Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

II.Dünya Savaşında Japon Hileleri Yeterince tankınız askeriniz hatta uçaklarınızı kaldıracak benzininiz yoksa nasıl savaşırsınız? "Hayalgücü" ile mi? Japonlar öyle yaptılar! Iwo Jima alınmalıydı. Hem de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  IIDünya Savaşında Japon Hileleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  II.Dünya Savaşında Japon Hileleri
  Yeterince tankınız askeriniz hatta uçaklarınızı kaldıracak benzininiz
  yoksa nasıl savaşırsınız? "Hayalgücü" ile mi? Japonlar öyle yaptılar!

  Iwo Jima alınmalıydı. Hem de ne pahasına olursa olsun! Küçük bir havalimanı iki balıkçı köyü ve adanın ucundaki tek tepesiyle Iwo Jima korunaksızdı. Amerikan uçakları adanın üzerinde saatlerce uçmuş ve birkaç yüz kişilik Japon müfrezesinin dışında kimseyi görmemişti. Bu adayı fethetmek neredeyse keyifli bir yaz yürüyüşüne benzeyecekti.

  Amerikalılar haklıydılar. Adada neredeyse kimse yoktu. Japonya'yı bombalayacak uçakların havalanacağı bu küçük ada derin bir sessizliğe gömülmüş gibiydi... Amerikalılar 1945 yazına gelindiğinde sessizliğin anlamını
  artık biliyorlardı. Guadalcanal ve Filipinler'deki savaşlarda inanılmayacak şeyler görmüşlerdi. Ama bu seferki iş kolay olacağa benziyordu. 12 kilometrekarelik bir adada kaç Japon saklanabilirdi ki?

  Çıkartmayı yönetecek Amiral Spruance'ın kesin emri vardı: Amerikalı denizciler adaya çıktığında bir tekinin bile burnu kanamayacaktı! Hava Kuvvetleri tam 10 hafta boyunca Heybeliada büyüklüğündeki bu adayı elindeki her şeyle bombaladı! Çıkartma günü Amerikalılar zayıf bir dirençle karşılaşacaklarına emindiler...

  Fukakku Taktiği

  Adadaki Japon birliklerinin kumandanı Tadamaçi Kuribiyaşi bu "keyifli yaz yürüyüşü"nü Amerikalılar için tam bir cehenneme çevirdi. Bombardımandan bir ay önce adaya gizlice yerleşen Japon birlikleri ölümüne çalışmış ve bir ayda bu küçücük adanın altında karınca yuvasını andıran tüneller kazmışlardı.

  Adanın altında kazılan tünellerde 27.000 Japon askeri Amerikalıların gelmesini beklemişlerdi; ağır bombardıman sırasında ise Amerikalıları kandırmak için sadece birkaç hava bataryası cevap vermişti. Bu cılız direniş susturulduğunda Amerikalılar artık emindi. Adada birkaç yüz Japon askeri ya var ya yoktu!

  19 Şubat 1945 günü Amerikalılar Iwo Jima sahiline ayak bastığında 27 bin Japon askeri bir anda üzerlerine çullandı. Binlerce Amerikan askeri sadece ilk üç dakika içinde öldü. Donanmanın top salvosu Hava Kuvvetleri'nin avcı uçakları bile denizcileri kur-taramamıştı. 25 kilometre uzunluğundaki tüneller zincirine bağlı 1.500 yeraltı koruganından bir anda çıkan Japonlar yarım saatlik "Bansai" saldırısından sonra tanklarıyla birlikte tekrar ortadan kaybolmuşlardı! Amerikalılar Iwo Jima'da ilk kez "hayalet bir ordu" ile savaşıyorlardı!

  Beşinci günün sonuna gelindiğinde Amerikalılar sahilden içeriye doğru sadece 450 metre ilerleyebilmişlerdi. Daha fazla ilerlediklerinde Japonlar bu sefer arkalarından çıkıyordu! Çıkartmayı yapanlar ada etrafını çeviren yüzlerce gemiye ve bire üçlük sayı üstünlüğüne rağmen kuşatılmışlardı!

  Tadamaçi Kuribiyaşi eğitimini Amerika ve Kanada'da almış akıllı bir askerdi. Denizde havada ve karada üstün Amerikalılar karşısında savaşı yeraltına indirmişti! Kuribiyaşi'nin "fukakku" yani canlı esir vermeme taktiği Amerikalı denizcilere korku salmıştı. Adaya çıkan 76 bin "Marines" 35 gün süren savaşın ancak 20. gününde bir Japon askerini canlı ele geçirmeyi başarabilmişlerdi!


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Facebook Komşu Çiftlik Hileleri, Facebook Komşu Çiftlik Hileler, Komşu Çiftlik Hileleri Fa
 3. Japon Kızların Giyim Tarzları, Japon kızlarının giyimi,Jopon giyim modası,Japon genç kız g
 4. Japon yemekleri isimleri,Japonya mutfak kültürü,japonya mutfak kültürü,Japon mutfağı yemek
 5. Japon Yapıştırıcısı Nasıl Temizlenir, Japon Yapıştırıcısı Lekesi Nasıl Çıkar
 6. Japon sitilini sevenler japon sitili elbiseler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş