Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ÖrÜmcek aĞinin esneklİĞİ ve saĞlamliĞi taklİt edİlemİyor. KurŞun geÇİrmez elbİseler.. ÖrÜmcek aĞinin esneklİĞİ ve saĞlamliĞi taklİt edİlemİyor. Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır. Örümcek
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ÖrÜmcek aĞinin esneklİĞİ ve saĞlamliĞi taklİt edİlemİyor. KurŞun geÇİrmez elbİseler

  Sponsorlu Bağlantılar
  ÖrÜmcek aĞinin esneklİĞİ ve saĞlamliĞi taklİt edİlemİyor. KurŞun geÇİrmez elbİseler..
  ÖrÜmcek aĞinin esneklİĞİ ve saĞlamliĞi taklİt edİlemİyor.  Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır. Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orjinal durumuna dönecek kadar esnektir.


  Örneğin tepeli toygar örümceği veya çiy örümceklerinin yaptıkları ağlar gerek estetik, gerekse mühendislik açısından muhteşemdir. Bu örümcekler ağlarını, çayırlardaki otlar üzerine yayılmış bir çarşaf görünümü verecek şekilde yatay düzlemde kurarlar. Dikey otları bir kiriş gibi kullanarak, ağ üzerinde oluşan yüklerin bu otlar üzerine dağıtılmasını sağlarlar.


  Bu yöntem büyük mekanların üstünü kapamak amacıyla insanlar tarafından taklit edilmiştir. Günümüz modern mimari eserlerine örnek olarak gösterilen Münih Olimpiyat Stadı ve Cidde Havaalanı Terminali, bu örümcek türlerinin ağları örnek alınarak inşa edilmiştir.


  Örümcek ağları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Tekrar gerisin geriye yaylanmadığından nesne ters yöne fırlamaz yapışır kalır. Örümcek ağının esneme kapasitesi bugün yapay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katıdır.


  Bu maddeyi yapay olarak elde etmeyi hala başaramayan bilim insanlarının örümcek çiftliği kurup örümcekleri sağarak ipliklerini aldıklarını biliyor muydunuz? Yaklaşık 2.5 santimetre boyundaki bu örümceklerden günde hayvan başına 320 metre (yaklaşık 3-5 gram) iplik elde ediliyor ve bu iplikler ABD ordusuna kurşun geçirmez yelek yapmada kullanılıyor.


  ÖRÜMCEK AMACA GÖRE FARKLI ŞEKİLLERDE AĞINI ÖRECEK ŞEKİLDE YARATILMIŞ


  Örümcek ağının her tarafı yapıştırıcı değildir. Kurban ağa yakalanınca yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler. Örümcek ağını amacına göre farklı şekillerde örer. Ağdaki ipliklerin de cinsleri yerlerine göre farklıdır. Yumurtaların sarmalanması için ürettiği yumuşak iplik onu aynı zamanda bir uçurtma gibi uçurabilir. Ağın ana yapısı dairesel kısımları avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve sağlamlıkları farklı ipler üretir.


  Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı 'a ait olmasın. Onun karar (yerleşik) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) Tümü apaçık bir kitapta (yazılı)dır. (Hud Suresi, 6)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kurşun Kalemi kim buldu, Kurşun kalemin icadı
 3. Kurşun kalem,kurşun kalemle yapilan sanat
 4. Sadece Kurşun Kalem Kulanılarak Yapılan Heykeller, Kurşun Kalem Heykeller, Dizi Dizi Kurşu
 5. Anlatımlı Bayan Örümcek Şal Modeli , Örümcek Şalın Yapılışı
 6. Zıplayan Örümcek, Örümcek Cinsleri, Zıplayan Örümcek Cinsi, Jumping Spider, Spider Picture
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş