Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

futbol terimlerinin açıklamaları lazım bana yardım edermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Futbol Terimlerinin Anlamları Fıkıh, Mezhep, Tasavvuf, Cem Ve Musahiplik Terimlerinin Anlamları Basketbol Ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 21      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Futbol Terimlerinin Açıklamaları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Futbol Terimlerinin Açıklamaları

  OFSAYT: Futbulcunun kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir.

  RÖVEŞATA: Havada ters perende atarken, tek ayakla topa vurma eylemi.

  TAÇ ATIŞI: Futbolda topun, sahanın yan çizgilerinden dışarı çıkmasının ardından oyunun tekrar başlaması yöntemi.

  VERKAÇ: Futbol başta olmak üzere basketbol, hentbol gibi takım sporlarında uygulanan en basit hucüm taktiklerinden biridir.

  KALE VURUŞU: Futbolda oyunu başlatmanın bir metodudur. Kale vuruşu ya da başka bir değişle aut atışıyla top karşı takımın kalesine girerse gol geçerli sayılır, ancak top kale vuruşunu kullanan takımın kendi kalesine girerse gol sayılmaz,rakip takım köşe vuruşuyla oyunu tekrar başlatır.

  GOL KRALI: Başta futbol olmak üzere topla oynanan takım sporu müsabakalarında atılan gollerin bir sezon boyunca sayılmasının, ardından birey adına toplanması ve sıralanmasıyla en üstte yer alan sportcuya verilen unvandır.

  CEZA SAHASI: Futbol'da kale önünde sahanın her iki yakasında bulunan bölgedir.

  ASİST: Futbolda takım arkadaşına gol pası veren oyuncudur. Maçlardaki asistlerin sayılması resmi oyun kuralları içerisinde yer almasa da, futbol istatistikleri açısından kullanılmaktadır. Genellikle asistler, gol yolunda pas verme veya orta yapma şeklinde yapılır.

  ALTIN GOL: Futboldaki elemeli sistemli turnuvalarda, normal süre sonunda beraberliğin bozulmadığı durumlarda kullanılan yöntemdir.

  ALTI PAS: Futbolda ceza sahası içinde bulunan ve kaleye 5.5 metre (6 yard) uzaklıktaki çizginin içinde kalan bölgedir. Alanın boyutu 18,32 x 5,50 metre'dir.
  Altı pas alanı, 5.5 metre, yani 6 yard, olduğu için altı pas adını almıştır.

  ATAK: Gol atmak amacıyla oyun kuralları dahilinde yapılan her türlü faaliyet.

  AUT: Topun hücum oyuncuları tarafından korner çizgileri veya kale üstünden dışarı vurulmasıdır. Top ceza alanı içinden kaleci veya savunma oyuncuları tarafından ayakla aut vuruşu yapılarak oyuna sokulur.

  DEFANS: Karşı takımın gol atmasını engellemek amacıyla oyun kuralları dahilinde yapılan her türlü faaliyet.

  DRİBLİNG: (Top Sürme)Ayakiçi veya ayakdışıyla küçük kısa vuruşlarla topu sürmek.

  ELLE OYNAMA:
  (Hendbol)Topun kasıtlı olarak yön değiştirmesine veya avantaj kazanmak amacıyla elle oynanmasıdır. Top diğer takım oyuncuları tarafından serbest vuruşla oyuna sokulur.

  FAUL: Rakip oyuncuya kurallardışı hareket ederek müdahale etmek.

  FRİKİK
  : Faule maruz kalan takım lehine serbest vuruşla oyuna başlama hakkıdır. Faul yapan takım oyuncuları atış sırasında toptan 9.15 metre uzakta olmalıdır.

  GOL: Topun tamamının kale çizgisinden içeri girmesidir.

  KORNER: Topun en son defans oyuncuları veya kaleci tarafından kale yan çizgilerinden çıkması sonucu atak yapan takım oyuncuları tarafından topun korner atma alanından ayakla oyuna sokulması.

  PAS: Kaleci (ceza alanı içi hariç) ve oyuncuların el ve kolları dışında kalan vücudunun herhangi bir yeriyle topu takım arkadaşına atması.

  PENALTI: Savunma oyuncuları veya kalaecinin ceza alanı içinde kuraldışı hareket etmeleri veya atak yapan oyuncuya faullu hareket etmeleri sonucu verilen direk ceza atışı.

  TAÇ ATIŞI: Topun yan saha çizgilerinden çıkması sonucu karşı takım oyuncusunun ellerini kullanarak topu oyuna sokması. Top iki elle tutulup baş arkası ve üstünden ayaklar yerden kesilmeden atış yapılır.

  VOLE: Topun yere değmeden önce Havada vurulması. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  2 dakika da işime yaradı çok sagolun ellerinizden öper siz olmasaydınız 0 almıştım ineniye bek iyi eddigiz evladım


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş