Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kore savaşının nedenleri ve sonuçları Savaş öncesinde Kore Savaş öncesinde Kore , kolera salgınlarına uğrayan , okuma-yazma oranı düşük ve endüstrileşmeyi kaçırmış bir ülkeydi. Son
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kore savaşının nedenleri ve sonuçları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kore savaşının nedenleri ve sonuçları

  Savaş öncesinde Kore

  Savaş öncesinde Kore, kolera salgınlarına uğrayan, okuma-yazma oranı düşük ve endüstrileşmeyi kaçırmış bir ülkeydi. Son yüzyıl boyunca, Uzakdoğu güç oyunlarında satranç tahtasındaki bir piyon gibi oynanmıştı. Kendi güvenliğini arttırmak ve Çin üzerinde daha rahat nüfuz kurmak için 1905 yılında Japonya, Rus Çarlığı'nı yenerek Kore'ye sahip olmuştu.
  Kore; 1945 yılında Japonya'nın teslimiyetinden sonra, ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki anlaşmazlığın yüzeye çıktığı ilk yerlerden birisi oldu. Bu iki süper güç Japonya'dan aldıkları Kore toprakları üzerinde yerli ama kendilerine bağımlı hükümetler kurduktan sonra 1948-1949 yıllarında askerlerini çektiler. Böylece Sovyet yanlısı Kuzey Kore ile Amerikan yanlısı Güney Kore kuruldu ve 38. enlem aralarında sınır oldu.

  Savaşın sonucu

  ABD 1. Deniz Piyade Tümeni'ne bağlı M46 Patton
  Kore Savaşı sonucunda Kuzey Kore, Çin ile batı bloğu arasında tampon bölge haline geldi. Savaştan yine en çok Koreliler zararlı çıktı. Kore yakılıp yıkıldı;yaklaşık olarak 3 milyon insan öldü Bunlardan yaklaşık 36.000'i Amerikan askerinden, 600.000'i Koreli askerlerden ve 500.000'i Çin'li askerlerden oluşmaktadır.
  Bu savaş Amerika Birleşik Devletleri'ne atom silahları gücüne güvenmemeyi öğretti. Amerika'nın atom üstünlüğüne karşın Çin'in ve Sovyetler'in Kuzey Kore'yi desteklemesi, Batı Bloğunu konvansiyonel savaş gücünü arttırmaya itti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Trablusgarp Savaşının Nedenleri ve Sonuçları
 3. Sakarya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir
 4. Bedir Savaşının Nedenleri Ve Sonuçları
 5. Malazgirt Savaşının Nedenleri Ve Sonuçları
 6. Koyunhisar Savaşının Nedenleri ve Sonuçları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. ÖMER BABA

  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah razı olsun 2 günde iki performans yapmam gerekiyordu, birini sizin sayenizde yaptım. ikincisi içinde yetiştirmem için duanızı bekliyorum. hayırlı forumlar... :] 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş