Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Afyon Köprüleri Altıgöz Köprüsü (Merkez) Afyonkarahisar’ın Çirit kayası eteğinde , Akarçay üzerindedir. Selçuklu üslubunda , altı kemerli olarak yapılmıştır. XIII.yüzyılda Akk oyun lu oymak beylerinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Afyon Köprüleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Afyon Köprüleri

  Altıgöz Köprüsü (Merkez)

  Afyonkarahisar’ın Çirit kayası eteğinde, Akarçay üzerindedir. Selçuklu üslubunda, altı kemerli olarak yapılmıştır. XIII.yüzyılda Akkoyunlu oymak beylerinden İlyas Bin Oğuz tarafından yaptırılmış, Osmanlı döneminde, 1861’de onarılmıştır.

  Köprünün doğu-güney yüzünde soldan ikinci ve üçüncü gözler arasında beyaz mermer üzerine yazılmış bir kitabe bulunmaktadır. Bu kitabe antik bir lahit parçası olup, antik çağa ait bir kitabenin üzeri kazınmış ve Selçuklu sülüsü ile 16 satırlık kitabe buraya yerleştirilmiştir:

  “Yüksek sıfatlara ve saygılara layık, bu köprünün sahibi ünlü emir ve rahmetli Oğuz oğlu Sabıküddin Ebül Vefa İlyas Bey, sağlığında köprüyü yaptırmış, öldükten sonra harap olunca bıraktığı vakfın gelirinden onarılmasını da evlatlarına emretmiş bulunduğundan O’nun kutlu oğlu ünlü emirlerden Bedrettin, İslamların direği, melikler ve sultanlar soyundan Ebu Hamid Hacı Mehmet Bin İlyas tarafından H.606 senesinde (1209) onarılmıştır. Hayır dua ve iyi dilekleri ile yazan Mehmet…”


  Kırkgöz Köprüsü (Bolvadin)

  Bolvadin’in 6 km. Güneyinde Bolvadin ile Sultandağı arasında Akarçay üzerindedir. Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu döneminde yapılmış olan Kırkgöz Köprüsü XVI.yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferine hazırlık olmak üzere yapılan yol onarımı sırasında Mimar Sinan tarafından onarılmış ve boyu uazatılmıştır. Köprü 375 m. Uzunluğunda, 64 gözlüdür. Bolvadin yönündeki 175 m.lik bölümü ile 22 gözünü Mimar Sinan yapmıştır. Köprünün dört gözü Kurtuluş savaşı sırasında Yunan ordusu tarafından dinamitlenmiştir. Bu gözler sonradan Türk askerleri tarafından yenilenmiştir.

  Osmanlı döneminde köprünün yatağı üzerine bir de namazgâh eklenmiştir. Köprüden namazgaha girilen kapı üzerindeki beyaz mermer kitabeye bununla ilgili iki satırlık bir yazı yazılmıştır. Bugün bu kitabe Afyonkarahisar Müzesi’ndedir.

  Kanuni Sultan Süleyman ordusu ile bu köprüden iki kez geçmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Afyon nesi meşhur,Afyon neleri ile meşhur,Afyonda ne yenir,Afyonun tarihi yerleri
 3. Afyon şiirleri, Afyon hakkında şiirler, Afyon şiiri, Afyonla ilgili şiirler
 4. Afyon Evlerinin mimari özellikleri,Afyon Evleri nerede,Afyon Evleri resimleri,Afyon Evleri
 5. Afyon düğünleri,afyon düğün adetleri,afyon düğün gelenekleri
 6. Afyon Hakkında Bilgi, Afyon ili Tanıtımı, Afyon ili hakkında Bilgi,Afyon iklimi,tarihçesi,
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş