Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hz Muhammed in rahmeti , Hz Muhammed in rahmeti nedir Hz Muhammed in rahmeti hakkında bilgi hz muhammed 'in rahmet oluşu Peygamber imizin rahmeti hz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hz Muhammedin rahmeti, Hz Muhammedin rahmeti nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz Muhammedin rahmeti, Hz Muhammedin rahmeti nedir

  Hz Muhammedin rahmeti hakkında bilgi
  hz muhammed'in rahmet oluşu
  Peygamberimizin rahmeti
  hz muhammed'in rahmet oluş ayetler


  Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed (asv)'in alemlere rahmet olarak gönderildiğini ifade eder. (Enbiya Sûresi, 21/107) Yağmur nasıl ki bir rahmettir, yeryüzünün hayat bulmasına sebep olur, öyle de, Hz. Muhammed (asv) dahi insanlığın manen hayat bulmasına sebep olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Onun getirdiği din ile insanlığın mühim bir kısmı puta tapmaktan, vahşetten, bedevilikten kurtulmuştur.

  Onun engin şefkatini, sınırsız merhametini gösteren bir kaç olaya bakalım. Mesela:
  - Tufeyl bin Amr, Resulullah (asv)'a gelir, kabilesinin İslama girmeyi reddettiğini söyler ve onlar için beddua talebinde bulunur. Hz. Peygamber (asv) ellerini kaldırır ve söyle dua eder:

  "Allah’ım, onlara hidayet ver, onları imana getir."


  - Benzeri bir durum Sakif kabilesi için söz konusu olur. Yapılan savaşta Sakif okçuları Müslümanlara hayli zarar vermiştir. Sahabeden bir kısmı, "Ya Resulullah Sakif kabilesinin okları bizi yaktı, onlara beddua et!" deyince, Resulullah (asv) şu duayı yapar:

  ‘’’Allah ım, Sakife hidayet ver!’’

  - Hımar isimli birisi müzmin sarhoştur. Kendisi bu yüzden bir kaç defa cezalandırılmıştır. Yine bir ceza uygulanacağı sırada, oradakilerden birisi ona lanet okur. Hz. Peygamber (asv) hemen müdahale eder ve şöyle der:

  "Öyle demeyin. Ona lanet yerine ‘Allah’ım ona merhamet et, kusurlarını affet’ deyin. Vallahi, onun hakkında benim bildiğim şudur: O, Allah ve Resulünü seviyor.’’

  Onu öldürmek isteyenler bile onun engin merhametinden nasiplerini almışlar, onunla hayat bulmuşlardır. Mesela:

  Bir sefer dönüşü Hz. Peygamber (asv) bir ağacın altında istirahat ederken bir bedevi müşrik elinde kılıçla gelir. Tam vuracağı sırada Peygamber (asv) gözlerini açar. Müşrik, "Seni benim elimden kim kurtaracak?" der. Peygamber (asv) sakin bir şekilde "ALLAH" diye cevap verir. Müşrik o sırada gayptan bir darbe yemiş gibi sendeler ve kılıç elinden düşer. Peygamber (asv) kılıcı eline alır "Şimdi seni kim kurtaracak?" diye sorar. Müşrik, "Hiç kimse." der. Peygamber, "Haydi, gidebilirsin, seni affettim!.." deyince bu zat Müslüman olur.

  Onun "Rahmet peygamberi" oluşundan hayvanlar bile pay almışlardır. Mesela:

  - Hz. Muhammed (asv) ve bazı arkadaşları bir sefer esnasında yol alırlarken ağaç altında uyuyan bir ceylana rastlarlar. Hz. Peygamber (asv) arkadaşlarına "Aman rahatsız etmeyin!" der, sessizce yollarına devam ederler.

  - Hz. Peygamber (asv), kedi yüzünden bir kadının ilahi cezaya uğradığını bildirir. Bu kadın kediyi hapsetmiş, kendisi bir şey vermediği gibi, rızkını aramasına da engel olmuştur. Kedi sonunda ölür. Kadın, bu yüzden azap görecektir.

  - Bir başkası ise, köpeğe yaptığı iyilik yüzünden cennete girecektir. Hz. Peygamber (asv)'in bildirdiğine göre, çölde yol alan birisi iyice susamıştır. Sonunda bir kuyuya rast gelir. Aşağıya inip kanasıya su içer. Kuyudan çıktığında, susuzluktan dili sarkmış, neredeyse ölmek üzere olan bir köpek görür. Onun haline acır, tekrar kuyuya iner, ayakkabısıyla köpeğe su çıkarır, içirir. Bu fiiliyle Cenab-ı Hakk'ın rızasını kazanır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz Muhammedin seceresi, hz muhammedin soy kütüğü, peygamberimizin seceresi nedir, hz muham
 3. Hz Muhammedin Babaannesi, Hz Muhammedin Babaannesinın adı nedir, Hz Muhammedin Babaannesi
 4. Hz Muhammedin çevresi, peygamber efendimizin çevresi, hz.muhammedin doğduğu çevre, hz muha
 5. Hz Muhammedin ölümü nerede öldü, hz muhammedin vefatı ,hz muhammed nerede öldü, hz muhamme
 6. Allahın Rahmeti
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fani dünya yani ahiret kapısı adlı üye çok güzel bir bilgi vermişsin teşekkür ederim çok işime yaradı 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş