Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kundak ve Bebek Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr.Murat Bozkurt , bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kundak ve Bebek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kundak ve Bebek  Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr.Murat Bozkurt, bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini, bunun kalça çıkığı riskini artırdığını
  belirtti.Bozkurt, Türkiye’de kalça çıkığıyla doğumlara sık rastlandığını ifade ederek, bunun nedeninin tam olarak bilinmediğini, ancak, akraba evlilikleri, genetik ve çevresel faktörlerin bunda rol oynadığını söyledi. Bebeklerin doğar doğmaz kalça çıkığı olup olmadığı yönünden kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Bozkurt, “Kalça hareketlerinde kısıtlılık, bacak boğumlarında eşitsizlik ya da kalça çevresi boğumlarında asimetriklik varsa, kalça çıkığından şüphelenilmelidir” dedi.
  Böyle bir durumda bir ortopediste başvurulması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, “Bütün dünyada artık bebeklerde kalça ultrasonografisi rutin hale geldi. Türkiye’de de ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi lazım. Kalça ultrasonografisi de tıpkı aşılar gibi rutin olarak yaptırılmalıdır” dedi.

  İlk 6 ayda tedavinin önemi

  Doğumdan sonraki ilk 6 ayda saptanan kalça çıkığı olgularında özel bandajlamayla büyük oranda başarı sağlandığını kaydeden Bozkurt, “Bu nedenle kalça çıkığında erken teşhis, çok önemlidir. Türkiye’de en büyük sorun, tanının ileri yaşlarda konulması” diye konuştu.
  6. aydan sonra ameliyat dışı tekniklerle başarı oranının gittikçe düştüğünü vurgulayan Bozkurt, “6-12 aylık arası bebeklerde kalça çıkığı, basit ameliyatlarla tedavi edilebilir. Ancak daha ileri yaşlarda, özellikle yürüme sonrası kalça çıkığı saptanmışsa tedavi artık cerrahi yöntemlerle mümkündür. Cerrahi tedaviler yaş ilerledikçe daha sıkıntılı hale gelir” dedi.
  Kalça çıkığı nasıl anlaşılır?

  Geç yürüyen bir çocukta kalça çıkığından şüphelenilmesi gerektiğini belirten Bozkurt, şunlara dikkati çekti:

  “Kalça çıkığı olan bir çocuk geç yürür. Yürümeye başladıktan sonra da çıkık olan tarafa doğru aksar, koşarken sık sık düşer. Bacak boyları eşit değildir. Çıkık iki taraflıysa ailenin bunu anlaması zordur. Ancak bu çocuklar diğerleri gibi normal hareketler yapamaz, hareketlerinden mutlaka belli olur.”
  “Bebekler kesinlikle kundaklanmamalı”
  Ülkenin bir çok yerinde bebeklerin hala kundaklanmaya devam edilmesinin kalça çıkığı için zemin oluşturduğunu belirten Bozkurt, bebeklerin kesinlikle kundaklanmaması gerektiğini bildirdi.
  Bozkurt, “Kundak yapılması halinde çıkmaya eğilimli olan kalça, belirgin bir çıkık haline gelir. Bu nedenle bebeklerde bacak aralarını geniş tutacak şekilde bezler tercih edilmelidir. Ultrasonografide risk saptanmışsa, çift ara bezi de kullanılabilir” diye konuştu.
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kundak Kelimesi İle İlgili Cümleler
 3. Bebek odası nasıl hazırlanmalı, bebek, Bebek bakımı, bebek hazırlığı, bebek karyolası, Beb
 4. Rüyada kundak görmek ne anlama gelir
 5. Kundak çocuklarının başlarında görülen kepek tabakası?
 6. Nur Kundak İçinde
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş