Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

türkiyedeki depremler ve korunma yolları Türkiyedeki depremler Depremden korunma yolları Türkiyedeki deprem bölgeleri Deprem: Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiyedeki depremler ve korunma yolları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  türkiyedeki depremler ve korunma yolları


  Türkiyedeki depremler
  Depremden korunma yolları
  Türkiyedeki deprem bölgeleri  Deprem: Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsması olayıdır

  Türkiyedeki depremler:

  Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun %92′sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98′i ve barajlarımızın %93′ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.

  Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı:Saros Körfezinden başlar, Marmara denizinden geçtikten sonra Kuzey Anadolu Dağlarının güneyini takip ederek Van Gölünün kuzeyine doğru uzanır.

  Batı Anadolu Deprem Kuşağı:Güney Marmara’dan başlar Ege Bölgesindeki çöküntü ovalarını takip eder.

  Güney Anadolu Deprem Kuşağı:Hatay’dan başlar, Güney Anadolu Toroslar’ını takip ederek Van gölünün güneyine doğru devam eder.

  Depremden korunma yolları:

  Depremden korunmak için öncelikle yaşadığımız yerin inceleyip deprem oluş sırasında nerede korunabilirim veya nasıl kaçabilirim bunu planlamanız gerekmektedir.

  Deprem oluş sırasında 10 saniyelik bir kaçış vaktiniz olduğunu düşünüyorsanız deprem sırasında bir kaçış planı yapmanızı tavsiye ederiz.

  Eğer bulunduğunuz binayı 10 saniyede terk edemiyorsanız apartmanda merdive ve asansör boşluklarından kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

  Apartmanın 2 veya daha yüksek katlarında bulunuyorsanız kesinlikle atlamayın. Atlamak yerine yangın merdivenlerini deneyebilirsiniz.

  Bulunduğunuz yerlerde masa, çelik yapı veya ahşap tahtalar varsa başınızı korumak için onların altına girebilirsiniz. Masa veya yatak altı yerine ağırlığı olan eşyaların yanına siper almanız gerekmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyedeki Büyük Depremler Ve Tarihleri Nelerdir
 3. Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir
 4. Tsunamiden Korunma Yolları Nelerdir
 5. Çığdan Korunma Yolları Nelerdir
 6. Türkiyedeki Toprak Erozyonu ve Erozyondan korunma yolları, erozyonu artıran sebepler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş