Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dört saatte palto(kaban) dikme Boş bir öğleden sonranız var mı? Öyleyse artık kullanmaktan bıktığınız ekose bir battaniyeden sıcacık , rahat ve ekonomik bir spor palto

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dört saatte palto(kaban) dikme

  Sponsorlu Bağlantılar




  Dört saatte palto(kaban) dikme
  Boş bir öğleden sonranız var mı? Öyleyse artık kullanmaktan bıktığınız ekose bir battaniyeden sıcacık, rahat ve ekonomik bir spor palto nasıl yapabilirsiniz, size bunu anlatalım. Eğer evde böyle bir battaniye yoksa buna benzer bir başka örtü, mesela şu, ütü altına serdiğimiz asker battaniyelerini bile kullanabilirsiniz. Önemli olan kalın ve yumuşacık bir kumaş bulmanız. Battaniyenin kenarını da paltonun eteğinde ve kol k» narlarında kullanacaksınız.

  ÖLÇÜLER

  Burada verdiğimiz ölçüler birçok bedene uyabilir: çünkü nasıl olsa bedene sıkı sıkı oturması gerekmeyen bol bir palto olacak. 3842 bedenler için şekil 1'de verilen ölçüleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. 4448 bedenler
  için verilen ölçülere 2'şer santim eklemeniz yerinde olur. Çocuk için verilen ölçüler 78 yaşlarına uygundur.
  (şekil l'de italik harflerle yazılı olan ölçüler çocuklar içindir).
  PATRON
  Patron üç parçadan oluşuyor: roba, büzgülü beden ve kol.
  Patron çıkarmada kullanılan ince kâğıt (tül kâğıt) veya daha dayanıklı olmasını isterseniz, ince paket kâğıdı alın. Kâğıttan patron çıkarırken az çizgi çizmek ve daha düzenli iş görebilmek için her zaman kâğıdın bir köşesinden hareket etmeyi ihmal etmeyin (şekil 1 a). Bir A B C D dikdörtgeni çizin, eni 21,5 santim (AB), boyu 41 santim (AD) olsun. Çevresini kesin ve dikdörtgeni kesik çizgilerle gösterilen hat boyunca ikiye katlayın: CE robamızın arka ortasıdır. Kat çizgisi üstünde 7 cm, C'ye doğru ise 3,5 cm hesaplayın. Bu iki noktayı bir kavisle birleştirin, bu yuvarlak, arka yaka oyuğudur. Yine E'den B'ye doğru 8 santim ölçün ve böylece yaka oyuğunu önden de tamamlayın. Bu F noktasından, B'ye kadar ön açıklığı bırakın.

  Büzgülü kısım

  Kâğıdın köşesinden itibaren yine bir dikdörtgen çıkarın: 75 santim büzülecek en, 63 santim boy (şekil 1 c). A'dan B'ye doğru 34 santim ölçün ve 8 santim aşağıya doğru inen bir çizgi işaretleyin. Bu çizginin iki yanından 2,5'er santim ölçün (EF) ve bu noktalardan, demin aşağıya doğru indirdiğiniz çizginin bitiş noktasına doğru, iki eğri çizin; bu, kol evidir. BC çizgisi arka ortasıdır; AD ise açık kalacak olan ön ortasıdır.

  Kol
  52 santim eninde, 50 santim boyunda bir dikdörtgen hazırlayın (şekil 1 b). B noktasından aşağıya doğru 10 santim ölçün: sonra aynı işlemi A'dan hareket ederek tekrarlayın, bir eğri çizin, kavsin güzel olması için kâğıdı ikiye katlayıp iki yanı birlikte oyun.

  YAPILIŞI
  Battaniyeyi boyuna ikiye katlayın, saçaklı kısımlar iki uçta kendi üzerlerine katlanmış olsun (şekil 2).
  Büzgülü kısmın patronunu, arka ortası çizgisi (BC) kumaşın iç kenarına gelecek biçimde yerleştirin, çünkü burada dikiş bulunmaması gerek. Roba da aynı şekilde, arka ve ön orta çizgisi (BC) kumaşın iç kenarına dayanacak biçimde yerleştirilecektir. Şimdi kolu öteki kenara dayayarak yerleştirin, kol ağzı saçaklı uca gelsin.
  Patronun çevresine bir bol teyel geçin.
  Sonra, 1,5 santimlik bir dikiş payı bırakarak çepeçevre biçin.

  DİKİLİŞİ
  Bütün kâğıt patronları kaldırın ve kumaşın iki katını aradaki bol teyelleri ortadan keserek birbirinden ayırın.

  Büzgülü kısım
  Önce büzülecek kısmı hazırlayın: üst kenardan yarım santim kadar aşağıdan sık bir düz dikiş geçin. Arka parçayı, kolayca kopabilecek uzun bir iplik kullanmak yerine, kol evinden arka ortasına kadar iki parça olarak büzmek daha pratik olur. Yine aynı sebeple, normal teyel tiresi yerine daha dayanıklı bir naylon iplik kullanmanızı öğütleriz. Eğer büzgünün muntazam dağılmasını istiyorsanız, kumaşın yüz tarafından görülmeyecek biçimde, birbirinden birkaç milimetre aralıklı iki dikiş yapabilirsiniz.

  Roba
  Şimdi robayı alın, ön ortasının FB çizgisi boyunca kesin, açın ve arka kenarını büzgülü kısmın arka tarafı ile birleştirin. Roba ile büzgülü parçayı üst üste getirin, yüz taraflar içte kalsın; sonra büzgüyü kaydırmamak için sık dikişle dikin. Aynı işlemi iki ön parça için de tekrarlayın (şekil 3).
  Makinede dikin. Yüz tarafından roba dikişi boyunca teyelleyin ki alttaki dikişin kenarı yukarıda kalsın. İyice ütüleyin (şekil 4). Bu dikişin kenarlarının ayrılmaması için, teyeli söktükten sonra da ikisini birleştiren sıkı bir sürfile yapın.

  Ayrıntılar
  Yaka oyumunu ve ön kenarları tamamlamak için kumaşa uygun renkte bir yün şeridi çepeçevre geçirin, yeter.
  Şeridi paltonun sağ etek ucundan dikmeğe başlayın: ortası kenara gelsin, yarısı yüz tarafta, yarısı ters tarafta kalsın. Aslında bu çok basit bir iştir ancak köşeleri dönerken çok dikkatli olmanız gerekir (şekil 5). Şeridi teyelledikten sonra her iki yandan da küçük ve gizli dikişle bastırın.
  Kollar
  Artık yalnız kolların takılması kaldı: dikdörtgenin iki kısa kenarını kumaşın yüz tarafı içeride kalacak biçimde birleştirip, 1,5 santim içeriden makine çekin. Dikişi açarak ütüleyin ve kolu çevirin.
  Paltoyu ters tarafından elinize alın; kolu, kol evine hep yüz tarafta kalacak biçimde sokun. Dikiş kol evinin en alt noktasına rastlasın (şekil 6); ı santim içeriden bütün kolu teyelleyin, makineye çekin ve dikişi açarak ütüleyin. Kenarlar zaten battaniyenin saçaklarıyla veya kenarıyla çevrelenmiştir.

  Burada kâğıttan patron hazırlanırken izlenmesi gereken şemayı görüyorsunuz. Kâğıt patronu ikiye katladığınız battaniyenin üzerine böyle yerleştireceksiniz. (Büzgülü kısmın ve robanın BC kenarlarının kumaşın kat yerine gelmeleri gerektiğini unutmayın.)






  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Saatte Ortalama 85 Km Hızla Giden Bir Araç 12 Saatte Toplam Kaç Km Yol Gider
 3. 1 Saatte 267 km Yol giden Hızlı Tren 3 Saatte Kaç km Yol Gider
 4. 2018 Palto Şıklığı, Bayan Kaban 2018, Kırmızı Bayan Kabanlar, Kışa Özel Kaban Çeket Modell
 5. Camel paltolar ile kış sıcak geçecek, Kış Modası Paltolar, Palto Modelleri, Yeni Bayan Pal
 6. Camel paltolar, Camel Marka Palto Modelleri, Bayan Kış Palto Modelleri, Kış mevsiminin vaz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş