Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin Uyku Zamanı Rutini , Bebeğim , Çocuğum ve Biz Bebek bakımı ve Doğumdan Sonra Bilinmesi Gerekenler , Okul Öncesi Eğitim Beslenme Bebeğiniz için bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bebeklerin Uyku Zamanı Rutini ,Bebeğim, Çocuğum ve Biz Bebek bakımı ve Doğumdan Sonra Bilinmesi Gerekenler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerin Uyku Zamanı Rutini ,Bebeğim, Çocuğum ve Biz Bebek bakımı ve Doğumdan Sonra Bilinmesi Gerekenler, Okul Öncesi Eğitim Beslenme
  Bebeğiniz için bir uyku vakti rutini geliştirerek uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

  Uyku zamanı rutini iyi bir gece uykusu için neden önemlidir?

  Uyku uzmanı Jodi Mindell, “Bebeğiniz biraz sonra ne olacağını bilirse daha huzurlu olacaktır” diyor. “Ne kadar huzurlu olursa, yatağa daha kolay gidecek ve uykuya daha kolay dalacaktır.”

  Bebeğiniz altı ile sekiz haftalıkken her gece bir rutin oturtmaya başlayabilirsiniz, bebeğiniz tutarlılık ve öngörülebilirliği kolaylıkla benimseyecektir.

  Rutine neyi dahil edeceğiniz size kalmıştır. Standart olarak, banyo yapılır, pijamalar giyilir, masal okunur, kucakta okşanır ya da sakin bir oyun oynanır. Tek yapmanız gereken bebeğinizi rahatlatacak bir şey seçmektir. Rutine banyoda da oturma odasında da başlayabilirsiniz. Önemli olan bunun sonunda bebeğinizi odasına götürmektir. Bebeğinizin odası sadece geceleri bırakıldığı bir yer değil, onun için hoş bir yer olmalıdır. Uyku vaktini zaman, ilgi ve dokunmalarla keyif alacağı bir olay haline getirmek, bebeğinize olan sevginizin bütünsel bir süreç olduğu anlamına gelir. Ona sarıldıktan sonra gittiğinizi görüp huzursuz olursa, birkaç dakika sonra gelip onu yoklayacağınızı söyleyin. Döndüğünüzde muhtemelen uykuya dalmış olacaktır.

  Uyku vakti rutini için bazı fikirler

  Uyku vakti rutinine ilişkin aşağıdaki düşünceler, BabyCentre’a üye ebeveynlerin işlerine yaradı. İçlerinden bazıları sizin için de uygun olabilir. Unutmayın ki uyku vakti rutini ebeveynler için de yararlıdır. Çünkü bu, bebeğinizle geçireceğiniz özel bir zamandır.

  Biraz deşarj olmasını sağlayın

  Bazen bebeğinizi gece yatırmadan önce birikmiş enerjisini deşarj etmesine izin vermek yararlı olabilir. Bu yüzden havası yerindeyse biraz hoplayıp zıplamasına izin verebilirsiniz. Hareketli bir oyunu o uyumadan önce daha yumuşak ve sakin -banyo ya da yatakta masal okumak gibi- bir aktivite ile takip ettiğiniz sürece, bu oyun da uyku vaktinin ilk adımı olabilir.

  Bebeğinizi yıkayın

  Uyku rutininin en popüler adımlarından biri banyodur. Ilık suda oturmak bebeğinizi rahatlatır ve bebeğinizin ılık, temiz ve kuru olması, uyku vaktini onun için kolaylaştırır. Eğer emziriyorsanız ve eşiniz yemeklere yeterince yardım edemiyorsa, banyosunu eşinizin yaptırması onun da bebeğinizle özel zaman geçirmesi için mükemmel bir fırsattır. Bebeğiniz banyoda huzursuz olursa ve yıkanmayı sevmiyorsa, banyoyu uyku vakti rutininin dışında tutun, bunun yerine yumuşakça sarılın ya da masal okuyun. Banyo güvenliğiyle ilgili uyarılarımıza göz atmayı da unutmayın.

  İşin başında olun

  Ellerinin ve yüzünün yıkanması, diş etlerinin silinmesi ya da dişlerinin fırçalanması, bezinin değiştirilmesi ve pijamalarını giymesi bebeğinizin uyku rutininin bir parçası olabilir. Bebeğin diş fırçalama alışkanlığını mümkün olduğu kadar erken edinmesi buna alışması için önemlidir.

  Bir oyun oynayın

  Oturma odasında ya da bebek odasında yerde sakin bir oyun oynamak, onunla uyku vaktinden önce eğlenceli bir şeyler yapmanın en iyi yoludur. Oyununuz “cee” gibi basit bir oyun da olabilir, onu çok heyecanlandırmadan eğlendiren her şey yapılabilir. Yatırmadan önce yattığında bulması için bebek karyolasına bir şey -bir oyuncak, posta kartı, parlak bir madde- saklayın ve sonra ona bu nesneyi anlatın. (Sakladığınız şeyi daha sonra karyoladan almayı unutmayın.)

  Sohbet edin

  Uyku vakti, ebeveynlerin bebekleriyle konuşarak zaman geçirmesi için iyi bir fırsattır. İlk anda ne diyeceğinizi bilemiyorsanız, ona sadece o günü nasıl geçirdiğini, neler yaptığını tekrar tekrar anlatın.

  İyi geceler dileyin

  Pek çok bebek odada ya da evde dolaştırılıp herkese, en sevdiği oyuncaklarına ve diğer objelere iyi geceler demeyi sever.

  Yatakta masal okuyun

  Yatakta masal okumak, uyku rutininde banyo kadar tercih edilen bir uygulamadır. Bebeğiniz bu şekilde yeni sözcükleri tanımayı öğrenmekle kalmayacak -araştırmalara göre bebeklerin geniş bir kelime haznesine maruz kalması onun dil becerilerini hatta zeka gelişimini bile etkileyebilir- aynı zamanda sizinle zaman geçirmekten ötürü de mutlu olacaktır.

  Şarkı söyleyin

  Uykusu gelen bebeğinizin uykuya dalmasının en çok denenmiş yolu, ona ninni söylemektir. Bebeğiniz en sevdiği sesi -sizin sesinizi- dinlemekten hoşlanır ve yumuşak, rahatlatıcı bir melodi onu sakinleştirir.

  Müzik çalın

  Bebeğinizi yatmaya hazırladığınız ve odadan çıktığınız zaman ninni, klasik müzik, ya da çocukların sevdiği bir CD koymak, onun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir. Yumuşak bir müzik bebekleri rahatlatmanın yanı sıra dışarıdan gelen sesleri de bastırır.

  Evde olmasanız bile uyku vakti rutininizi mümkün olduğunca uygulamaya devam edin. Bu, bebeğinizin tanıdık olmayan ortamlarda huzurlu olmasını da kolaylaştırır


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doğumdan Sonra Evde Yapılması Gerekenler
 3. İkiz Bebek Bakımında Yapılmaması Gerekenler, İkiz Bebeklerin Bakımı, İkiz Bebek Bakımında
 4. Yeni Doğan Bebekle Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
 5. Sarılık geçiren bebeklerin otistik olma riski, sarılık geciren bebekler, sarılık ve bebek
 6. Bebeklerin Uyku Düzenleri, Bebekler Kaç Saat Uyumalı,Bebeklerin Uyku Sorunları, Bebeklerin
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş