Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yeraltı suları nedir , Yeraltı sularının özellikleri , Kaynak nedir , Kaynakların özellikleri Yağışlarla yeryüzüne inen suların bir kısmı akışa geçer , bir kısmı buharlaşır

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yeralti Sulari Ve Kaynaklar, Yeralti Sulari Ve Kaynaklarının özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeraltı suları nedir, Yeraltı sularının özellikleri, Kaynak nedir, Kaynakların özellikleri

  Yağışlarla yeryüzüne inen suların bir kısmı akışa geçer, bir kısmı buharlaşır, bir kısmı bitkiler tarafından tutulur ve bir kısmı ise toprağa sızar. Yeraltı sularının oluşabilmesi için yüzeysel suların yeraltına sızması gerekir. Yeraltına sızan sular geçirimsiz bir tabaka üzerinde birikir ve yeraltı sularını oluşturur. Yer altı suyu taşıyan tabakalara akifer adı verilmektedir. Yeraltı sularının kendiliğinden yeryüzüne çıktığı yerlere ise kaynak ismi verilir.  Yeraltı suyunun miktarını ve beslenmesini, yağış miktarı, yüzeyin eğimi, bitki örtüsü ve taşların geçirimlilik özelliği belirler.

  Suların yeraltına sızmasını etkileyen faktörler:

  1.Arazinin geçirimlilik derecesi,
  2.Yağış miktarı,
  3.Yağışın şekli,
  4.Sıcaklık ve buharlaşma,
  5.Arazinin eğimi,
  6.Bitki örtüsü.

  Yağmur ve kar sularını yeraltına kolay sızdıran taşlara geçirimli taşlar denir. Geçirimli taşların başlıcaları, kumtaşı, çakıl taşı, kalker ve bazalttır. Geçirimli taşlarda oluşan tabakalardan geçerek dibe sızan sular geçirimsiz taşlardan oluşan tabaka üzerinde birikir. Geçirimsiz taşların başlıcaları, kil, şist, marn, granittir.

  Özellikle arazinin geçirim derecesi etili olmaktadır. Geçirimsiz arazilerde sular yeraltına fazla sızamamakta, geçirimli ve kayaların gözenekli bir yapıda olduğu arazilerde sızma fazla olmaktadır. Özellikle yağışın çok ve arazinin geçirgen ve gözenekli olduğu yerler yer altı sularının çok olduğu alanlardır.

  Yeraltı sularını besleyen kaynaklar:

  1-Yağışlar,
  2-Akarsular ve göller,
  3-Eriyen kar ve buz sularıdır.


  Yeraltı suları kayaların çatlaklarından veya tabakaların yamaç, vadi, faylar tarafından kesildiği yerlerden, ya da çeşitli şekillerde insanların açtığı kuyulardan yeryüzüne çıkar. Yeraltı sularının kendiliğinden yüzeye çıktığı yerlere de “kaynak” ( Göze, eşme, memba, pınar) denir.

  Kaynak sularının kalitesi, suyun geldiği yerdeki kayanın kimyasal özelliğine bağlıdır. Silisli kayalardan çıkan kaynak suları, çözünmüş kireç içermediği için içme suyu olarak kullanılmaya uygundur. (Örneğin Uludağ, İzmir, Tokat, Niksar olduğu gibi). Kireçli arazilerden çıkan kaynak suları kireçli, jipsli arazilerden çıkan kaynak suları acı olduğu için içme suyu olarak kullanılmaya elverişli değildir.

  Yeraltı sularının önemi:

  1- İçme ve kullanma suyu temininde,
  2- Yarı kurak ülkemizde yaz kuraklığında tarım alanlarının sulanması,
  3- Sağlık ve turizm açısından önemli yeri vardır.
  4- Kültür balıkçılığı ve son yıllarda paketlenip ihracatta önemli yer tutar.

  KAYNAK ÇEŞİTLERİ ve ÖZELLİKLERİ

  Yamaç (Vadi) Kaynağı

  Yeraltına sızan suların bulunduğu tabakanın birvadi tarafından kesilmesi ile oluşan kaynaktır. Genellikle vadi yamaçlarında görülür.

  Karstik Kaynak (Voklüz)

  Karstik sahalarda kalker tabakaları arasındaki boşlukları doldurmuş olan yer altı sularının yüzeye çıktığı kaynaktır. Bol miktarda kireç içeren bu kaynakların suları genellikle sürekli değildir. Yağışlarla beslendikleri için karstik kaynakların suları soğuktur.

  Fay Kaynağı

  Geçirimli tabakalarda toplanan yeraltı sularının kırık hattını takip ederek yeryüzüne ulaşmasıyla oluşan kaynaklara fay kaynağı denir. Fay kaynaklarını suları genellikle sıcak olduğu için kaplıca ve ılıca adını alır

  Yerkabuğunun derinliklerinden geldiği için suları sıcak olan kaynaklara kaplıca ve ılıca denir.Bu kaynakların suları 36° den (insan bedeninin sıcaklığından) düşükse ılıca yüksekse kaplıcadır.Bu sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir.


  Gayzer

  Volkanik bölgelerde basınç altında ısınan yeraltındaki suyun, belirli aralıklarla fışkırması ile oluşan kaynaklardır.Yeni Zelanda ve İzlanda'da yaygındır.

  Artezyen Kaynağı

  İki geçirimsiz tabaka arasında sıkışmış olan yeraltı sularının üstteki tabakanın delinmesine bağlı olarak fışkırarak yeryüzüne çıkan basınçlı yeraltı sularının oluşturduğu kaynaklardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Su Kaynaklarının Bilinçsiz Kullanımına Örnekler Veriniz, Su Kaynaklarının Azalmasının Yaşa
 3. Uygurların Sahip Oldukları Doğal Kaynaklar Nelerdir Bu Kaynaklar Uygurların Ekonomisini Na
 4. Tarihi Araştırmalarda Ana Kaynaklar , Diğer Kaynaklar Göre Neden Daha Fazla Önem Taşımakta
 5. enerji kaynaklarının özellikleri
 6. Çilgin mİmar yeralti sarayi yapti!..
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş