Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Aşık Şenlik , Aşık Şenlik kimdir , Aşık Şenlik biyografisi , Aşık Şenlik Hayatı Aşık Şenlik Biyografisi Mesleği: Ozan Doğum Yeri: Suhara (Yakınsu) / Çıldır
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aşık Şenlik,Aşık Şenlik kimdir,Aşık Şenlik biyografisi,Aşık Şenlik Hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşık Şenlik,Aşık Şenlik kimdir,Aşık Şenlik biyografisi,Aşık Şenlik Hayatı

  Aşık Şenlik Biyografisi


  Mesleği: Ozan
  Doğum Yeri: Suhara (Yakınsu) / Çıldır
  Doğum Tarihi: 1850


  Asıl adı Hasan olup 1850'de Çıldır'ın Suhara (Yakınsu) köyünde doğmuştur. Aşık Şenlik Terekeme (Karapapak) boyundandır. Karapapak ağzını en yetkin biçimde kullanan Şenlik, 14 yaşında kuş avcılığı yaparken dere boyunda uyuya kalmış, düşünde aşk badesini içmiş. Kalkınca şiir söylemeye başlamış. 19 yaşında iken Ahılkelek'in Lebis köyünden Aşık Nuri'den saz çalmayı öğrenmiştir. Kars, Ahıska, Borçalı, Tiflis, Gürü ve Revan'ı , dolaşmış, çağının birçok aşığıyla karşılaşmalar yapmıştır.


  Şenlik vefadan yakınır. Toplumdan şikayetçi değildir. Toplum içerisinde bir insan düşmüşse bu toplumun değil kişinin suçudur. Kişi, Sakınarak gezmeli ve konuşmalıdır.

  Manasız mantıksız sözü bilmenin faydası ne?
  Az anlayıp çok söyleyip gülmenin faydası ne?
  İtibar dediğin elde bir muhalif şişedir
  Boş yere kaldırıp taşa çalmanın faydası ne?

  Şenlik çağı, halk ozanları bakımından geniş ve güçlü bir çağdır. Ozanımız bu ozanlardan Feryadi, Mazlumi, Sümmani, Aşık Abbas ve İzani ile karşılaşmıştır. Sümmani, ile bütün hayatları boyunca bir kardeş gibi yaşamışlardır. Söylentiye göre bir karşılaşmalarında uzun boylu çaba sarf edip, yorulunca Şenlik'in annesi içeri girerek her ikisine de kardeşsiniz anlamına gelmesi için göğüslerini göstermiş ve ozanları ayırmıştır.

  Dil olarak ağdalı bir dil kullandığı görülse de, çağının ozanlarında genel olarak görülen bu durum, salt Şenlik için eleştiri konusu edilebilecek bir özellik değildir.

  1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının olduğu dönemde Şenlik kahramanlık destanlarıyla, koçaklamalarıyla yöredeki milis kuvvetlerin direnç kaynağı olmuştur.

  Kars'ın Ermenilerle dolu olduğu günlerde, Çıldır'dan Kars'a gelen Aşık Şenlik, durumun kötü olmasından, geri döner. Dönerken yolda arkasında süvarileriyle, bir Rus Generali rastlar. Kendisinden vaziyet hakkında ve Rus Çarlığını mı, yoksa Osmanlıların yanında mı yer alacağını soran Rus generaline şu yanıtı verir:

  Al'osmanı isterem


  Hulusi gabilden bilsen fikrimi
  Men Allah'tan Al'osmanı isterem.
  Merhamet sahibi ol rahmi gani
  Nesli mürsel hökmü hanı isterem.

  Süleyman mülkünde bergarar duran
  Muhammet vekili makamı nuran
  Hıfsının ezberi ayeti Kur'an
  Selavatl, o Sulfanım isterem.

  Al'osman şahım var şahlar serveri
  Dilinde salavat zikri ezberi
  Kaftan kafa zirü zeminden beri
  Hükmetmağa bir tek onu isterem.

  Emri Hak yedinden çekilip kalem
  Var imiş ettiğim yetişti belam
  Mülkünde saltanat hükmünde alem
  Divanında Şevket Şam isterem.

  Gam günlü Şenlik'in gönlünün şadı
  Çıkmaz hatırımdan Al'osman adı,
  Gidipti dünyanın lezzeti tadı
  Mahşer günü bir mekanı isterem.

  Bunu dinleyen Çarlık Rusyası nın generali bu büyük ozanımızı kutlayarak "Eğer Çarlık Rusyasını istiyorum deseydin, hemen boynunu vurduracaktım. Tam dinine sadıkmışsın." diyerek, yirmi beş lira da mükafat verir. Zamanın tanınmış bir çok aşıklarıyla karşılaşmalarda bulunan Şenlik, istilacılarla mücadele veren en güçlü aşık olarak bilinir.

  1913 yılında, Revan'da hanlar arasında yapılan bir düğünde, toy babası seçimi için bilinmedik bir hikaye yarışı başlar. "Latif Şah" hikayesi Revan'lı Bala Mehmet tarafından, okununca, aldığı birincilikle, başını belaya sokar. Toy babası seçimini kazanan Bala Mehmet, bazı hanlar tarafından sıkıştırılarak, hikayenin ustasının gelmemesi halinde başının vurulacağını belirtirler. Hanların baskısı üzerine Şenlik'e gelen aşık, onu da alıp, Revan'a giderler. Oradaki aşıklar Şenlik'in atışmalarda yendiği, bağladığı kişiler olup, Aşık Şenlik'e kin besleyenlerdir. Revan'da yapılan atışmalarda da yenilirler. Zaten kinli olana bu aşıklar, Şenlik'e bir tuzak kurarak, yemeğine zehir katarlar. Hastalanan Aşık Şenlik, trenle Arpaçay'a kadar gelir, Dilaver köyünde iyice hastalanır ve ölür. Cenazesi Akbaba'nın Hozu köyüne ve oradan Çıldır'ın Suhara köyüne getirilir. Mezarı buradadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Erkeğin aşık olduğu nasıl anlaşılır, Erkekler aşık olunca ne yapar
 3. Aşık İhsani biyografi, Aşık İhsani hakkında bilgi, Aşık İhsani kimdir
 4. Aşık - Aşık Nedir - Aşık Ne Demek
 5. Aşık olan bir kız aşık olduğu erkeğe karşı nasıl davranmalıdır
 6. Aşık Veysel Hayatı - Aşık Veysel Kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş