Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

dolu nedir nasıl oluşur özet bilgi lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dolu Nasıl Oluşur 5. Sınıf Dolu Nasıl Oluşur Kısaca Dolu Nasıl Oluşur
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dolu Nedir Nasıl Oluşur

  Sponsorlu Bağlantılar
  dolu nedir nasıl oluşur özet bilgi lazım bana

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dolu Nasıl Oluşur 5. Sınıf
 3. Dolu Nasıl Oluşur Kısaca
 4. Dolu Nasıl Oluşur Vikipedi
 5. Dolu Nasıl Oluşur
 6. Dolu nasıl oluşur?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Dolu Nedir Nasıl Oluşur

  Dolu.jpg


  Dolu, kule tipi bulutlardaki düşey hava sirkülasyonuna kapılan bulut damlacıklarının bulut içindeki 0 derece ve -40 derece seviyelerini geçerken (donma ve erimeler ile) tabaka tabaka büyümesi ile oluşur.

  Bulut içinde düşey hava sirkülasyonunu ve yerçekimini yenilerek yere düşen dolu taneleri bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığından çok fazla etkilenmez. Ama bulut tabanından ayrılan kar kristalleri içinden geçtiği hava tabakasının sıcaklığına göre, kuşbaşı kara, granül şeklindeki kara, sulu sepkene, yağmura veya donan yağmura dönüşebilir.

  Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir.

  Dünyada dolu yağışının en yoğun yaşandığı bölge Kuzey Amerika kıtası, özellikle de Meksika Körfezi'nin kuzey kesimleridir. Bu zamana kadar kaydedilmiş en iri dolu tanesi de Bangladeş'in Gopalganj bölgesine [23°00'K, 89°56'D, rakım: 4 m] düşmüş olup ağırlığı yaklaşık 1 kg'dir. Bu dolu yağışında 92 kişi ölmüştür. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş