Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fahriye Edebiyatı Haakkında - Edebiyat Terimi - Edebiyatt Fahriye Nedir Fahriye , bir edebiyat terimi. Divan edebiyatında şair in övünmek için yazdığı şiir türüne fahriye

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fahriye Edebiyatı Haakkında - Edebiyat Terimi - Edebiyatt Fahriye Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fahriye Edebiyatı Haakkında - Edebiyat Terimi - Edebiyatt Fahriye Nedir


  Fahriye, bir edebiyat terimi.

  Divan edebiyatında şairin övünmek için yazdığı şiir türüne fahriye adı verilir. Bir şairin yazmış olduğu özel bir şiirde uzun uzadıya kendini övmesi garip bir davranış olarak kabul edilebilir. Ancak bu övgünün şairin kişiliğini değil, onun sanatının ve yaratıcılığı ile ortaya çıkardığı şiir eserinin övgüsü olarak düşünmek imkânı olduğu için bir fahriye eseri için olan negatif yargıyı biraz yumuşatmış oluruz.

  Fahriye ayrıca Divan edebiyatı şiirinin önemli bir şiir türü olan kaside içinde şairlerin kendilerini övdükleri beyitlerin bulunduğu beşinci özel bir bölüm olarak da görülür. Bu halde bir kaside içinde, iki ayrı değişik biraz tezatlı ama birini tamamlayan övgü bölümü, medhiye ve fahriye, bulunduğu aşikardır. Medhiye bölümü şairin kasidesini sunduğu kişiyi yüceltip övmesidir; fahriye bölümü ise kaside şairinin kendini övmesidir. Bu bir çeşit tezatlı tutum olarak görülebilir. Diğer taraftan, bu iki bölüm birbirini tamamlayıp destekler. Zira kaside şairi kasidesini sunduğu kişiye "seni öven, sıradan bir şair değil; böyle değerli, böyle büyük bir şairdir" demiş olmaktadır ve böylece değerli bir kişinin övgüsü (fahriye), medhiye ile övülenin değerini daha da yüceltmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yalancı Bahar Zeynep Resimleri (Fahriye Evcen Resimleri)
 3. Fahriye isminin anlamı nedir?
 4. "Fahriye Abla" şiirinin yazarı olan şairimiz kimdir
 5. Fahriye Evcan kimdir?
 6. Fahriye ismi ile ilgili güzel akrostiş şiir çalışması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş