Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyamız hareket etmeseydi neler olurdu Dünya Hareket Etmeseydi Ne Olurdu Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak saatte 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı dünyanın

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünyamız hareket etmeseydi neler olurdu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyamız hareket etmeseydi neler olurdu

  Dünya Hareket Etmeseydi Ne Olurdu

  Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak saatte 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı dünyanın durması halinde hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Dünya dursaydı, öncelikle atmosfer dünyadan bağımsız olarak aynı hızla dönmeye devam ederdi ve yeryüzünde ne varsa silip süpürürdü. Bu demek oluyor ki kayalar, topraklar, ağaçlar, binalar, hayvanlar ve tabii insanlar bu hızın etkisiyle atmosfere doğru savrulurdu.

  Bu olasılığın yanında bir başka husus da kendi etrafında dönmeyen bir dünyanın, etrafında dönmeye devam ettiği güneşle olan ilişkisinin değişmesi.

  Gezegenimizin Güneş e bakan yüzü altı ay boyunca aydınlık kalırdı. Ve tabii diğer yüzü de altı ay boyunca karanlık olurdu.

  Yılın ikinci yarısında ise durum tam tersine dönerdi. Yani bizim mevsimlerle yavaş yavaş hissettiğimiz ısı değişimi hem bir anda meydana gelir hem de şu andakinden kat be kat fazla olurdu.

  Bu yüksek ısı değişimi rüzgar sirkülasyonununu da etkilerdi ve hava akımları şu an olduğu gibi ekvatora paralel yönde değil, ekvatordan kutuplara doğru yönelirlerdi.

  Daha ilgi çekici olansa Güneş in gökyüzünde duruşunda yaşanacaklar. Dünyanın yörüngesi ve eksen eğimi sebebiyle Güneş, gökyüzünde güneye doğru mevsimsel olarak yukarı ve aşağıya doğru haraket ederdi.

  Dünyanın durması bir sonuç daha doğurabilir; o da radyasyon dengesinin altüst olması.

  Dünyanın dönmesine bağlı dinamo etkisinin oluşturduğu manyetik bir alanı vardır. Eğer dünya dönmeseydi manyetik alanın etkisi kaybolacaktı. Kuzey ışıkları artık görülemeyecek ve bizi kozmik ışınlardan koruyan radyasyon dengesi yok olacaktı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sevgi ve saygı olmasaydı dünyamız nasıl olurdu
 3. Dünyamız hareket etmeseydi ne olurdu
 4. Dünya hiç hareket etmeseydi neler olurdu
 5. Eğer Dünyamız Hiç Hareket Etmeseydi Ne Olurdu?
 6. Eğer dünyamız hiç hareket etmeseydi neler olurdu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş