumda her ikiside nötr olur. Eğer (-) miktarı fazlaysa son durumda her ikiside (-), (+) miktarı fazlaysa son durumda her ikiside (+) yüklü olur.

  Sürtünme ile elektriklenme

  Bu kısımda sürtünen cisimler arasında elektron geçişi olur ve elektron kaybeden (+), kazanan (-) yükle yüklenir. Örneğin, yün kumaş ile ebonit (plastik) çubuk birbirine sürtüldüğünde yün kumaş pozitif, ebonit çubuk negatif yükle yüklenir. Aynı şekilde ipek kumaş ile cam çubuk bir birine sürtüldüğünde ipek kumaş negatif, cam çubuk pozitif yükle yüklenir. Bunun nedeni ipek kumaş ile ebonit çubuğun elektron almaya, yün kumaş ile cam çubuğun elektron vermeye yatkın olmasındandır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektriklenme Nedir Kısaca
 3. Elektriklenme Yoluyla Birbirini Çeken Cisimlerin Yüklerinde Nasıl Değişiklik Olur
 4. Elektrik Nedir, Elektriklenme Çeşitleri
 5. Elektriklenme (Konu Anlatımı)
 6. Soru ve Cevaplar İle Elektriklenme
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş