Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Roma gladyatörleri kimlerdi? Antik Roma'da gladyatörler , arenadaki kalabalık seyircileri eğlendirmek için çoğu zaman ölümüne kavga eden savaşçılardı. Gladyatörler , iyi kavga edebilmeleri için ''ludus''

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Roma gladyatörleri kimlerdi?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Roma gladyatörleri kimlerdi?


  Antik Roma'da gladyatörler, arenadaki kalabalık seyircileri eğlendirmek için çoğu zaman ölümüne kavga eden savaşçılardı.

  Gladyatörler, iyi kavga edebilmeleri için ''ludus'' adı verilen özel gladyatör okullarında eğitilirlerdi.


  Dövüşçüler genellikle savaşlarda satın alınmış, ele geçirilmiş ve mahkum edilmiş köleler arasından seçilirdi.

  Gladyatör dövüşleri genellikle sirklerdeki büyük arenalarda ya da ''Kolezyum'' adı verilen büyük Roma amfitiyatrosunda yapılırdı. Bu mekanlar özel olarak ''harena'' adı verilen ve kanı emebilen bir kumla kaplanırdı.

  Gladyatör dövüşlerinin başlangıcı

  Gladyatör dövüşlerinin tarih sahnesine 1. Kartaca Savaşı'nın yapıldığı yıl olan M.Ö 264'te, Roma'nın Geç Cumhuriyet döneminde girdiği tahmin ediliyor.

  Gladyatörlerin Etruryalılar'ın cenazelerde köleleri öldürme geleneğinden ortaya çıktığı da kuvvetli olan iddialar arasında. Özellikle Roma'da Cumhuriyet döneminde daha az gladyatör dövüşü varken, bu rakam İmparatorluk döneminde katlanarak artıyor.

  Gladyatörler farklı kökenlerden geliyor

  Gladyatörler çok çeşitli gruplardan geliyordu. Genellikle erkek olmalarına rağmen kadın gladyatörler de vardı.

  Genellikle savaş esirleri, ölüme mahkum suçlular ve köleler gladyatör olurdu. Ancak bazen imparatorların ya da herhangi bir vatandaşın da gönüllü olarak gladyatör olduğu görülebiliyordu.

  Böylesine ölümcül bir dövüşe katılmanın kuşkusuz en önemli nedeni halk gözünde kazanılan itibar ve saygıydı. Diğer önemli bir nedense zengin olma ihtimaliydi. Özellikle popüler olabilen gladyatörler, verilen ödüllerle oldukça zengin oluyor hatta kendilerine bir aile hayatı bile kurabiliyorlardı.

  Gladyatörlerin ödülleri

  Gladyatörler başarılı oldukları zaman iyi para ödüllerinin yanı sıra halktan gelen bağışlarla da oldukça varlıklı bir duruma geliyordu.

  Bundan daha büyük bir ödülse özellikle kölelerin başarılı dövüşler sonunda özgürlüklerini kazanmalarının mümkün olmasıydı. Gladyatör hizmeti sona erdiğinde savaşçı, ''rudis'' adı verilen tahta bir kılıç kazanır ve bu şekilde özgürlüğüne kavuşmuş olurdu.

  Bu noktadan sonra isterse ''ludus'' adı verilen gladyatör okulunda eğitmen olarak çalışmaya başlar ve kendine yeni bir hayat kurardı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karagöz Ve Hacivat Oyunu Sergileyen Eski Sanatçılar Kimlerdi?
 3. Ege ve Roma Uygarlıgı - Ege ve Roma Uygarlıkları
 4. Atatürk'ün Arkadaşları kimlerdi
 5. Isparta Roma Hamamı -Yalvaç, Yalvaç roma hamamı nerede,Isparta Roma Hamamı nasıl gidilir,I
 6. Roma Rakamları ve Roma Rakamlarının Yazılışı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş