Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kızılay Yapısı Ve çalışmaları Hakkında Bilgi Her yıl 29 Ekim 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftasını kutlarız. Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kızılay Yapısı Ve çalışmaları Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kızılay Yapısı Ve çalışmaları Hakkında Bilgi

  Her yıl 29 Ekim 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftasını kutlarız. Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir.

  Barış içinde bir arada yaşamamızı sağlar. İnsanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirir. Kızılay Haftasında, Kızılay Derneğinin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda okulda, sınıfta konuşmalar yapılır, bilgiler verilir. Radyo ve televizyonda Kızılay ile ilgili programlar yayınlanır.Felakete uğrayanlara din, dil, soy ayrımı yapmadan yardım edilmesi gerektiği görüşünü ilk olarak İsviçreli bir yazar savundu.

  Tek tek yapılan yardımın yeterli olmadığı görüşünde birleşen Avrupalı devlet adamları İsviçrenin Cenevre kentinde toplandılar. 1859 yılında İlk Yardım Derneğini kurdular. Bağımsız, yansız uluslararası bir kuruluş olan bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Kızılhaç Derneğinin kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu. Dernek bir süre sonra Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal ay, ahmer kırmızı demektir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi. Türkiye Kızılay Derneği oldu.

  Kızılay ; savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Depremden, selden, yangından zarar görenlerin yardımına koşar. Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar. Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir. Onlara her tür yardımda bulunur. Kızılay salgın hastalık durumlarında hastalara yardım eder. Aşevleri açar, aşevlerinde yoksul, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir.Yurt içinde ya da yurt dışında deprem, sel baskını, savaş olur olmaz Kızılay depolarını açar, felaket bölgesine çadır, battaniye, giyecek, yiyecek, kan ve ilaç gönderir. Bu yardımların dağıtımını sağlar.

  Kızılay ülke içinde ve ülke dışında yaptığı bu yardımları ; üyelerin ödentileri, yardımseverlerin bağışları ve öğrencilerin satın aldıkları Kızılay pullarından elde ettiği gelirlerle karşılar.Kızılay, hiç bir ayrım gözetmeksizin doğal yıkımlara uğrayanlara , savaş yaralılarına, düşkünlere, salgın hastalıklara yakalananlara, din, dil, ulus ayrımı yapmadan yardım elini uzatır. Kızılay gerektiğinde aynı amaçlı Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi yardım kuruluşları ile işbirliği yapar. Kızılay gençlik kampları, aşevleri, hastaneler, dispanserler, kan merkezleri gibi sağlık ve yardım kuruluşlarını çalıştırır.Türkiye Kızılay Derneğinin beyaz zemin üstünde kırmızı aydan oluşan bir bayrağı vardır. Kızılay bayrağındaki beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini, kırmızı ay ise kan izlerini simgelemektedir.

  KIZILAYIN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMALARI
  1. Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder.

  2. Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.

  3. Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.

  4. Hemşire yetiştirmek için okullar açar.

  5. Savaşta geçici sağlık merkezleri kurar.

  6. Gezici hastaneler kurar.

  KIZILAYIN GELİR KAYNAKLARI

  1. Yardımsever yurttaşların bağışları,
  2. Üyelerin ödentileri,
  3. Kızılay pullarının satışından elde edilen gelirler,
  4. Rozet dağıtımından sağlanan gelirler,
  5. Devletin her yıl yaptığı yardımlar,
  6. Gümrükte alıkonulan eşyaların satışından elde edilen gelirler,
  7. Oyun kağıtlarının satışından elde edilen gelirler,
  8. Kızılay aracılığı ile dışardan alınan ilaçların, röntgen filmlerinin satışından sağlanan gelirler,
  9. Afyonkarahisar Maden Suyunun satışından sağlanan gelirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yardım Kurumlarımızdan Kızılay'ın Faaliyetleri Hakkında Kısa Bilgi
 3. Nüfus Yapısı Hakkında Bilgi, Nüfusun Yapısı, Nüfusun yapısal özellikleri
 4. Ribozomun Yapısı ve RNA Hakkında Bilgi, Ribozomun Yapısı ve görevi
 5. Kızılay Haftası Hakkında Bilgi, Kızılay Haftasıyla ilgili bilgi
 6. Kızılay Haftası Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş