Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz Sularının hareketini sağlayan etmenler Deniz suyu hareketleri Deniz suyunun hareketini etkileyen faktörler Deniz suyu hareketleri hakkında bilgi Rüzgar gelgit ve akıntılar deniz suyunda hareketlere
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Deniz Sularının hareketini sağlayan etmenler, Deniz suyunun hareketini etkileyen faktörler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Deniz Sularının hareketini sağlayan etmenler


  Deniz suyu hareketleri
  Deniz suyunun hareketini etkileyen faktörler
  Deniz suyu hareketleri hakkında bilgi

  Rüzgar gelgit ve akıntılar deniz suyunda hareketlere yol açar.rüzgarlar ve fırtınalar denizde yalnızca dalgaların oluşmasına yol açmakla kalmaz aynı zamanda denizin 100 m derinliğine kadar inebilen etkileriyle akıntılara da neden olabilir. muson ya da alize gibi sürekli esen rüzgarlar dünyanın dönmesine de bağlı olarak kuzey yarıküre'de sağa güney yarıküre'de de sola doğru yol alan akıntılar oluştururlar. Suyun tuzluluk oranı ile sıcaklığına bağlı olarak deniz Suyu yoğunluğunda ortaya çıkan farklılıklar da akıntılara neden olabilir. bunun sonucunda humboldt gibi soğuk ve gulf stream gibi sıcak su akıntıları ortaya çıkar ve bunlar çevrelerindeki iklim koşullarını da etkiler. akıntılar nedeniyle bir yerden boşalan suyun yerine ya yüzeyden ya da denizin Altından karşı akıntıyla yeni su kütleleri gelir ve böylece deniz suyunda sürekli bir hareket görülür.

  deniz suyu hareketlerine yol açan bir başka etken de gelgittir. gelgit Ay ile güneş'in deniz suyu üstündeki çekim gücünden kaynaklanır. dünya'nın dönmesi ile ortaya çıkan merkezkaç gücü de onlara katılır. dünya'nın ay'a dönük yüzündeki sular kabarırken öteki yerdekiler alçalır. ay dünya çevresinde dolaştıkça kabarma bölgesi de yer değiştirir. ay dünya'nın herhangi bir yerine göre tam çevrimini 24 Saat 50 Dakikada tamamladığından yarım günlük gelgit periyodunun süresi 125 saattir. aynı biçimde güneş de 24 Saatlik günlük gelgitlere neden olur.

  güneş'in kütlesel çekim kuvvetinin ay'ınkinin yüzde 46'sı kadar olduğu saptanmıştır. dünya ay ve güneş üçlüsünün konumlarına göre gelgit kabarmaları ya da alçalmaları ortaya çıkar. bu gökcisimlerinin üçü de aynı doğru üstündeyse ay ve güneş'in çekim kuvvetleri birbirine eklenir. ama bir dik Açı oluşturacak biçimde dururlarsa ay ile güneş'in çekim kuvvetleri birbirlerini zayıflatır. gelgit olaylarının etkileri karaların konumuna göre değişir. örneğin kıyılarda özellikle de ırmak ağızlarında haliçler oluşabilir ya da sular yükseldiği sırada fırtına çıkmasıyla su baskınları ortaya çıkabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Göl Sularının Sıcaklığını Etkileyen Faktörler Nelerdir
 3. Vücuda Şekil Veren ve Vücudun Hareketini Sağlayan Yapılar Nelerdir
 4. Deniz Sularının hareketini sağlayan etmenler
 5. Deniz Kabukları Oyularak Yapılan Şaheserler, Deniz Kabuğu Heykelleri, Deniz Kabuklarından
 6. Deniz Suyunun Tuz Miktarı, Deniz suyu niçin tuzludur?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş