Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Akarsu Kavramı ve Ülkemizin Önemli Akarsuları Bir kaynaktan çıkıp bir göle , denize ulaşan sulara akarsu denir. Akarsular yağışlarla beslenir. Yurdumuz akarsu bakımından oldukça zengindir.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akarsu Kavramı ve Ülkemizin Önemli Akarsuları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akarsu Kavramı ve Ülkemizin Önemli Akarsuları

  Bir kaynaktan çıkıp bir göle, denize ulaşan sulara akarsu denir. Akarsular yağışlarla beslenir.
  Yurdumuz akarsu bakımından oldukça zengindir. Bazı akarsularımız yurdumuzun topraklarında doğar ve bizim kıyılarımızda denize dökülür. Bazıları ise başka ülkelerde doğup bizim ülkemizde denize dökülür.
  Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya nehirleriyle, Yenice Çayı Karadeniz’e dökülür. Bunlardan Kızılırmak en uzun akarsuyumuzdur. Kaynağını ülkemizden alan Çoruh nehri Gürcistan’dan geçerek sınırlarımız dışında Karadeniz’e ulaşır. Karadeniz’e dökülen akarsuların yıl içindeki akışları düzenlidir. Bunun nedeni Karadeniz Bölgesi’nin her mevsim yağış almasıdır.
  Marmara Denizi’ne dökülen akarsular, Susurluk ve Gönen çaylarıdır. Kaynağını Marmara Bölgesi’nden alan Ergene Irmağı Meriç Irmağı’na katılarak Ege Denizi’ne dökülür.
  Kaynağını Toros Dağları’nın eriyen kar sularından alan bu akarsular, kışın ve ilkbaharda bol su taşımasına karşın yaz aylarında kurur. Akdeniz’e ulaşan akarsularımızdan başlıcaları; Manavgat, Dalaman, Aksu, Göksu, Seyhan, Ceyhan ve Asi nehirleridir. Göksu, Seyhan ve Ceyhan denize döküldüğü yerde kıyı ovaları oluşmuştur. Göksu, Silifke Ovası, Seyhan ve Ceyhan nehirleri ile Çukurova oluşmuştur. Lübnan’dan kaynağını alan Asi Irmağı, Suriye’yi geçerek Hatay şehrimizden Akdeniz’e dökülür.
  Kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alan akarsularımızın genel özelliği, yüksek dağlarda eriyen kar sularından oluşmalarıdır. Bu yüzden ilkbahar ve yaz başlarında bol su taşıdıkları halde, yaz aylarındaki kuraklık nedeni ile suları azalır. Nerdeyse tamamı sınırı geçerek komşu ülkelerin topraklarını suladıktan sonra denize dökülürler. Bunlardan Fırat ile Dicle Basra Körfezi’ne; Aras ve Kura nehirleri Hazar Denizi’ne dökülür.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemizin Akarsuları Nelerdir, Nereye Dökülüyorlar
 3. Akarsular, Türkiye'nin Akarsuları, Akarsu Havzaları Ve Bölgelere Göre Dağılışı
 4. ülkemizin akarsuları ve gölleri
 5. Dağ Kavramı ve Ülkemizin Önemli Dağları
 6. Ova Kavramı ve Ülkemizin Önemli Ovaları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş