Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sel Baskını Nedir , Hakkında Yazı Akarsuların taşıdığı su miktarı her mevsim aynı değildir. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde az su taşırken , kış ve ilkbahar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 66      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sel Baskını Nedir, Sel Baskını Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sel Baskını Nedir, Hakkında Yazı

  Akarsuların taşıdığı su miktarı her mevsim aynı değildir. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde az su taşırken, kış ve ilkbahar mevsiminde taşınan su miktarı artar. Çünkü yurdumuzda ilkbahar mevsiminde yağmur yağışı artar ve karlar erimeye başlar.

  Bitki örtüsünün az olduğu yerlerde toprak, suları tutamaz. Toprağın tutamadığı sular özellikle eğimli arazilerde derecikler oluşturur. Bu derecikler eğime uyarak hızla akmaya başlar. Akan sular bir akarsuya ulaşır, orada çoğalır. Çoğalan su kabarmaya başlar ve etrafa yayılır. Bu da o bölgenin su altında kalmasına neden olur. Bu olaya sel baskını denir.

  Sel suları tarım topraklarını kullanılamaz hale getirir. Yerleşim merkezlerinde birçok bina, yol ve köprünün yıkılmasına neden olur. İnsan ve hayvanların sürüklenerek ölmesine, enerji nakil hatlarının yıkılarak zarar görmesine yol açar. Sel sularının çekilmesi sonucunda tarım arazilerinin yüzeyi kum ve çakıllarla örtülerek verimsiz hale gelir. Bu durum da ülke ekonomisine zarar verir.

  Sel baskınları, genellikle bitki örtüsünden yoksun arazilerde meydana gelir. Bu tehlikenin engellenebilmesi için yamaçlar ağaçlandırılmalı, eğimli yamaçlar teraslanarak sel sularının etkisi azaltılmalıdır. Sel baskınlarını engellemenin başka bir yolu da baraj yapmaktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Deprem Su Baskını Ve Yangın Sırasında Karşılaşılabilecek Tehlikeler Kısaca
 3. Su Baskını Nedir
 4. Deniz Baskını Nedir
 5. Babıali baskını nedir
 6. Metin2 At bilgi Klavuzu Nedir Hakkında Bilgi Normal Zırhlı Asker Metin2 Hile
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş