Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

coğrafi keşif lerin türk ve dünya tarihi açısından önemi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Coğrafi Keşiflerin Türk Ve Dünya Tarihi Açısından Sonuçları Çanakkale
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 18      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Coğrafi Keşiflerin Türk Ve Dünya Tarihi Açısından Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Coğrafi Keşiflerin Türk Ve Dünya Tarihi Açısından Önemi

  Coğrafi Keşiflerin Türk Dünyası Üzerindeki Önemi

  Coğrafi Keşifler, bütün insanlığı etkilemiştir. Bu yönüyle evrensel bir özelliğe sahiptir. Akdeniz Limanları, Coğrafya Keşifler sonucunda önemini kaybetti. Ancak 1869'da Süveyş Kanalı'nın Fransızlar tarafından açılmasıyla bu limanlar yeniden önem kazanmıştır.
  Coğrafi Keşifler, Müslüman ülkeler açısından büyük zararlara neden olmuştur. İslam ülkeleri yoksullaşmış, Türkistan Hanlıkları giderek zayıflamış ve Ruslar karşısında gerilemiştir. Osmanlı İmparatorluğu, İpek ve Baharat Yollarına hâkim olmasına rağmen yolların değişmesinden dolayı umduklarına ulaşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, ticaret faaliyetlerini yeniden geliştirebilmek için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kaldı.
  Ayrıca Osmanlı topraklarında kervan yolları boyunca faaliyet gösteren halk ve zanaatkârlar işsiz kaldı. Bu durum, Osmanlı Devleti'nde ekonomik sıkıntılara ve Celali İsyanları'na zemin hazırlamıştır.
  Osmanlı Devleti, Hint ticaret yolunun hâkimiyeti için Portekizlilerle, Akdeniz hâkimiyeti için de İspanyollarla mücadele etti. Endonezya'da savunma ve koruma savaşları yapan Osmanlı Devleti, Hıristiyan Avrupa karşısında ''Doğu Kalkanı'' haline gelmiştir.

  Coğrafi Keşiflerin Dünya Tarihi Açısından Önemi

  1400’lerden itibaren özellikle Avrupa milletlerinin Osmanlı İmparatorluğu ve Asya’daki diğer toplulukların elinde bulunan ticaret yollarına alternatifler getirmek için başlattıkları coğrafi keşifler, aslında yakın insanlık tarihinde siyasal haritaların şekillenmesinde büyük öneme sahiptir.

  Avrupalıların yeni ticaret yolları keşfetmek ve bu yeni yolların yönetimini ellerine geçirmek için giriştikleri coğrafi keşifler yarışı, 16. yüzyıldan itibaren hızlanmış ve dünyanın geleceğini etkileyecek bir sürece dönüşmüştür.

  Her ne kadar günümüzde insanların yeni yerleş keşfetme merakı ve bilimsel inanışın getirdiği sorumluluklardan bahsedilse de, coğrafi keşifler öncelikli olarak “ekonomik” nedenlerde yapılmıştır. Avrupalılar için hayati derecede önemli olan yeni ticaret yollarının bulunması, kıtadaki toplumların varlığını sürdürebilmesi için bilimsellikten öte bir gereksinimdi.

  1492 yılında “Yeni Dünya” keşfi ile dünya siyasi haritasında kalıcı değişimler yaşanmış ve günümüzün politikalarının dahi temelleri atılmıştır 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. nilsu toprak

  Konu çok kısa anlatılmış ve çelişkili cümleler kullanılmış. Biraz daha detaylı ve güzel anlatmanizi rica ediyorum


 5. Misafir Üye

  Osmanlının dünya ticaretindeki önemi artmişmıdır?


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş