Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fransız ihtilalinin ekonomik nedenleri Fransız İhtilâli'nin en önemli ve yakın nedeni , ekonomik durumun bozulmasıdır. Bunun başlıca nedeni , Fransa'nın özellikle 18. yüzyılda katıldığı savaşlar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fransız ihtilalinin ekonomik nedenleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fransız ihtilalinin ekonomik nedenleri

  Fransız İhtilâli'nin en önemli ve yakın nedeni, ekonomik durumun bozulmasıdır. Bunun başlıca nedeni, Fransa'nın özellikle 18. yüzyılda katıldığı savaşlar ve devletin gereksiz harcamalarıydı. Bu nedenle vergiler ağırlaştırılmış, halk geçim sıkıntısı çekmeye başlamıştır. Maliyeyi düzeltmek amacıyla alınan tedbirler sonuç vermeyince Fransa Kralı 16. Lui, Fransa'nın bir çeşit milli meclisi olan Etejenero'yu toplantıya çağırarak gerekli tedbirlerin alınmasını istedi (1789).

  Bu toplantıda soylular ve rahipler ile halkın temsilcileri arasında anlaşmazlık çıkınca, halkın temsilcileri Etejenero'yu, Milli Meclis ilan ettiler. Milli Meclis, kendi onayları olmadan vergi toplanmaması kararı aldı. Kral, bu kararı kabul etmediği gibi kuvvet kullanarak Milli Meclis'i dağıtmak istedi. Bu gelişme karşısında halkın temsilcileri, anayasa hazırlamadan dağılmamaya karar verdiler.

  Milli Meclis, anayasa hazırlıklarına başladıktan sonra kendisini Kurucu Meclisilan etti. Kral, yabancı askerlerle Meclis'i dağıtmak isteyince, ayaklanan halk, Bastil Hapishanesi'ni basarak siyasi tutukluları serbest bıraktı (14 Temmuz 1789). Böylece bütün dünyayı derinden etkileyecek sonuçları ortaya çıkaran Fransız ihtilali başlamış oldu.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fransız ihtilalinin avrupaya etkileri
 3. Fransız ihtilalinin siyasi ve ekonomik nedenleri
 4. Fransız ihtilalinin siyasi nedenleri
 5. Fransız ihtilalinin sosyal nedenleri
 6. Fransız İhtilalinin Nedenleri ve Sonucları - 1789 Fransız İhtilali Fransız İhtilali’nin Ne
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş