Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nasıl bir hastalıktır? Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuk luk çağında başlayan , ileri yaşlarda etkileri azalsa da yaşam

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nasıl bir hastalıktır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nasıl bir hastalıktır?


  Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağında başlayan, ileri yaşlarda etkileri azalsa da yaşam boyu sürebilen, sinir sistemiyle bağlantılı bir psikiyatrik bozukluktur.

  DEHB görülen bireylerin hareketlilik oranları aşırı yüksektir, isteklerini ertelemeyi başaramaz, dürtülerine göre hareket ederler ve ciddi ölçüde dikkat sorunları yaşarlar. Dikkatlerini bir noktaya odaklamakta ve organize olmakta güçlük çekerler.

  Çocuklukta yüzde 8, ergenlik döneminde yüzde 6 oranında görülür, görülme sıklığı oğlan çocuklarında kız çocuklarının 3 katıdır. Bu hastalık genellikle ilk olarak çocuğun okula başlamasıyla birlikte keşfedilir. Okul ve iş başarısına olduğu kadar sosyal ilişkilere de olumsuz etkileri olan bir rahatsızlıktır.

  Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun belirli bir nedeni yoktur, birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıktığı düşünülür. Beslenme biçimi veya yetiştirilme tarzıyla ilgili olmadığı görülmüştür.

  Zeka ile ilişkisi yoktur, DEHB görülen pek çok çocuk normal zekaya sahipken, ileri zekalı
  ve zeka geriliği olan çocuklarda da görülebilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanı ve Tedavisi
 3. Çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bulunan aileler nasıl davranması gerekir
 4. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu İçin Doğal Yaklaşımlar ve Diyet
 5. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuğa Yaklaşım
 6. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun belirtileri ve tedavisi konusunda Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın makalesini buldum:

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10 , erişkinlikte %4 civarındadır.

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:

  - Hareketlilik
  - Dikkat eksikliği
  - Dürtüsellik

  Bozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir.
  Bir kişide Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir.

  DİKKAT EKSİKLİĞİ

  Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.

  Kaynak Makale: cocukvegenc.com/icerikdetay-16/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb.html 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş