Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Alegori Nedir Alegori , Yerine , bir görüntü , bir yaşantı veya bir davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak için göz önünde canlandırıp dile getirme sanatıdır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Alegori Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Alegori Nedir

  Alegori, Yerine, bir görüntü, bir yaşantı veya bir davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak için göz önünde canlandırıp dile getirme sanatıdır. Soyut bir düşünceyi heykel ya da resim ile göstermek, örneğin adalet düşüncesinin gözü bağlı ve elinde terazi bulunan bir kadınla(Themis) anlatılması gibi.


  Kutadgu Bilig (Yusuf Has Hacib) Türk yazınındaki alegorik yapıtlardandır. "Adalet", "Saadet", "Devlet" ve "Akıl" iyi bir devletin nasıl olması gerektiğini tartışır. Bu soyut kavramların insan niteliği ile verilmesi "yerine"dir. Daha çok fabl'larda görülür.


  Alegori (Fr.allégorie) Bir görüntü, bir yaşantı veya bir davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak için göz önünde canlandırıp dile getirme: § Dünya, aşkın hiçliğin bir alegorisidir. -Adalet Ağaoğlu, Geçerken, 146. Aslında Beyaz Halanın büyük dedesiyle ilgili sözlerinin bir alegori olup olmadığı konusunda meraktan çatlamak üzereydi ama kendisine evini, şimdi de özel arşivini açan bu inatçı, zor ama zeki ve artık adil olduğunu anladığı yaşlı kadının sezgilerine güvenmek zorundaydı. -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 172. § Görünen dünyadan görünmeyen dünyaya geçeceksiniz Kafkanın hikâyeleri birer alegoridir. -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 277. Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Alegori Kavramının Anlamı Nedir
 3. Alegori Tanımı - Edebiyat Terimleri Ve Anlamları
 4. Paylaş Facebook Twitter Google


 5. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş