Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Gece ve Gündüz Nasıl Oluşur? Çok eskiden insanlar gökyüzündeki Güneş ve Ay’ın , Dünyanın çevresinde döndüğüne inanılırdı. Günümüzde ise Dünya’nın , Güneş’in etrafında döndüğünü biliyoruz.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Gece ve Gündüz Nasıl Oluşur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gece ve Gündüz Nasıl Oluşur?

  Çok eskiden insanlar gökyüzündeki Güneş ve Ay’ın, Dünyanın çevresinde döndüğüne inanılırdı. Günümüzde ise Dünya’nın, Güneş’in etrafında döndüğünü biliyoruz. Dünya aynı zamanda sürekli olarak kendi etrafında da dönmektedir.  Bir el feneri Güneş olarak düşünülürse, önüne konulan topun bir tarafı aydınlanırken, diğer tarafı karanlık kalır.

  Bu durumda sizce gündüz nasıl geceye, gece nasıl gündüze dönüşür?

  Dünya’mızın kendi ekseni etrafında dönmesiyle gece ve gündüz oluşur.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gece Ve Gündüz Nasıl Meydana Gelir
 3. Gece Ve Gündüz ile ilgili Bilmeceler
 4. Gece gündüz nasıl oluşur, Gece Gündüz Oluşumu
 5. Sıcaklığın gece gündüz arasında değişimi rüzgârı nasıl etkiler?
 6. Gece ve Gündüz Oluşumu. Gece ve Gündüz dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesiyle oluşmakt
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Konuşmalarımızda “Güneş doğdu.” , “Güneş battı.” sözlerini sıkça kullanırız. Bu sözlerden ne anlıyorsunuz?

  • Dünya’nın, kendi etrafındaki dönüş hareketinin yönü batıdan doğuya doğrudur.
  • Dünya’nın kendi etrafındaki bir tam dönüşünü tamamladığı süreye bir gün adı verilir.
  • Bir günlük süre içinde bir kez gündüz, bir kez gece olur.
  • Dünya’nın ışık alan bölümlerinde gündüz, ışık almayan bölümlerinde ise gece yaşanır.
  • Gece ve gündüzden oluşan bir günlük süre, Dünya’nın kendi etrafındaki bir tam dönüş hareketinin tamamlandığı doğa olayıdır.
  • Saat ise insanların, Dünya’nın bu hareketini tamamladığı bir günlük süreyi, 24 zaman dilimine ayırmasıyla oluşturduğu bir zaman süresidir.
  • İnsanlar bir günlük süreyi 24 saat kabul etmişlerdir.
  Tarih boyunca insanlar, zamanı gittikçe daha küçük parçalara bölüp ölçmüşlerdir. Zamanı günlere bölmek tarlalarda çalışanlar ve avcılar için önemliydi. Sonraları, fabrikada çalışanlar için ücretlerini belirlemede saatler ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise bilim adamları, dakika, saniye ve daha küçük zaman dilimleri kullanmaktadır. Tüm bu ölçüler, dönemin şartlarına göre değişim göstermektedir. Saat, dakika, saniye ve diğer ölçüler, insanlar tarafından şartlara göre belirlenmiştir  Güneş mi Yoksa Dünya mı Hareket Ediyor?

  Hepiniz çeşitli taşıtlarla yolculuk etmişsinizdir. Hızlı hareket eden bir otomobilde ya da trende yolculuk yaparken yol kenarındaki ağaçlar ve telefon direkleri, hızla hareke ediyorlarmış gibi görünür. Oysa siz hareketli, ağaçlar ve direkler ise hareketsizdir.

  Dünya dönmekte ve Güneş’in etrafında dolanmaktadır. Buna rağmen biz, bunu hissetmez; yeryüzü sabit, Güneş’i hareketliymiş gibi hissederiz.

  Artık biliyoruz ki hareket eden Güneş değil, Dünya’dır. Güneş’i hareketliymiş gibi hissetmemizin nedeni ise Dünya’nın kendi etrafında dönmesidir.  Dünya’mızın hareketlerini bir topacın dönüşüne benzetebiliriz. Topaç kendi ucunda dönerken zemin üzerinde de daireye benzer bir yol üzerinde dolanır.
  Dünya’mızın Güneş etrafındaki hareketi de, topacın dönerken yerdeki dolanımına benzer. Dünya kendi çevresinde dönerken bir yandan da Güneş’in çevresinde dolanır.
  Dünya bu dolanımını ne kadar sürede tamamlar?  Aşağıdaki resimde Dünya’nın Güneş’in çevresindeki dolanımını görüyorsunuz. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş