Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Afyon Mevlevihanesi Türbe-Mevlevi Camisi (Merkez) Afyonkarahisar Mevlevihanesi 1710 yılında yapılmıştır. Ancak , bu yapı yıkılmış ve 1844’de Sultan Abdülmecit tarafından yenilenmiş , 1905’te de Sultan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Afyon Mevlevihanesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Afyon Mevlevihanesi

  Türbe-Mevlevi Camisi (Merkez)
  Afyonkarahisar Mevlevihanesi 1710 yılında yapılmıştır. Ancak, bu yapı yıkılmış ve 1844’de Sultan Abdülmecit tarafından yenilenmiş, 1905’te de Sultan II.Abdülhamit tarafından yeniden onarılmıştır.

  Mevlevi kültüründe Afyon Mevlevihanesi Konya dergâhından sonra önem sırasına göre 2. sırada gelmekte idi. Mevlevihane, semahane, harem-selamlık, matbah, derviş hücreleri gibi bölümleri ile büyük bir alanı kaplıyordu. Kesme taştan yapılmış olan semahanenin giriş kapısı üzerinde kitabesi ve Mevlevi sikkesi bulunuyordu. Kuzeye bakan cümle kapısındaki merdivenlerden sonra dedegânın hücrelerinin bulunduğu bir avluya giriliyordu. Bu avlunun ortasında da büyük bir şadırvan vardır. Avlunun sağında matbah kısmının bir bölümü ile çilehane yer alıyordu.

  Mevlevihane’nin camisi kesme taştan olup, üzeri merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Kasnağındaki renkli camlarla caminin içerisi aydınlatılmıştır. Semahanenin doğusunda şerbethanenin üst katında da semahaneye bakan kafesli kadınlar mahfili bulunmaktadır. Semahanenin sol tarafındaki türbe bölümünde de Mevlevi şeyhlerine ait 12 ahşap sanduka bulunmaktadır. Burada Mevlana’nın torunlarından Aba Puş-i Veli, Sultan-ı Divani Mehmet Semai Çelebi, Hızırşah Çelebi, Şah İsmail’in oğlu Elkas Mirza ve diğer Mevlevi büyükleri gömülü bulunmaktadır.

  Tekke ve dergâhların kapatılmasından sonra Mevlevihane Afyon Müftülüğünce kullanılmış ve günümüzde de camiye dönüştürülmüştür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Afyon şiirleri, Afyon hakkında şiirler, Afyon şiiri, Afyonla ilgili şiirler
 3. Afyon Evlerinin mimari özellikleri,Afyon Evleri nerede,Afyon Evleri resimleri,Afyon Evleri
 4. Afyon düğünleri,afyon düğün adetleri,afyon düğün gelenekleri
 5. Afyon Hakkında Bilgi, Afyon ili Tanıtımı, Afyon ili hakkında Bilgi,Afyon iklimi,tarihçesi,
 6. DİVAN EDEBİYATI MÜZESİ (Galata Mevlevihanesi)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş