Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mizahın Tanımı - Mizah Hakkında - Türk Mizah Ustaları - Tür Edebiyatında Mizah Hakkında Mizah , hayatın komik ve güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanattır. İnsanı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mizahın Tanımı - Mizah Hakkında - Türk Mizah Ustaları - Tür Edebiyatında Mizah Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mizahın Tanımı - Mizah Hakkında - Türk Mizah Ustaları - Tür Edebiyatında Mizah Hakkında


  Mizah, hayatın komik ve güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanattır. İnsanı gülmeye sevk eden resim, karikatür, konuşma ve yazı sanatıdır. Mizah eserleri sadece şaka, güldürme maksadıyla söylenip, yazılıp çizildiği gibi belli fikirleri ifade etmek için de ortaya konabilir. Türk mizah ustalarından Rıfat Ilgaz mizah için şöyle der:

  “Mizah diye bir yazı türü yoktur. Yazı türü romandır, öyküdür, köşe yazılarıdır, anılardır. Mektup bile bir yazı türüdür de, mizah bir yazı türü değildir. Tür olsaydı tekniği olurdu.”

  Türk Edebiyatında Mizah
  Türk edebiyatında ise gerçek anlamda ilk mizah ürünleri masallar, fıkralar ve seyirlik oyunlardır. Divan edebiyatında da sık rastlanmamakla birlikte mizah yer almıştır. Tanzimat döneminde Türk mizahının çehresi geniş ölçüde değişti. Teodor Kasap ve Direktör Ali Bey’in Fransız edebiyatının etkisiyle yazdıkları tiyatro eserleri önem kazandı. Şinasi’nin Şair Evlenmesi, Ziya Paşa’nın Zafername Şerhi, Namık Kemal’in imzasız fıkra ve yergileri bu tiyatro eserlerini izledi. 2. Meşrutiyet’le birlikte Türk mizah edebiyatı büyük gelişme gösterdi. Baha Tevfik, Peyami Safa, Ömer Seyfettin, Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon gibi birçok yazar mizah yazılarıyla ünlendi.

  Cumhuriyetle birlikte Türk mizahı yeni bir kimlik kazandı. Bu dönem yazarları geçmişi eleştiren, yeni dönemi savunan bir tutum benimsedi. Çok partili dönemle birlikte mizah kapsam ve konu bakamından büyük zenginlik kazandı. Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rifat Ilgaz, Orhan Kemal, Bedii Faik, Haldun Taner, Muzaffer İzgü, Çetin Altan gibi yazarlar bu dönemin önemli isimleridir.

  alıntıdır

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sanatta Mizah Nedir Sanatta Mizah Hakkında Bilgi
 3. Mizah Teorileri Nedir Mizah Teorileri Hakkında Bilgi
 4. Mizah Kavramı Nedir Mizah Kavramı Hakkında Bilgi
 5. Mizahın Tanımı mizah nedir - mizah örnekleri
 6. Mizah Nedir? Edebiyatta Mizah - Türk Edebiyatında Mizah
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş