Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Büyük Hun İmparatoru Attila (Büyük Hun İmparatoru Attila Hakkında) Hun imparatoru (400-453). Amcası Küba'nın ölümünden sonra , Doğu Hun İmparatorluğu'nun yönetimini ele aldı (434). Batıda

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Büyük Hun İmparatoru Attila (Büyük Hun İmparatoru Attila Hakkında)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyük Hun İmparatoru Attila (Büyük Hun İmparatoru Attila Hakkında)

  Hun imparatoru (400-453).

  Amcası Küba'nın ölümünden sonra, Doğu Hun İmparatorluğu'nun yönetimini ele aldı (434). Batıda hüküm süren ağabeyi Bleda'yı 445'te öldürerek imparatorluğun tek hâkimi oldu. Sahip olduğu geniş topraklarla yetinmedi. Hükümdarlığı süresince Bizans'ı ve Batı Roma İmparatorluğu'-nu ele geçirmeğe çalıştı. Bunun için de sürekli bir anlaşmazlığı körükledi. Bizans'ı vergi ödemek zorunda bıraktı; Batı Roma'da hak iddia ederek toprak istedi, istekleri yerine getirilmedikçe de saldırdı.

  Üstün savaş gücü sayesinde Roma ve Bizans'a korkulu günler yaşattı. 450'de Roma ordusuyla birleşen Gotlar karşısında çarpışarak Roma'ya kadar ilerledi. Batı Got Krallığı'nın sınırlarını zorladı, Catalaunum Ovası'nda yapılan kanlı çarpışmalarda her iki taraf da kayıp vermişti ama, Attilâ 452'de İtalya'ya ikinci bir saldırı yapmaktan vazgeçmedi. Milano'yu aldı. Roma'ya doğru ilerledi. Fakat açlık ve salgın hastalık yüzünden ordusunun kırılması onu papa Leo'nun teklifini kabul etmek zorunda bıraktı. Üçüncü bir saldırıya geçemeden de öldü.  Attilâ bir diktatördü, çevresinde âdeta dini bir korku uyandırırdı, ama adalete saygılı ve iyiliksever bir yöneticiydi. Gururluydu, pek az gülerdi. Hurafelere inanır, durmadan falcılara danışırdı. Roma'yı ele geçirmekten vazgeçmesine de boş inançlara bağlılığı sebep oldu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Attila'nın Askeri Gücü Olduğu Halde Böyle Bir Karar Almasının Sebepleri Neler Olabilir
 3. Dünyanın En Büyük Camileri - En Büyük 10 Cami - En Büyük Camiler Hangileridir - En Büyük C
 4. Osmanlı İmparatoru 2. Selim'in lakabı nedir
 5. Attila Nasıl İmparator Oldu - Attila'nın İmparator Olması
 6. Büyük Selçuklu Devleti (Büyük Selçuklular) Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş