Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dağ Kavramı ve Ülkemizin Önemli Dağları Yüksekliği 500 m den fazla olan yükseltilere dağ denir. Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz’e paralel olarak uzanan Kuzey Anadolu Dağları yer
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dağ Kavramı ve Ülkemizin Önemli Dağları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dağ Kavramı ve Ülkemizin Önemli Dağları

  Yüksekliği 500 m den fazla olan yükseltilere dağ denir. Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz’e paralel olarak uzanan Kuzey Anadolu Dağları yer alır. Doğuda Gürcistan sınırından başlayan bu dağlar Sakarya Irmağı’nın doğusuna kadar uzanır. Kaçkar Dağı bu dağların en yüksek olanıdır. Çok yüksek ve birbirine paralel uzanan Doğu Karadeniz Dağları kıyı ile iç kesimler arasında ulaşımı zorlaştırır. Bağlantı Zigana Geçidi gibi dağların ulaşıma elverdiği geçitler yardımı ile sağlanır.
  Dağlar Orta Karadeniz’e doğru alçalarak birbirinden uzaklaşır. Burada yer alan Canik Dağları fazla yüksek olmayıp daha İç Anadolu’ya doğru sokulmuştur.
  Türkiye’nin güneyinde yer alan dağ sıralarına genel olarak Toros Sıradağları adı verilir. Batıda Ege Bölgesi’nden itibaren başlayan bu dağlar, doğuda Hakkari yöresine kadar devam eder. Bir sıra halinde uzanan Geyik, Bolkar, Aladağ, Tahtalı, Binboğa, Nur dağları ve Güneydoğu Toros dağlarından oluşur. Bu dağlar sırasında bağlantı Gülek, Sertavul, Çubuk, Belen gibi doğal geçitler yardımıyla sağlanır.
  Kuzey Anadolu Dağları ve Toros Dağları Türkiye’nin doğusunda birbirine yaklaşır. Bu dağlar arasında sıradağ özelliği gösteren Mercan, Karasu-Aras, Bingöl dağları ile Ağrı, Tendürek, Süphan ve Nemrut dağları yer alır.
  Yurdumuzun batısında yer alan dağlar Marda Dağı, Yunt Dağı, Boz Dağlar, Aydın Dağları ve Menteşe Dağları’dır.
  İç kesimlerde Murat Dağı, Emir Dağı, Eğrigöz Dağı yer alır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akarsu Kavramı ve Ülkemizin Önemli Akarsuları
 3. Ova Kavramı ve Ülkemizin Önemli Ovaları
 4. Karadeniz Bölgesinin Önemli Dağları
 5. Karadeniz Bölgesinin En Önemli Dağları
 6. Ege Bölgesinin Önemli Dağları Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş