Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Akarsu birikim şekilleri 1. Birikinti Konileri ve Yelpazeleri Dağ yamaçlarından düzlüğe inen akarsular taşıdıkları materyalleri eğimin azaldığı yerlerde yarım koni şeklinde biriktirirler. Bunlara birikinti konisi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akarsu birikim şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akarsu birikim şekilleri

  1. Birikinti Konileri ve Yelpazeleri


  Dağ yamaçlarından düzlüğe inen akarsular taşıdıkları materyalleri eğimin azaldığı yerlerde yarım koni şeklinde biriktirirler. Bunlara birikinti konisi denir.
  Akarsuların taşıdıkları maddeler ince ise geniş bir alana yelpaze gibi yayılırlar. Bunlara da birikinti yelpazesi denir. Ülkemizde dağ eteklerinde bu tip şekillere sıkça rastlanır.


  2. Dağ Eteği Ovaları Dağ eteğinde eğimin azaldığı yerlerde meydana gelen birikinti konileri ve yelpazelerinin zamanla yanlara doğru büyüyerek birleşmeleri sonucu oluşan ovalardır.  Bursa ovası Uludağ’ın eteğinde oluşmuş bir dağ eteği ovasıdır.


  3. Dağ İçi Ovaları


  Dağ içlerinde eğimin azaldığı yerlerde akarsuyun taşıdığı malzemeleri biriktirmesi sonucu oluşan düzlüklerdir. Engebeli ülkelerde daha fazla oluşur.  Malatya Muş Elazığ ovaları bu şekilde oluşmuşlardır.


  4. Taban Seviyesi Ovaları


  Akarsuların denize yaklaştıkları yerlerde taşıma gücü azdır. Böyle yerlerde akarsular taşıdıkları malzemeleri biriktirirler ve ova yüzeyini alüvyal dolgu alanı haline getirirler. Böyle oluşan düzlüklere taban seviyesi ovası veya alüvyal taşkın ovası denir.  5. Delta Ovaları


  Akarsuların taşıdıkları malzemeleri deniz içerisinde biriktirmesi sonucu üçgene benzeyen düzlükler meydana gelir. Bunlara delta ovası adı verilir.  Delta ovalarının oluşabilmesi için


  Akıntıların olmaması Akarsu yükünün fazla olması

  Gel - git genliğinin az olması Kıyının sığ olması gerekirTürkiye’de birçok delta ovası vardır. Başlıcaları Çukurova Bafra ve Çarşamba ovalarıdır.
  6. Taraçalar (Sekiler) Aüvyal tabanlı vadi üzerindeki akarsuların yeniden canlanarak yatağını kazması sonucunda oluşan yüksekte kalmış eski vadi tabanlarıdır. Türkiye’de çeşitli zamanlarda epirojenik hareketler görüldüğü için vadiler boyunca taraçalar görülür.
  7. Kum Adacıkları Akarsu eğiminin azaldığı ve yatağın genişlediği yerlerde taşınan alüvyonlar ve kumlar küçük adacıklar şeklinde biriktirilir. Bunlara kum adacıkları dENİR.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Buzul Aşınım ve Birikim Şekilleri
 3. Akarsuların aşındırma şekilleri, Akarsu aşındırması, Akarsu aşındırması hakkında bilgi
 4. Rüzgar aşınım ve birikim şekilleri
 5. Karstik aşınım ve birikim şekilleri
 6. Akarsuların oluşturduğu aşınım ve birikim şekilleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş