Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Resimde Desen ve Oran Nedir? Desen , formu görme yöntemidir. Desen doğrudan renkle değil çizgiyle ilişkilidir. 1- Çizgi ( Matisse , Klee ) , 2-
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Resimde Desen ve Oran Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Resimde Desen ve Oran Nedir?

  Desen, formu görme yöntemidir. Desen doğrudan renkle değil çizgiyle ilişkilidir.
  1- Çizgi ( Matisse, Klee ),
  2- Ton ( Rembrandt )
  3- Çizgi + Ton ( A. Lifij )
  ( Ton : Işık ve gölgenin leke ile ifadesidir. )
  Desen resim sanatının temelidir. Renkler, ışık ve gölgeler, tablonun genel yapısı, kompozisyonu bu temel üstüne kuruludur. İyi desen çizebilmek, desenin işlevinde yer alan çizgi, hareket, denge, hacim, oran, form (şekil) ritm, kompozisyon, perspektif, ışık ve renk kavramlarının öğrenilmesiyle sağlanabilir. Desen çizerken, önce incelemeli, görmeli öyle çizim yapılmalı. Daha sonra da ayrıntıya geçilmelidir. Ayrıntıya geçerken bütün ile parça ilişkisi kurulmalıdır. Yüzeyin hareketinden hacim kavramı doğar. Eni, boyu, yüksekliği olan her canlı varlığın hacim kavramı vardır.
  RESMİNDE ORAN : Bir cismin eni ile boyu arasındaki farka oran denir.
  İnsan resmi yaparken vücut parçalarının birbirine olan oranına dikkat edilmelidir. İnsan resminde baş birim olarak alınır. Diğer vücut parçaları bu birime göre değerlendirilir. Resim çalışmalarında baş birim olarak kabul edilir ve yetişkin insanda baş vücudun yedide biri ( ya da sekizde biri ) kadardır. Erkekte omuz genişliği, baş genişliğinin iki buçuk katı, kadında iki katıdır. Elin uzunluğu yüzün uzunluğu kadardır. İki elin büyüklüğü de yüzün büyüklüğünü verir. Ayak büyüklüğü ise baş uzunluğu kadardır. Her iki kolun yanlara uzanmış hali o kişinin boyu ile aynı ölçüdedir. Omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe kadar olan uzunluk birbirine eşittir. Aynı şekilde kalçadn dize, dizden ayak bileğine kadar olan mesafeler de birbirine eşittir. Eller aşağıya doğru uzatıldığında parmak uçları diz ile kalça arasında tam ortaya gelir.
  BAŞ ÖLÇÜLERİNDE ORAN : Gözler başın tam ortasında yer alır. İki göz arası bir göz uzunluğu kadardır. Karşıdan bakıldığında göz ile kulak arası bir göz genişliğine eşittir. Alın, burun, burunla çene arası aynı uzunluktadır. Kulak, burun hizasında ve burun büyüklüğündedir. Ağzın genişliği iki göz bebeği arası kadardır. Ağız, burunla çene arasındaki uzunluk üç parçaya bölündüğünde burundan itibaren ilk parçanın bittiği yerdedir. Bazı değişik yönlerden görünüşü bu ölçüleri değiştirir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Altın Oran Nedir?
 3. 2018 Örgü yastık kırlent örnekleri desen desen renk renk kırlent modelleri
 4. Oran, Oran nedir, Oran nedemektir
 5. 2018 Leopar Desen Furyası Leopar desen bluzlar, leopar desen ceketler, leopar desen pan
 6. Altın Oran Altın Oran Anlamı Altın Oran Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. misafir üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerçekten güze bir site ödevime çok yardimci oldu... 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş