Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Boncuk Oyası & Çeşitleri Oyalar genellikle yapıldıkları araca ve kullanılan malzemeye göre adlandırılırlar. Yapıldıkları araca göre: 1- Tığ oyaları 2- İğne oyaları 3 -Mekik oyaları

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Boncuk Oyası & Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Boncuk Oyası & Çeşitleri


  Oyalar genellikle yapıldıkları araca ve kullanılan malzemeye göre adlandırılırlar.
  Yapıldıkları araca göre:

  1- Tığ oyaları
  2- İğne oyaları
  3 -Mekik oyaları
  4 -Firkete oyaları
  5 -Şiş oyaları

  Kullanılan malzemeye göre:

  1 -Boncuk oyaları
  2 -Pul oyaları
  3 -İplik oyaları
  4 -Bez oyaları
  5- Koza oyaları
  6- Mum oyaları
  7- Kağıt oyaları
  BONCUK OYALARI


  Boncuğun Türklerin yaşamında önemli bir yeri vardır. Eski Türklerde özellikle nazara karşı bir koruyucu olarak takı yapımında ve giysi süslemelerinde kullanılmıştır.

  Divan-ü Lügat-it Türk’te boncukla ilgili olarak yapılan “bodh: bodh moncuk=misk ile ramekten yapılan boncuk. Bunu kadınlar takınırlar.” (DLT CIII, S 121) açıklaması, bin yıl öncesinde Türklerde boncuğun çeşitliliğini göstermektedir.

  Boncuk, dünyada birkaç yıldır gündemde. Takıdan ev aksesuarlarına, hatta mobilyaya kadar her yerde boncuk modası var. Oysa Anadolu kadını boncuğun güzelliğinin, çekiciliğinin, insanı rahatlatan özelliğinin yüzyıllar önce farkına varmış, birbirinden güzel yüzlerce oya yaparak onu "baş üstünde" taşımıştır.


  Oya türleri içinde Anadolu'da en yaygın olanı boncuk oyalarıdır. Ana malzemesi boncuk ve ipliktir. Adını, yapımında kullanılan boncuktan almıştır. Boncuktan başka metal pul, plastik pul ve halka, serum hortumu, doğal ürünler, elde hazırlanmış püsküller, bezler, kağıtlar da boncuk oyası yapımında kullanılır. Önceleri yalnız beyaz tülbentlere dikilen boncuk oyaları sonradan renkli yazmalarda da kullanıldı.

  Çeyiz geleneğinde boncuk oyalarının yeri büyüktür. Her genç kızın çeyizinde, ailenin ekonomik durumuna göre 50-100 arası boncuk oyalı tülbent bulunur. Bu oyaların bir bölümü gelinin ve damadın yakınlarına hediye olarak dağıtılır. En güzel oyalı örtüler kaynanaya ve görümcelere verilir. Ayrıca düğünden sonra gelin görmeye gelen konuklara da oyalı yazmalar dağıtılır.


  Kültür Köprüsü Boncuk Oyaları

  Geleneksel el sanatı ürünlerimizin ince, güzel ve zengin örneklerinden olan boncuk oyaları, bir sanat ürünü olmalarının yanı sıra yapıldıkları yörenin doğal durumu, iklim ve bitki özellikleri, yörede yaşayan canlılar, kullanılan araç gereçler, halkın sosyal ilişkileri, inançları, kısaca yaşam biçimi hakkında da bilgi verir. Aynı oyaya Artvin'de subay sırması, Konya'da yılan kemiği, Balıkesir'de tren yolu denmesi bunun güzel bir örneğidir.

  Oya adlarında yöresel özellikler:

  Çiçekler; asma gül, güllü, karanfil oya, laleli, papatya, sümbül, boru çiçeği, dağ lalesi, gelincik, menekşe, küpe çiçeği, mum çiçeği,

  Ağaçlar; bağ yaprağı, söğüt yaprağı, pıynar yaprağı, bahar dalı, kiraz oya, limon çekirdeği, çınar yaprağı,

  Sebze ve meyveler; domates, maydanoz, biber oya, patlıcan oya, karnabahar; çilek, muz oyası, portakal, üzüm, dut kurusu, karpuz çekirdeği,

  Yörede yaşayan canlılar: Böcek oya, örümcekli, sülük oya, eşek arısı, kelebek, kıllı kurt, kırk ayak, yılan kemiği; ördek gözü, geyik boynuzu, kaz ayağı, keçi memesi, tavşan kulağı, sıçan dişi, sığır sidiği.

  Yöredeki kullanım araçları: Fayton tekeri, tren yolu, makine bıçağı, motor izi, çalı süpürgesi, kazan kulpu, merdiven, berber aynası.

  Yöre insanının sosyal ilişkileri ve inançları: Elti çatlatan, kaçan kızın eteği, bey geldi hanım sallandı, kaynana dili, zenginler oyası, Ecevit burnu, Türkan Şoray küpesi; molla çiçeği, iftar tabağı, çarkıfelek, tespih oya, çitlembik oya (nazara karşı).


  Manilerde türkülerde oyalar:

  Oyalar, Anadolu kadının yaşamında öylesine önemli ve yaygındır ki duygu dolu türkülerde, manilerde oyalara da yer verir; o da yetmez çocuklarının adını oya koyar.

  Çemberimde gül oya
  Gülmedim doya doya
  Dertlere karıyorum
  Günleri saya saya

  Mendili oyaladım
  Dürmeye kıyamadım
  Dürmeye kıyamazken
  Nazlı yare yolladım

  Mendilim oyalıdır
  Sevdiğim buralıdır
  Geçme kapım önünden
  Yüreğim yaralıdır


  Oyalı da yazma başında
  Kalem oynar kaşında
  Yeter beklettiklerin
  Çeşmelerin başında

  Başındaki yazmanın
  Oyaları dışında
  Beni aklına getir
  Masaların başında

  Şu dağların ovası
  Şahinlerin tuvası
  Oturmuş da yarim oy
  İşler boncuk oyası

  Balıkesir Boncuk Oyaları

  Balıkesir, boncuk oyaları yönünden çok zengin bir yöremizdir. Tığ, iğne, mekik ve firkete kullanılarak yapılan boncuk oyaları, canlı renkleri parlak boncukları, pullarıyla göz alıcı güzelliktedir. Takı zenginliğindeki ağır oyalar kadının hem oyası, hem küpesi, hem kolyesidir. Süslenme bir sanata dönüşmüştür.


  Yörede başörtüsü için bağlamak, örtünmek yerine kullanılan "tartınmak" sözcüğü, bol boncuklu, pullu oyaların ağırlığını anlatır niteliktedir

  Yazmaların kenarlarına parlak renkli saten şeritler dikilmesi, bu şeritler üzerinde birden çok boncuk oyasının yer alması da bu yöreye özgüdür.

  Gelin Tacı Yelpaze Oyası

  Leblebi Oyası

  Bahar Dalı Oyası

  Elti çatlatan Oyası

  Ojeli parmak Oyası

  Çilek Oyası

  Dürme Oyası

  Domates Oyası

  Kabak Çiçeği Oyası

  Bey Geldi Hanım Sallandı Oyası

  Arpa Sapı Oyası

  Çitlembik Oyası

  Molla Çiçeği Oyası

  Karanfil Oya

  Geyik Boynuzu Oyası

  Karpuz Dilimi Oyası

  Kelebek Oyası

  Papatya Oyası

  Üzüm Oyası

  Pınar Yaprağı Oyası

  Ay Yıldız Oyası

  Susam Gocuğu(Patlıcan Oyası)

  Motor İzi Oyası


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yazma Oyası Örnekleri Boncuk Oyası
 3. 2018 Boncuk Oyası Modelleri
 4. Boncuk Oyası – Boncuk Oyaları! En Güzel Oya Örnekleri
 5. yeni oya boncuk oyası örnekleri
 6. boncuk ve iğne oyası slayt
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş