Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Cam Nasıl Yapılır - Cam Hakkında Bilgiler - Cam Nasıl Yapılır - Erken Dönem Cam Sanatı - Türk Cam Yapımı - Cam Nasil yapilir -
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cam Nasıl Yapılır - Cam Hakkında Bilgiler - Erken Dönem Cam Sanatı - Türk Cam Yapımı - Kumdan Cam Nasil Yapilir - Cam Hamuru - Cam Şise Nasil Yapilir - Pencere Cami Nasil Üretilir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cam Nasıl Yapılır - Cam Hakkında Bilgiler - Cam Nasıl Yapılır - Erken Dönem Cam Sanatı - Türk Cam Yapımı - Cam Nasil yapilir - Kumdan Cam Nasil Yapilir - Cam Hamuru - Cam Şise Nasil Yapilir - Pencere Cami Nasil Üretilir

  Cam Nasıl Yapılır ?

  Cam günümüz modern çevresinin önemli bir parçasıdır. Basit bir su bardağından sofistike bir teknik donanım malzemesine kadar kullanım alanı geniştir. Camın kullanımı günlük hayatımızın o kadar büyük bir alanını kaplamaktadır ki etrafımızdaki doğal çevreden daha fazla onun farkına varırız. Ancak aslında cam doğal olmaktan çok öte, hatta tam tersine yapay bir malzemedir.

  Cam dokunulduğunda sert ve katı bir malzemedir. Gevreksi bir yapısı vardır, sert bir yüzeyle aniden karşılaştığında kırılmaya meyillidir. Buna rağmen kimya terminolojisinde sıvı olarak tanımlanmaktadır. Yani sıvıları taşımak için tasarlanmış vazoların çoğu aslında sıvının kendi formudur. Cam sertleşmek için soğutulduğunda bu temel nitelikleri taşımaktadır ancak, ısıtıldığında nitelikleri tamamen değişir. Süneklik derecesine kadar yumuşamaya başlar ve eğer yeterli derecede ısıtılırsa su gibi akıcı olur.

  Erken Dönem Cam Sanatı

  Yaygın olarak camın tesadüf eseri keşfedildiğine inanılmaktadır. Camın keşfine dair en sık bahsi geçen açıklama Yunan tarihçi Piny'nin açıklamasıdır. Piny'e göre birtakım tüccarlar teknelerinden kıyıya çıktıktan sonra bir nehir kıyısında kamp kurmuşlar, nehir yatağında bir ateş yakmışlar. Sonraki gün ise önceki günün ateşinin külleri arasında şeffaf, parlak cam parçaları bulmuşlar. Erken dönemlerinde, cam sanatı daha çok Mısır ve Mezopotamya'da gelişmiştir. Bu bölgede odunla yanan cam ocaklarının var olduğu düşünülmektedir.

  Türk Cam Yapımı

  Türkiye'deki geleneksel cam ürün yapımı Selçuk ve Osmanlı dönemleri olarak ele alınabilir.

  Selçuklu'ların doğudan Anadolu'ya yeni göç ettikleri dönemden kalma bazı Selçuklu cam ürünlerinin varlıkları bilinmektedir. Selçuklu ve Artuklular döneminin bazı parçaları bugün müze koleksiyonlarında yer almaktadır. Bunlar tamamen mimari dekorasyon ya da el yapımı ürünlerdir.Türkiye’de ilk cam fabrikası 1934′de İstanbul Paşabahçe’de ku*rulmuştur.

  Yapılışı


  Cam yapılmasında ilk basamak cam hamurunun hazırlanmasıdır. Bu*nun için elde etmek istediğimiz cam . türüne göre gerekli ham (ilkel) mad*deler uygun oranda karıştırılır, fırın*larda beraberce ergitilir. Günlük ya*şantımızda en çok kullanılan şişe ve pencere camının hammaddeleri kum (silisyum dioksit=SiQ2), kireç taşı (kalsiyum karbonat = CaCO3), soda (sodyum karbonat = Na2CO3)’dır. Bunların belirli miktarları karıştırıla*rak harman yapılır.
  Bu harmana yine belirli miktar*larda eski, kırık cam parçaları katılır. Bütün karışım 1400°C’ye kadar ısıtı-lırsa kum ve soda birleşerek sodyum silikat,kum ve kireçtaşı birleşerek kalsiyum silikat yapar.
  Sodyum ve kalsiyum silikat karı*şımı olan akışkan, homojen bu karışı-ma”CAM HAMURU’denir. Modern cam endüstrisinde 50-100 ton cam alan tekne fırınlar kullanılır.
  Cam yapılmasında ikinci basa*mak cam hamurunun şekillendirilme*si yani, camın işlenmesidir. Eskiden ağızla üfleyerek cam hamuruna şekil verilirdi. Bunun için takriben 1,5 metre uzunluğunda demir borular kullanılırdı.Bu boruların ucuna alınan cam hamuru, zaman zaman ısıtılarak üflenir ve şişirilir, kalıplara konarak son şekli verilirdi.
  Zamanımızda üfleme ve kalıplama işi saatte 2-3 bin şişe çıkaran otoma*tik makinelerde yapılır. Camı şişir*mek için nefes yerine basınçlı hava kullanılmaktadır. Pencere ve vitrin camı, cam çekme makinelerinde ya*pılır. Cama şekil verdikten sonra çok yavaş ve dikkatli bir şekilde soğut*mak lazımdır. Aksi takdirde çabuk kırılır ve iyi özellikte olmaz. Bunun için cam eşya “lehr” denilen uzun ve dar kanallardan yavaş yavaş geçirile*rek soğutulur. Yavaş^ve kontrollü olan bu soğutma işlemine tavalama “denir.[IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dokuz tas nasil oynanir - Dokuz tas oyunu nasil oynanir
 3. tırtıl baklava tarifi - tırtıl baklava yapilisi - tırtıl baklava tarifleri - tırtıl baklav
 4. Arap Pilavı tarifi - Arap Pilavı yapilisi - Arap Pilavı nasil yapilir - pilav tarifleri
 5. Periskop Nasıl Yapılır Periskop Resimli Anlatim Nedir Nasil Yapabilirim
 6. Sap Ayari Nasil Yapilir? Buyrun
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çok teşekür ederim beni aydınlattınız 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş