Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Eksiltili cümle nedir Eksiltili cümle (Elips) Geleneksel dilbilgisi içerisinde elipsler tamamlanmamış , eksik cümleleri ifade eder. Çünkü sözlü iletişim , ortak bir sözdiziminden ve ortak
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Eksiltili cümle nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Eksiltili cümle nedir

  Eksiltili cümle (Elips)

  Geleneksel dilbilgisi içerisinde elipsler tamamlanmamış, eksik cümleleri ifade eder. Çünkü sözlü iletişim, ortak bir sözdiziminden ve ortak bir dünya görüşünden ileri gelir. Fakat bütünleyici bir ortak alan-durumsal tecrübe ortaya çıkar. Dil ekonomisi artık bilgilerden kaçınmaya müsait olarak bilgilerden kaçınmayı gerektirir. Söz konusu klasik bir elips genellikle cevap elipsinde bulunur. Bu durumu aşağıdaki örnekte görebiliriz.

  A: Bu yaz yine tatile gideceğim.
  B: Nereye?
  A: Bodrum’a veya Antalya’ya.
  B: Yalnız mı?
  A: Hayır, eşim ve çocuklarımla birlikte.
  B: Peki ne zaman?

  A: Büyük olasılıkla temmuz veya ağustosta. Bu örnekte görüldüğü üzere ilk cümle dışındaki cümlelerin yüklemleri yok. Böyle, yüklemi eksik olan cümleler birer eksiltili cümledir.

  Burada bir yapının kabulü söz konusu. Bir defa elde edilen sözdizimsel bir “temel”, “konu değişikliği” vasıtasıyla bir yenisi oluşturuluncaya kadar geçerlidir. Böyle bir yapı dâhilinde dinleyici için tamamen yeni ve bilgilendirici olan şey konuşulur. Buna rağmen gereksiz zannedilen bilgiler verilir, konuşmacı eksiksiz cümleler kullanır. Konuşmacı anlaşılamamasına rağmen, fikirlerine özel bir anlam içerisinde önem verir. Bu, dinleyici tarafından algılanan bir anlamdır. Böylece kendi dilsel yetisinin doğruluğunu sınama çabası söz konusu olabilir. Elipsler anlaşılabilirdir, çünkü elipsler; mimik, jest veya ortak fikirlerle oluşan işaretlerle konuşmaya katılanların sözdizimini senkronize edebilmesini sağlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Eksiltili Cümle Nedir Eksiltili Cümleye Örnekler
 3. Cümle Yazma Etkinliği İçin Birkaç Cümle Yazalım
 4. Cümle Nedir, Cümle Ne Demektir
 5. İngilizcede Basit Cümle Kalıpları, İngilizce Cümle Kalıplar, Farklı İngilizce Cümle Kalıpl
 6. Almanca Cümle Kurma, Almancada Nasıl Cümle Kurulur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş