Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İlk ezan nasıl okundu? Hicretin birinci yılında Medîne’de Mescid-i Nebevî tamamlanınca cemaatle namaz kılınmaya başlanmıştır. Namaz vakitlerinde de Hz. Bilâl-i Habeşî , “Haydi namaz a…!”
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İlk ezan nasıl okundu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk ezan nasıl okundu?

  Hicretin birinci yılında Medîne’de Mescid-i Nebevî tamamlanınca cemaatle namaz kılınmaya başlanmıştır. Namaz vakitlerinde de Hz. Bilâl-i Habeşî, “Haydi namaza…!” diye seslenirdi. Ancak bu yöntem, elverişli olmamaktaydı. Bu sebeple cumayı ve beş vakti zamanında bildirecek bir sembole ihtiyaç duyulmuştu.

  Bu konu için Peygamberimiz ashabıyla görüş alışverişinde bulundu. Mecliste hazır bulunan sahabiler çeşitli görüşler öne sürdüler. Bu teklifler; namaz vakitlerinin boru çalınarak, ateş yakılarak, çan çalınarak veya yüksekçe bir yere bayrak dikilerek haber verilmesi şeklindeydi. Fakat Peygamberimiz, bu tekliflerin her birini, başka millet ve dinlere ait olması nedeniyle uygun görmemişti. Topluluk bir karara varamadan dağıldı.
  Bir gece Abdullah bin Zeyd, rüyasında bir çağrı yapıldığını gördü. Bu çağrıda ezanda bulunan cümleler söyleniyordu. Abdullah rüyasını Peygamberimize anlattı. Peygamberimiz cümleleri çok beğendi ve:

  - Gördüğünü Bilâl'e öğret; çünkü onun sesi güzeldir' buyurdu. O da rüyasında öğrendiği bu ezânı, Hz. Bilâl’e öğretti. Hz. Bilâl, Medîne'nin en yüksek yerine çıkarak, bu ezânı yüksek ve çok tatlı bir sesle okudu.

  Ezanın Medine semâlarına yayıldığı sırada, bu ilahî dâveti duyan Hz. Ömer, evinden çıkıp koşa koşa Peygamberimize gelerek,

  -Ey Allah’ın elçisi, ben bu sözleri rüyamda gördüm, dedi. Meğer aynı rüyayı o da görmüş…

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ezan Nedir Nasıl Ortaya Çıkmıştır
 3. Türkçe Ezan Kaç Sene Okundu
 4. Ezan Duası, Ezan'dan Sonra Okunacak Dua
 5. Ezan nedir, Ezan neden okunur, Ezan hakkında bilgi
 6. Ezan Okunurken Okunacak Dua,Ezan Okunurken Hangi Dualar Yapılır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş