Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Açık Oturum Nedir? AÇIK OTURUM Konusunda uzman kişilerin bir masa çevresinde toplanarak tartışmasına Açık Oturum denir. Açık oturumda tartışılacak konu , toplumun tümünü ya da
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Açık Oturum Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Açık Oturum Nedir?

  AÇIK OTURUM
  Konusunda uzman kişilerin bir masa çevresinde toplanarak tartışmasına Açık Oturum denir.
  Açık oturumda tartışılacak konu, toplumun tümünü ya da bir bölümünü ilgilendirmelidir.
  Açık oturum; bir salonda izleyici önünde ya da televizyon ve radyoda dinleyici önünde yapılmaktadır. Açık oturumda izleyicilerin sorularını almak ve cevaplamak da mümkündür. Bu takdirde açık oturum, "forum" a dönüşmektedir. Televizyon ve radyodan tartışmayı izleyen kişiler, açık oturuma telefon sorularıyla katılabilir.(K. GARİPOĞLU, Kompozisyon Bilgileri, s. 33)
  Açık oturum bir "başkan" tarafından yönetilir. Konunun ortaya atılması, giriş konuşmasının yapılması, soruların düzenli olarak sorulması vb. durumlar başkanın idaresinde yapılır. Bu nedenle, başkan, açık oturumdan önce plân yapmak zorundadır. Ayrıca, başkan; tartışma sırasında meydana gelebilecek tatsız ve çirkin saldırıları da önlemelidir. Oturum sonunda ise, ortaya çıkan karşıt ya da aynı düşünceleri özetleyerek oturumun genel değerlendirmesini yapmalıdır. Bu nedenle başkan, açık oturumun temel ögesidir.

  Açık oturumda bir yarışma havası yoktur. Başkan, konuyu belirtir, konuşmacıları tanıtır. Ele alınan konu ile ilgili bilgileri verir. Sonra konuşmacılara ara ile sorular yöneltir. Konuşmacılar da görüşlerini belirtirler. Gerekli bilgileri verirler. Bu arada diğer konuşmacılar da konuşmakta olanın sözlerini özenle dinleyip, gerekli notu alırlar. Gerekirse, konuşmacının bazı görüşlerine katılmadıklarını nedenleri ile birlikte belirtirler.

  PANEL ve AÇIK OTURUM
  toplumu ilgilendiren bir konunun dinleyiciler önünde, sohbet havası içinde, uzmanları tarafından tartışıldığı konuşmalara panel denir. açık oturum ile panel özellikleri yönüyle birbirlerine çok benzerler. hatta bazı kitaplarda panel ile açık oturum aynı konuşma türü olarak verilir. arada sadece üslûp farkı vardır.

  panelden amaç bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak, farklı görüşleri, farklı anlayışları ortaya koymaktır.

  panelde de bir başkan bulunur. konuşmacı sayısı 3 ile 6 arasında değişebilir. konuşmacılar, uzmanı oldukları konunun ayrı birer yönünü ele alırlar. konuşmalar, açık oturumda olduğu gibi başkanın verdiği sıraya ve süreye göre yapılır.

  panelin sonunda, dinleyiciler panel üyelerine soru sorabilirler. tartışma dinleyicilere de geçerse o zaman tartışma, forum şekline dönüşür

  Açık Oturum

  Geniş halk kitlelerini ilgilendiren bir konunun, uzmanlarınca bir başkan yönetiminde dinleyici grubu önünde tartışıldığı konuşmalara açık oturum denir. Açık oturum, büyük bir salonda dinleyiciler önünde yapılabileceği gibi stüdyoya davet edilen dinleyiciler önünde veya dinleyici grubu olmadan da radyoda ya da televizyonda yapılabilir.

  Konuşmacı sayısının üç veya beş kişi olarak tespit edildiği açık oturumlarda başkan önce konuyu açıklar, sonra konuşmacıları tanıtır ve sırayla söz verir. Başkanın konu hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Başkan, sırasıyla ve dönüşümlü olarak konuşmacılara sorular yöneltir, gerektiğinde kısa bir değerlendirme yapar. Tartışma boyunca tarafsız olmak, konuşmacılara verilen süreyi dengeli bir şekilde ayarlamak, tartışma kurallarının dışına çıkılmasını engellemek başkanın görevleri arasındadır.Açık oturumun süresi konuya göre ayarlanmalıdır.


  AÇIK OTURUM
  teknik açıdan bakıldığı zaman, panel, sempozyum ve münazara karışımı bir taştışma çeşidi olarak gözükmektedir. Çok defa sonucu bir forumla bağlanmakta olan açık oturumlarda, ko­nu olarak, geniş halk kitlelerini ilgilendiren meseleler seçilmekte; bu­nun için de tanınmış kimselerin çağrılmasına dikkat edilmektedir.
  Açık oturumların başarılı sonuçlanması için şu noktalar göz önün­de bulundurulmalıdır:
  1. Geniş bir salon seçilmeli, kalabalık dinleyici aranmalı;
  2. Konu daha önceden tesbit edilmeli, açık oturum sırasında tartışmaların verimli tarzda yürümesine gayret göstermeli;
  3. Konuşma­ların sayısı çok olmamalı;
  4. Konuşanlar uzun açıklamalara girişmek­ten sakınmalı;
  5. Tartışmalar dinleyicilerin sabırlarını taşıracak kadar uzun süre devam etmemelidir.
  Açık oturumun sonundaki forum sırasında uzun uzun konuşmalar, iyi sonuçlar sağlanmasına engel olur. Bu bakımdan, ana fikirden uzak­laşmamak, konuyu aydınlatacak temel fikirler üzerinde durmak şart­tır. Açık oturumlarda münazara havasından uzak durmalı, dinleyicile­rin dikkati daima uyanık tutulmalıdır.
  Toplum tartışmalarında forum, başlı başına bir tartışma çeşidi sayıla­ma Bununla beraber, toplum, çalışmalarının önemli bir bölümü sayılır. Fo­rum; dinleyicilerin konu üzerinde daha aktif düşüncelerini sağlar; konu üzerinde bilgisi, deneyi bulunan dinleyicilere söz hakkı verir; forumdan önce belirebilecek yanlış görüşlerin önüne geçer.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sempozyum Panel Forum Açık Oturum Farkları Nelerdir
 3. Açık Havza, Açık Havza nedir, Açık Havza ne anlama gelir
 4. Açık tohumlular hakkında ansiklopedik bilgi, Açıktohumlular,açık tohumlularda üreme,açık t
 5. Açık Oturum Nedir
 6. Açık Lisesi Tarihçesi Nedir - Açık Lise Tarihi hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş